Постанова
від 15.11.2017 по справі 910/8464/16
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 року Справа № 910/8464/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Данилової М.В., суддівАлєєвої І.В., Корсака В.А. за участю представників: позивачаЮрко О.Є. відповідачаКрижанівська О.М. третьої особиФещенко В.В. розглянувши матеріали касаційної скаргиВиробничого кооперативу "Контакт-90" на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 13.07.2017 за позовомКомунального підприємства "Київпастранс" доВиробничого кооперативу "Контакт-90" третя особаДепартамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) простягнення 211711,05 грн.

ВСТАНОВИВ:

У травні 2016 року Комунальне підприємство "Київпастранс" звернулося до господарського суду міста Києва з позовом до Виробничого кооперативу "Контакт-90" про стягнення заборгованості в сумі 211711,05 грн. на підставі договору № 1787 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 25.12.2014, з яких: 184 110,14 грн. основного боргу, 25576,66 грн. пені та 2024,25 грн. 3% річних.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.07.2016 було залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог не предмет спору, на стороні позивача, Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Рішенням господарського суду міста Києва від 29.05.2017 (суддя Гумега О.В.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2017 (головуючий суддя Буравльов С.І., судді Андрієнко В.В., Руденко М.А.), позовні вимоги задоволено частково.

Стягнуто з відповідача на користь позивача 179227,62 грн. основного боргу, 24174,47 грн. пені та 2024,25 грн. 3 % річних. В іншій частині у позові відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, Виробничий кооператив "Контакт-90" звернувся до Вищого господарського суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду міста Києва від 29.05.2017 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2017 і прийняти нове рішення про відмову у позові, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 525, 526, 629, 1213 Цивільного кодексу України, статей 20, 147, 180, 193, 283 Господарського кодексу України. На думку заявника, підстави для стягнення з нього коштів відсутні, оскільки нарахування позивачем орендної плати (як наслідок комунальних платежів, неустойки та 3% річних), є незаконними з огляду на те, що він не користувався приміщенням з причин, які від нього не залежали.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.10.2017 справа повинна розглядатись у складі колегії суддів: головуючий суддя - Данилова М.В., судді Алєєва І.В., Корсак В.А.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 17.10.2017 касаційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду у вищевказаному складі.

Заслухавши доповідь судді - доповідача та присутніх у судовому засіданні 15.11.2017 представників сторін, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає за необхідне задовольнити частково касаційну скаргу у справі з огляду на таке.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 25.12.2014 між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - орендодавець), Виробничим кооперативом "Контакт-90" (далі - орендар) та Комунальним підприємством "Київпастранс" (далі - підприємство), було укладено договір № 1787 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (далі - договір).

Відповідно до пункту 1.1 договору орендодавець на підставі протоколу постійної комісії Київради з питань власності від 07.10.2014 № 40 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, далі - об'єкт оренди, яке знаходиться за адресою: вул. Дегтярівська, 37, для розміщення офісу, площею 34,8 кв.м (корп. 1) та для розміщення суб'єкта господарювання, який здійснює виробничу діяльність непродовольчих товарів, площею 64,6 кв.м (корп. 3).

Згідно пункту 2.4 договору об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва і знаходиться на балансі Комунального підприємства "Київпастранс".

Пунктом 3.1 договору передбачено, що за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі пункту 22 Методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади м. Києва, затвердженої рішенням Київради від 22.09.2011 № 34/6250, та на дату підписання договору, згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору (додаток 1) за перший місяць оренди становить без ПДВ: 173,58 грн. за 1 кв.м. орендованої площі (офісні приміщення), 55,89 грн. за 1 кв. м орендованої площі (виробничі приміщення), що в цілому складає 9651,16 грн.

Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за попередній місяць, опублікованому у поточному місяці (п. 3.2 договору).

Відповідно до пункту 3.4 договору додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою.

Додатками № 1.1 та № 1.2 до договору, які є невід'ємними частинами даного договору, сторони погодили розрахунки орендної плати по нежитловим приміщенням (спорудам) за адресою: вул. Дегтярівська, 37, корп. 1 та корп. 3.

Згідно пункту 3.5 договору орендна плата сплачується орендарем на рахунок підприємства, за яким закріплене майно на праві господарського відання Комунального підприємства "Київпастранс" Служба енергетичного забезпечення (балансоутримувач), яка знаходиться за адресою: 03113, м. Київ, Дегтярівська, 37, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі. Останнім днем сплати орендної плати є дата підписання сторонами акта приймання-передачі при поверненні об'єкта оренди орендодавцеві.

Пунктом 3.6 договору сторони встановили, що орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 20 числа наступного місяця.

Відповідно до пункту 3.8 договору вартість комунальних послуг, відшкодування сум земельного податку, витрат на утримання прибудинкової території, вартість послуг по ремонту і технічному обслуговуванню інженерного обладнання та внутрішньо-будинкових мереж, ремонту будівлі, у т.ч. покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо, не входить до складу орендної плати та сплачується орендарем окремо на підставі договорів, укладених орендарем з організаціями, що надають такі послуги та/або на підставі виставлених розрахунків підприємства.

Згідно з пунктом 4.9 договору орендар зобов'язаний самостійно сплачувати вартість фактично спожитих комунальних послуг постачальникам таких послуг, які надаються за окремими договорами, укладеними орендарем з цими організаціями (водопостачання, каналізація, газ, електрична та теплова енергія, вивіз сміття і т.п.), за тарифами, які у встановленому законодавством порядку відшкодовують повну вартість їх надання, та пропорційну орендованій площі частку витрат на утримання прибудинкової території, на ремонт покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо та послуг по технічному обслуговуванню інженерного обладнання внутрішньо-будинкових мереж, а також згідно виставлених розрахунків підприємства. У місячний термін після укладення цього Договору орендар повинен надати орендодавцю копії договорів, передбачених цим пунктом.

У відповідності до пункту 4.1 договору орендодавець зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту підписання цього договору з додатками передати, а орендар прийняти по акту приймання-передачі об'єкт оренди. Акт приймання-передачі об'єкта оренди підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством.

Орендар зобов'язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі, а відповідно до пункту 4.7 договору, на вимогу орендодавця або підприємства орендар зобов'язаний проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах і оформляти відповідні акти звірки (п. 4.2 договору).

Згідно з пунктом 4.8 договору при припиненні використання об'єкта оренди орендар не менш ніж за 2 місяці письмово повідомляє орендодавця.

Пунктом 4.15 договору визначено, що після припинення дії договору оренди орендар зобов'язаний протягом 30 календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству. Акт приймання-передачі об'єкта оренди підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством. У разі невиконання цього пункту орендар сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати.

При несплаті орендарем орендної плати протягом 3 місяців з дня закінчення строку платежу орендодавець має право відмовитися від договору та вжити необхідних заходів для примусового виселення орендаря (п. 5.2 договору).

Відповідно до пункту 6.5 договору у разі звільнення орендарем об'єкта оренди без письмового попередження орендодавця та підприємства, а також без складання акта про передачу об'єкта оренди в належному стані орендар несе повну матеріальну відповідальність за нанесені у зв'язку з цим збитки в повному їх розмірі та сплачує підприємству орендну плату за весь період користування до підписання акту приймання-передачі об'єкта оренди.

За майно, залишене орендарем у орендованому приміщенні без нагляду та охорони, орендодавець та підприємство відповідальність не несуть (п. 6.6 договору).

Згідно з пунктом 6.7 договору при невиконанні або порушенні однією із сторін умов цього договору та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України, договір може бути розірваний достроково на вимогу однієї із сторін за рішенням суду.

Відповідно до пункту 7.6 договору у разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт оренди підприємству у стані, в якому перебував об'єкт оренди на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди. В акті приймання-передачі зазначається технічний стан об'єкта оренди на дату повернення.

Договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 25.12.2014 до 23.12.2017. У разі, якщо законом передбачене нотаріальне посвідчення і державна реєстрація, цей договорі є укладеним з моменту державної реєстрації (п. 9.1 договору).

Згідно з пунктом 9.4 договору договір припиняється в разі: припинення у разі ліквідації орендодавця або орендаря; невиконання або систематичного неналежного виконання істотних умов договору; закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря); банкрутства орендаря; загибелі об'єкта оренди; достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом.

Договір може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірвано за рішенням суду, господарського суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України (п.п. 9.5 та 9.6 договору).

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що 25.12.2014 на виконання умов укладеного договору оренди між орендодавцем, підприємством та орендарем було підписано акт приймання-передачі нерухомого майна (нежитлових приміщень) за адресою: вул. Дегтярівська, 37, корп. 1, корп. 3, відповідно до якого орендодавець та підприємство передали, а орендар прийняв у орендне користування згідно договору нежитлові приміщення загальною площею 99,40 кв.м.

Однак, відповідач у визначені договором строки не здійснив оплату орендних та комунальних платежів.

13.10.2015 позивач направив на адресу відповідача претензію № 06-1/1144, відповідно до якої просив останнього протягом 7 календарних днів з дати отримання претензії сплатити заборгованість за договором за період травень - серпень 2015 року. В якості додатків до зазначеної претензії були додані акти здачі-приймання робіт № 5 від 31.05.2015, № 5 від 30.06.2015, № 122 від 31.07.2015, № 299 від 31.08.2015, рахунки на оплату та акт звірки взаєморозрахунків.

Направлення вказаної претензії і доданих до неї документів відповідачу підтверджується описом вкладення у цінний лист № 0100132767208, а отримання цих документів відповідачем 23.10.2015 р. - роздруківкою з офіційного сайту УДППЗ "Укрпошта" за результатами відстеження поштового відправлення № 0100132767208.

Однак, відповідач акти здачі-приймання робіт не підписав, мотивованої відмови від їх підписання не надав, оплату заборгованості не здійснив.

09.11.2015 Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до відповідача з листом № 062/07/19-12425 з вимогою погасити в 10-денний термін заборгованість з орендної плати. Зазначений лист був отриманий відповідачем 19.11.2015, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0104403016373.

06.01.2016 листом № 062/07/17-101 Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (орендодавець) повідомив відповідача про розірвання договору у зв'язку з несплатою заборгованості з орендної плати, а також вимагав звільнити орендоване приміщення та передати його по акту приймання-передавання Комунальному підприємству "Київпастранс". Вказаний лист був отриманий відповідачем 20.01.2016, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0104403085294.

Підставою для звернення з позовом у даній справі стало те, що, на думку позивача, відповідач не сплачує орендні платежі, внаслідок чого за період з період з червня 2015 року по березень 2016 року в нього виникла заборгованість у сумі 184110,14 грн., з яких: 168017,27 грн. орендна плата та 16092,87 грн. комунальні платежі.

Задовольняючи позовні вимоги про стягнення з відповідача 179227,62 грн. основного боргу та 11210,35 грн. комунальних послуг, суди попередніх інстанцій виходили із того, що дія договору припинилась згідно рішення у справі №910/12945/16 з 20.01.2016, а тому саме до цього часу і варто стягувати основний борг та комунальні послуги.

Проте погодитись з такими висновками не можна з огляду на таке.

Згідно зі статтею 763 Цивільного кодексу України, ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір найму укладається на строк, встановлений договором; термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

Згідно статті 291 Господарського кодексу України та ч.2 ст.26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" договір оренди припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для стягнення орендної плати, однак вважає за необхідне зазначити, що висновок про нарахування пені та 3% річних на суму орендної плати та комунальні послуги є передчасним.

Так, судами першої та апеляційної інстанцій не враховано, що відповідно до пункту 6.5 договору, у разі звільнення орендарем об'єкта оренди, а також без складання акта про передачу об'єкта оренди, орендар сплачує підприємству орендну плату та збитки без сплати за комунальні послуги.

Звертаючись до суду з позовом, позивачем в позовні вимоги включено нарахування за статтями: "вода і каналізація", "тепло", "електроенергія" - при тому, що відповідач не мав фактичної можливості спожити нараховане (16092,87 грн.).

Разом з тим, розглядаючи даний спір, суди попередніх інстанцій не встановили обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення спору, зокрема, не перевірили розрахунок штрафних санкцій, які нараховані на заборгованість по орендній платі та збитки за комунальні послуги.

Враховуючи викладене, касаційний суд прийшов до висновку, що ухвалені у справі судові акти підлягають скасуванню, а справа направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду справи господарському суду першої інстанції необхідно врахувати викладене, всебічно і повно встановити всі фактичні обставини справи на підставі об'єктивної оцінки наявних у ній доказів, з'ясувати дійсні права та обов'язки сторін, і залежно від встановленого, правильно застосувати норми матеріального права, що врегульовують спірні правовідносини.

Керуючись ст.ст.111 5 , 111 7 , 111 8 , п.3 ч.1 ст.111 9 , ч.1 ст.111 10 , ст.111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Виробничого кооперативу "Контакт-90" задовольнити частково.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.07.2017 у справі №910/8464/16 господарського суду міста Києва та рішення господарського суду міста Києва від 29.05.2017 у даній справі скасувати, справу направити на новий розгляд до господарського суду міста Києва.

Головуючий суддя М.Данилова

Судді І.Алєєва

В.Корсак

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення15.11.2017
Оприлюднено03.12.2017
Номер документу70653826
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/8464/16

Ухвала від 23.07.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 13.07.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 13.07.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 13.07.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 27.06.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Рішення від 22.03.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 18.01.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 11.12.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Постанова від 15.11.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

Ухвала від 17.10.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Данилова М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні