05.12.2017
Справа №522/9132/16-к
1-кс/522/22433/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2017 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю адвоката ОСОБА_3 , розглянувши клопотання адвоката ОСОБА_3 діючої в інтересах ОСОБА_4 про скасування арешту майна, в порядку ст.174 КПК України,-
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання адвоката ОСОБА_3 діючої в інтересах ОСОБА_4 про скасування арешту майна, в порядку ст.174 КПК України.
З клопотання вбачається, що 11 вересня 2017 року ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси було накладено арешт на вилучені речі та документи в ході проведення обшуку 07.09.2017 р. за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_4 .
Крім того, з клопотання заявника вбачається, що майно, на яке було накладено арешт на праві власності ОСОБА_4 , який не є підозрюваним, а ні обвинуваченим в рамках кримінального провадження № 22016160000000106 від 21.04.2016 р.
Враховуючи вище викладене, заявник звернувся до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту з речей та документів, які були вилучені 07.09.2017 р. в ході проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_4 , накладеного ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 11 вересня 2017 року.
Адвокат ОСОБА_3 у судовому засіданні вимоги викладені у клопотанні підтримав у повному обсязі та наполягав на його задоволенні.
Слідчий у судове засідання не прибула, надала заяву про розгляд клопотання без її участі та зазначила, що проти задоволення клопотання заявника не заперечує.
Вивчивши клопотання, матеріали додані до нього та матеріали кримінального провадження, заслухавши думку адвоката ОСОБА_3 , вивчивши заяву прокурора, суд прийшов до висновку, що клопотання заявника, необхідно задовольнити виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно до ч.ч. 1, 4 ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
До основних стандартів у сфері правового регулювання відносин власності належить Загальна декларація прав людини (1948) та Європейськая конвенція про захист прав людини та основоположних свобод (1950), учасником яких є Україна.
Стаття 17 Загальної декларації прав людини проголошує право приватної власності як основне і невідчуджуване право людини. Конвенція про захист прав і основоположних свобод є міжнародним договором, який закріплює певний перелік найбільш важливих для людини суб`єктивних прав. Складовою цієї Конвенції є окремі протоколи, які доповнюють та розвивають її положення. Статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальним принципам міжнародного права.
Так, слідчим суддею у судовому засіданні встановлено, що 11 вересня 2017 року ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси було накладено арешт на вилучені речі та документи в ході проведення обшуку 07.09.2017 р. за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_4 .
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_4 не повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення в рамках кримінального провадження № 22016160000000106 від 21.04.2016 р..
Крім того, слідчим суддею встановлено, що на сьогоднішній день відпала необхідність в накладенні арешту на вказане вище майно.
Згідно п. 13 Листа ВССУ № 223-558/04-13 «Про деякі питання здійснення слідчим суддею суду першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження» від 05.04.2013 року встановлено, що розгляд питання щодо скасування заходів забезпечення кримінального провадження здійснюється у порядку, передбаченому статтями 147, 158, 174 КПК України. Слідчий суддя скасовує заходи забезпечення лише у випадках: - надходження від підозрюваного/обвинуваченого, його захисника, законного представника, іншого власника чи володільця майна клопотання про скасування повністю або частково арешту майна, якщо зазначені особи: 1) не були присутні при розгляді питання про арешт майна; 2) доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу минула потреба; 3) доведуть, що арешт накладено необґрунтовано. Рішення за результатами розгляду клопотання про скасування ухвали про арешт майна, на відміну від ухвали слідчого судді про арешт майна або відмову у ньому (п. 9 ч. 1 ст. 309 КПК), оскарженню не підлягає. Слід звернути увагу суддів судів апеляційної інстанції, що у разі подання особами, визначеними у ст. 174 КПК, скарги на ухвалу слідчого судді суду першої інстанції про арешт майна у зв`язку з необґрунтованістю його накладення вони мають перевірити, чи подавалось цими особами клопотання про скасування цього заходу забезпечення слідчому судді місцевого суду та в разі негативної відповіді на зазначене питання може залишити ухвалу без змін. Іншими словами, з підстави необґрунтованості накладення арешту на майно особи, перелік яких визначено у ч. 1 ст. 174 КПК, вправі звернутися до слідчого судді суду першої інстанції із клопотанням про скасування ним своєї ухвали (абз. 2 ч. 2 ст. 174 КПК), а потім, у разі незгоди з прийнятим рішенням, вправі оскаржити ухвалу про арешт майна в апеляційному порядку згідно зі ст. 309 КПК.
Положеннями ст. 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно до ч. 1 ст. 98 КПК України: «Речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення».
Згідно з ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дане клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 40, 41, 55, 62, 68 Конституції України, ст. ст. 170-174 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання адвоката ОСОБА_3 діючої в інтересах ОСОБА_4 про скасування арешту майна, в порядку ст.174 КПК України задовольнити.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 11.09.2017 року, на вилучені в ході проведення обшуку 07.09.2017 р. за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем проживання ОСОБА_4 , речі та документи, а саме: флеш накопичувач з надписом «№ 2 Бетлерова офис», виконаний кульковою ручкою червоного кольору; флеш накопичувач DT101G2 8Gb; флеш накопичувач Transcend 4Gb чорного кольору; флеш накопичувач, чорного кольору; флеш карту Micro SD Sandisk 32Gb; сім-карту «Лайф»; сім-карту «Авеа»; сім-карту «Інтертелеком» № НОМЕР_1 ; сім-карту «Київстар»; мобільний телефон «Nokia» Metro PCS ESN: НОМЕР_2 ; мобільний телефон «Nokia» ESN: 037/ НОМЕР_3 ; мобільний телефон «Nokia» № НОМЕР_4 ; мобільний телефон «Nokia» ESN: 037/09539541; флеш накопичувач «Меі»; ноутбук «Asus» № F8NOCV407427354; ноутбук «Sony» model PCV-A111V № 4-176-394-01; планшет «Lenovo» s/n: HGA9X5CW(30); мобільний телефон Samsung La Fleur s/n: НОМЕР_5 з сім-картою «Київстар» № НОМЕР_6 ; мобільний телефон Huawei CMIIT ID: НОМЕР_7 ; мобільний телефон Apple Iphone: BCG-E3091A; мобільний телефон Samsung IMEI: НОМЕР_8 ; IMEI2: НОМЕР_9 ; печатку ФОП « ОСОБА_5 »; флеш накопичувач Emtec 4Gb.
Зобов`язати слідчого у кримінальному провадженні № 22016160000000106 від 21.04.2016 р. повернути вказане вище майно ОСОБА_4 .
Виконання ухвали покласти на орган досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22016160000000106 від 21.04.2016 р.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2017 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 70692936 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Приморський районний суд м.Одеси
Осіік Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні