ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 листопада 2017 рокусправа № 804/3786/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Прокопчук Т.С. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства ЄВРАЗ ЮЖКОКС
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року у справі №804/3786/17 за позовом публічного акціонерного товариства ЄВРАЗ ЮЖКОКС до Міськрайонного управління в Петриківському районі та у м. Кам'янське Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, третя особа: Виконавчий комітет Кам'янської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
14.06.2017 року Приватне акціонерне товариство «Євраз Южкокс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в особі міськрайонного управління у Петриківському районі та у м. Кам'янське Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області щодо зміни категорії функціонального використання земельної ділянки площею 0,2508 га, розташованої у м. Дніпродзержинську (нині - м. Кам'янське), Дніпропетровської області, по вул. ім. В.В. Щербицького, 1 (нині - вул. Вячеслава Чорновола, 1), та щодо застосування при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки коефіцієнту Кф, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 1,2, встановленому для земельних ділянок, на яких розміщуються та експлуатуються основні, підсобні та допоміжні будівлі та споруди підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості;
- скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2508 га, розташованої у м. Дніпродзержинську (нині - м. Кам'янське), Дніпропетровської області, по вул. ім. В.В. Щербицького, 1 (нині - вул. Вячеслава Чорновола, 1), сформований станом на 06.03.2017 року;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області в особі міськрайонного управління у Петриківському районі та у м. Кам'янське Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області сформувати та видати Приватному акціонерному товариству «Євраз Южкокс» новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,2508 га, розташованої у м. Дніпродзержинську (нині - м. Кам'янське), Дніпропетровської області, по вул. ім. В.В. Щербицького, 1 (нині - вул. Вячеслава Чорновола, 1), з використанням коефіцієнту Кф, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 1,0, встановленому для земельних ділянок, на яких розміщуються та експлуатуються будівлі і споруд залізничного транспорту.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач самовільно, без будь-якої правової підстави змінив категорію функціонального використання земельної ділянки з земель транспорту на землі промисловості, внаслідок чого коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки було застосовано на рівні 1,2.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року в задоволенні позову - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову. Також, заявник зазначає, що судом першої інстанції було безпідставно ототожнено поняття категорії земельної ділянки за основним цільовим призначенням та за функціональним використанням , що призвело до прийняття необґрунтованого та незаконного рішення.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Приватне акціонерне товариство «Євраз Южкокс» є користувачем земельної ділянки площею 0,2508 га, розташованої за адресою - вул. Щербицького, 1, у м. Кам'янське, на підставі договору від з Кам'янською міською радою 13.07.2011 року № 2958.
13.02.2017 року позивач звернувся із заявою про надання витягів з технічної документації про нормативно грошову оцінку на земельні ділянки, серед яких, зокрема і земельна ділянка площею 0,2508 га розташована за адресою вул. Щербицького, 1, у м. Кам'янське.
14.03.2017 року відповідачем було сформовано витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:031:0031, площею 0,2508 га, розташовану за адресою вул. Щербицького, 1, у м. Кам'янське.
У витязі зазначено, що земельна ділянка відноситься до категорії - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Цільове призначення земельної ділянки визначено - 11.02 - Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Вважаючи дії відповідача протиправними щодо видачі витягу з зазначенням Коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 11.02 позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про оцінку земель» , нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно статті до 12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» , за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Частиною 1 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Частиною 3 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Коефіцієнт функціонального використання застосовується при визначенні нормативної грошової оцінки землі, яка є підставою для визначення розміру орендної плати за землю.
Відповідно до статті 1 Закону України Про оренду землі від 06.10.98 № 161-XIV орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 21 вказаного Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Визначальним для встановлення розміру плати за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, є встановлена нормативна грошова оцінка відповідної земельної ділянки.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ч.2 ст.20 цього ж Закону ).
Відповідно до ч. 3 ст. 23 ЗУ Про оцінку земель , витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
З 01.01.2017 року вступив в дію наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 року №489 Про затвердження порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі по тексту Порядок №489).
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку №489, за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється за заявою зацікавленої особи (додаток 8) як витяг із технічної документації про нормативну оцінку земельної ділянки (додаток 9).
При цьому, у додатку 8 затверджена сама форма заяви на Витяг, у якій зокрема, заявником зазначається КВЦПЗ земельної ділянки, а у додатку 9 затверджена форма Витягу, та, зокрема, зазначається, що Витяг сформовано.
Пунктом 5 Порядку №489, визначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), встановлюється на підставі Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року №548.
Вказаним Наказом №546, передбачено класифікацію видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
При цьому, згідно додатку №1 до Порядку №489, визначено всі Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) відповідно до категорії земель та конкретного коду КВЦПЗ.
Відповідно до статті 21 ЗУ Про Державний земельний кадастр , відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру: на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України.
Відомості про цільове призначення земельних ділянок вноситься до Державного земельного кадастру щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони); на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Отже, відомості щодо земельної ділянки, її меж, властивостей та виду цільового призначення, який характеризується відповідним коефіцієнтом функціонального використання, вносять до Державного земельного кадастру, при її формуванні та присвоєнні кадастрового номеру, на підставі землевпорядних документів. Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формується на підставі відомостей Державного земельного кадастру, та видається зацікавленій особі, яка надала заяву про його отримання шляхом роздрукування.
Тобто, інформація про земельну ділянку, яка вноситься до Витягу, в безумовному порядку береться посадовими особами з Державного земельного кадастру, при цьому внесення змін до Витягу посадовими особами шляхом особистого корегування не допускається.
Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:031:0031, цільове використання земельної ділянки визначено - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що відповідає інформації зазначеній в оскаржуваному позивачем витязі.
Відповідач зазначає, і вказане не спростовано позивачем, що відомості про цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:031:0031 внесені до Державного земельного кадастру на час її реєстрації 07.09.2012 року на підставі Технічної документації із землеустрою, реєстрації змін цільового призначення земельної ділянки не проводилось.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем не було допущено протиправних дій при формуванні витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку на земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:03:031:0031, та вірно зазначено Кф земельної ділянки який відповідає відомостям Державного земельного кадастру.
При цьому, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими доводи позивача стосовно порушення відповідачем вимог Закону при формуванні спірного Витягу з технічної документації, оскільки позивач в апеляційній скарзі та поясненнях до неї посилається на приписи Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений спільним наказом Держкомзему, Мінбудархітектури, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11, між тим, вказаний наказ втратив чинність з 01.01.2017 року на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України, міністерства регіонального розвиту, будівництва та житлово-комунального господарства України, національної академії аграрних наук України від 30.12.2016 року, із вступом в законну силу Порядку №458, відтак на час звернення позивача за отриманням Витягу в лютому 2017 року Наказ від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 вже не діяв.
Вказане у своїй сукупності свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ПАТ ЄВРАЗ ЮЖКОКС .
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою та підстави для її зміни або скасування, в межах доводів апеляційної скарги, відсутні.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства ЄВРАЗ ЮЖКОКС - залишити без задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року у справі №804/3786/17 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: А.В. Шлай
Суд | Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2017 |
Оприлюднено | 06.12.2017 |
Номер документу | 70716008 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд
Круговий О.О.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кононенко Олександр Володимирович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Кононенко Олександр Володимирович