Рішення
від 29.11.2017 по справі 183/3472/17
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/3472/17

Провадження № 2/183/2489/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2017 року м. Новомосковськ Дніпропетровської області

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Майної Г. Є.,

з участю секретаря Данильченко Т. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Новомосковськ Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2, третя особа Фермерське господарство "Олександрія" про скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 24 липня 2017 року звернулась до суду з вищезазначеним позовом до відповідача, в обґрунтування якого посилалась на те, що 13 червня 2015 року помер її батько - ОСОБА_3, який за життя залишив заповіт, яким заповів їй все своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, усі майнові права та обов'язки, а також майнові права та обов'язки, які належали йому на день смерті. 21 червня 2017 року вона через свого представника звернулась до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 щодо успадкування 100% частки прав і обов'язків засновника фермерського господарства "Олександрія", код ЄДРПОУ 20232149, засновником якого і єдиним власником 100 % частки якого був померлий ОСОБА_3 Однак нотаріусом у видачі свідоцтва було відмовлено, про що складені відповідна постанова. вважаючи дії нотаріуса незаконними, позивач просив скасувати постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 21 червня 2017 року, винесену Приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2, щодо видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3; зобов'язати Приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2 видати ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_3 щодо успадкування ОСОБА_1 100 % частки прав і обов'язків ОСОБА_3 як засновника (власника) у фермерському господарстві "Олександрія", статутний капітал якого складає 1000 гривень.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, представником позивача подана заява, в якій просив розглянути справу у відсутність його та позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу у його відсутність.

Представник третьої особи в судове засіданні не з'явився, про день, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи суду не подавав, тому суд вважає можливим розглянути справу у його відсутність.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про часове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 13 червня 2015 року помер ОСОБА_3, після смерті якого відкрилась спадщина за заповітом, яку прийняла його донька - ОСОБА_1.

02 березня 2016 року ОСОБА_1 видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_3 на спадкове майно: земельну ділянку площею 3,760 га, кадастровий номер 1223285500:01:039:0903, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, місцезнаходження якої - територія Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, належної на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯД № 905531, виданого Новомосковською районною державною адміністрацією 14 лютого 2008 року, на підставі розпорядження голови Новомосковської райдержадміністрації № 802 від 04.05.2007 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 01-08-126-00535.

21 червня 2017 року приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2 складена постанова про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на її ім'я після смерті ОСОБА_3, померлого 13 червня 2015 року, у наступних підстав - відповідно до ч. 1 ст.23 ЗУ "Про фермерське господарство", успадкування

фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону, а згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), тобто, успадковуватись можуть лише права і обов'язки фізичної особи, а не юридичної, якою є ФГ "Олександрія". Такі протиріччя одного нормативного акту іншому не дають змоги правильно і однозначно вирішувати питання спадкування прав і обов'язків засновника (власника) фермерського господарства.

За змістом ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно із ч. 5. ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Частиною 1 статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно , зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно із ч . 1 ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Виходячи з положень п.п. 1.2. п. 1, п.п. 3.1. п. 3, п.п. 4.9 п. 4, п.п. 5.1 п. 5 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5 (далі - Порядок), при зверненні спадкоємця у зв'язку з відкриттям спадщини нотаріус з'ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. Право на спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття. Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини, а у випадках, передбачених ч. 2 ст. 1270, ст. 1276 ЦК України, - не раніше зазначених у цих статтях строків. При оформленні спадщини за заповітом нотаріус має надати правову оцінку заповіту, перевірити його реєстрацію у Спадковому реєстрі та чинність на момент смерті заповідача. Якщо наданий спадкоємцем заповіт не відповідає вимогам законодавства, нотаріус відмовляє в його прийомі.

Відповідно до ст .19 Закону України "Про фермерське господарство" до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Згідно з ч. 1 ст. 22 вказаного Закону фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання.

Частиною 1 ст. 23 Закону України "Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Згідно із главою 13 розділу І Порядку нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: вчинення такої дії суперечить законодавству України; не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії; дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії; є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії, або є підозра в тому, що ця особа діє під впливом насильства; з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень; правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у її статуті чи положенні, або виходить за межі її діяльності; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов'язані з її вчиненням; в інших випадках, передбачених Законом.

Главою 14 розділу І Порядку передбачено, що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.

Такі ж підстави для відмови у вчиненні нотаріальної дії та порядок оскарження нотаріальних дій передбачені у ст. ст. 49, 50 Закону України "Про нотаріат".

Як встановлено з матеріалів справи, підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії (видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом) слугував висновок нотаріуса про неможливість успадкувати позивачем права та обов'язки юридичної особи, якою є Фермерське господарство "Олександрія", оскільки законом передбачена можливість успадкування лише прав та обов'язків фізичної особи. З огляду на це, оскільки позивач через свого представника зверталась до нотаріуса про успадкування 100 % частки прав і обов'язків після смерті фізичної особи - свого батька - ОСОБА_3 як засновника (власника) у Фермерському господарстві "Олександрія", статутний капітал якого складає 1 000 грн., а не спадкування прав і обов'язків юридичної особи Фермерського господарства "Олександрія", суд вважає, що постанова приватного нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21 червня 2017 року винесена незаконно та підлягає скасуванню.

Стосовно вимог позивач у зобов'язанні державного нотаріуса видати йому свідоцтво про право на спадщину за заповітом суд зазначає, що виходячи зі змісту глави 86 ЦК України, положень ст. ст. 49, 50 Закону України "Про нотаріат" та глав 13, 14 Порядку, у разі встановлення обґрунтованості позову про оскарження нотаріального акта суд визнає такий акт неправомірним і скасовує його. При цьому суд не має права зобов'язувати нотаріуса до вчинення тих дій, які згідно із Законом України "Про нотаріат" та Порядком можуть здійснюватися лише нотаріусом за заявою особи, оскільки вказаними нормами передбачено і інші підстави для відмови у вчиненні нотаріальної дії, які підлягають перевірці нотаріусом при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_2 від 21 червня 2017 року про відмову у вчинені нотаріальної дії - видачі на ім'я ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за заповітом на 100 % частки прав і обов'язків після смерті спадкодавця ОСОБА_3 як засновника (власника) у Фермерському господарстві "Олександрія", статутний капітал якого складає 1 000 грн. - скасувати.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подання через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області апеляційної скарги протягом десяти днів, починаючи з наступного за днем його проголошення, а особами відсутніми в судовому засіданні - з наступного за днем вручення його копії.

Суддя Г.Є. Майна

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.11.2017
Оприлюднено06.12.2017
Номер документу70719865
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —183/3472/17

Рішення від 29.11.2017

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Майна Г. Є.

Ухвала від 26.07.2017

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Майна Г. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні