ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
05 грудня 2017 року Справа № 913/902/17
Провадження № 9/913/902/17
до Приватне підприємство "Отель "Ініціал", м. Луганськ
про стягнення 952 574 грн. 16 коп.
суддя Ворожцов А.Г.,
секретар судового засідання Медуниця Р.І.,
у засіданні брали участь:
від позивача - ОСОБА_1 , довіреність від 24.11.2017,
від відповідача - не прибув,
За клопотанням позивача судом на підставі приписів ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України здійснюється фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу.
в с т а н о в и в:
суть спору : позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором № ВКЛ-2008139 від 19.12.2011 в розмірі 952574,16 грн., що складається з: 400000,00 грн. - суми заборгованості за кредитом, 531298,61 грн. - суми заборгованості по процентам, 18444,17 грн. - пені за несвоєчасне повернення відсотків, 2831,38 грн. - 3% річних від суми прострочених відсотків.
У судове засідання прибув повноважний представник позивача.
Відповідач , ПП "Отель "Ініціал", відзиву на позовну заяву не надав, явку свого представника в засідання суду не забезпечив, причини неявки суду не повідомив, про час та місце судового розгляду справи судом повідомлявся.
Явка учасників судового процесу в засідання суду не визнавалася обов'язковою.
При цьому, відповідач не заявив клопотання про відкладення розгляду справи з наведенням відповідного обґрунтування необхідності такого відкладення та доданням доказів поважності неприбуття у дане судове засідання.
Згідно з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: 91047, м. Луганськ, вул. Оборонна, буд. 118-А.
Оскільки відповідач у справі знаходиться на території проведення АТО інформація про час і місце судового засідання була розміщена на сторінці господарського суду Луганської області (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада в Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/), про що свідчить роздрукована сторінка з мережі Інтернет (а.с. 51).
Таким чином, судом вжито відповідні заходи щодо повідомлення учасника судового процесу, який знаходиться на тимчасово окупованій території. відповідач вважається повідомленим про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача суд встановив такі фактичні обставини.
Спір виник через порушення відповідачем грошових зобов'язань за кредитним договором.
19 грудня 2011 року між ПАТ "Дельта Банк" та ПП "Отель "Ініціал" було укладено договір кредитної лінії № ВКЛ-2008139 (далі - договір) (а.с. 14-20), за яким банк (кредитор) зобов'язався надати відповідачу (позичальнику) грошові кошти у тимчасове користування окремими частинами (траншами) з максимальним лімітом заборгованості в сумі 400 000,00 грн., зі сплатою рівними частинами в останні 6 місяців у відповідності до графіку (додаток № 1 до договору) зі сплатою за користування кредитом 24,99% річних строком до 18 вересня 2014 року.
Сторони договору погодили, що у випадку невиконання позичальником своїх зобов'язань процентна ставка за користування кредитом буде дорівнювати 30% річних з моменту порушення зобов'язань.
Умовою п. 1.1.3 договору сторони узгодили, що у разі прострочення кінцевого терміну повернення кредиту процентна ставка збільшується на 20%, яка має діяти з дня, наступного за кінцевим терміном (днем) погашення заборгованості за цим договором.
За умовою п. 1.1.4 договору погашення кредиту має бути здійснене до 10-го числа місяця включно у відповідності до графіку, а сплата відсотків має бути не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним.
Сторони передбачили відповідальність за порушення будь-якого грошового зобов'язання за договором у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період прострочення, від суми заборгованості за кожен день прострочення.
Банк свої зобов'язання з надання кредитних коштів виконав, про що свідчать надані ним до матеріалів справи меморіальні ордери (а.с. 55 - 59), однак, відповідач не виконав свої зобов'язання, останнє повернення кредиту відбулося 21 травня 2013 року, а сплату процентів відповідач припинив після 13 серпня 2014 року, що підтверджується банківськими виписками за рахунками відповідача (а.с. 60 - 103), його борг за кредитом становить 400 тис. грн.
Відповідно до п. 2 ст. 625 ЦК України боржник, що прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
На підставі цієї норми позивач нарахував 3% річних за період з 01.11.2016 по 25.10.2017 у загальній сумі 2 831,38 грн.
У відповідності з договором позичальник має заборгованість по процентам у сумі 531298,61 грн., що підтверджується матеріалами справи та наданим розрахунком (а.с. 12-13). Нарахована сума відповідає фактичним обставинам справи.
Під час судового розгляду справи доказів повної або часткової сплати суми боргу відповідачем надано не було.
Заперечень на позов відповідач під час судового розгляду справи не надав, а також не скористався правом участі у судовому засіданні свого представника.
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову з таких підстав.
Згідно ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
У відповідності з приписами ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За своєю правовою природою договір № 11221885000 є кредитним договором, згідно з яким та відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору (ст. 1054 Цивільного кодексу України).
Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України).
Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).
Крім того, за приписами Положення про організацію операційної діяльності в банках України , затв. постановою Правління НБУ від 18 червня 2003 року № 254 (далі - Положення), підставою для відображення операцій за балансовими та/або позабалансовими рахунками бухгалтерського обліку є первинні документи, які мають бути складені під час здійснення операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення в паперовій та/або в електронній формі (п.п. 4.2, 4.3). До меморіальних документів (паперових або електронних), що використовуються для безготівкових розрахунків, належать такі розрахункові документи (п. 4.6. Положення): меморіальні ордери; платіжні доручення; платіжні вимоги-доручення; платіжні вимоги; розрахункові чеки; інші документи (інші платіжні інструменти, що визначаються нормативно-правовими актами Національного банку).
Факт видачі відповідачу кредиту підтверджено матеріалами справи.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог даного Кодексу і інших актів законодавства. Аналогічна за змістом норма міститься у п.1 ст. 193 Господарського кодексу України.
Згідно з п. 2 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідач доказів належного виконання зобов'язань за кредитним договором не надав.
Натомість позивач надав докази існування у відповідача заборгованості за спірним кредитним договором, заборгованості за процентами та за річними процентами від суми прострочених відсотків.
Щодо вимоги про стягнення пені .
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" введений мораторій на виконання договірних зобов'язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов'язаннями
Цією нормою на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами з 14 квітня 2014 року юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов'язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції.
Відповідач розташований у місті Луганськ, який визначений переліком Кабінету Міністрів України як населений пункт, де проводиться антитерористична операція.
За таких обставин нарахування банком пені відповідачу за порушення кредитного договору є таким, що не відповідає закону, а тому вимога про стягнення пені в сумі 18444,17 грн. не підлягає задоволенню.
З урахуванням викладеного вище позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та її обставинами частково, а тому підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором № ВКЛ-2008139 від 19.12.2011 в розмірі 934129,99 грн., що складається з: 400000,00 грн. - суми заборгованості за кредитом, 531298,61 грн. - суми заборгованості по процентам, 2831,38 грн. - суми 3% річних від суми прострочених відсотків.
Судовий збір покладається на відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Отель "Ініціал» , 91047, м. Луганськ, вул. Оборонна, буд. 118-А, код 33766258, на користь Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію, 01133, м. Київ, вул. Щорса, буд. 36-Б, код 34047020, в розмірі 934129,99 грн., що складається з: 400 000,0 грн. - суми заборгованості за кредитом, 531298,61 грн. - суми заборгованості за процентами, 2831,38 грн. - 3% річних від суми прострочених відсотків, крім того, витрати зі сплати судового збору в розмірі 14014,60 грн., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3. В решті позову відмовити.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 05.12.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання, якщо не було подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено - 06.12.2017.
Суддя А.Г. Ворожцов
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2017 |
Оприлюднено | 11.12.2017 |
Номер документу | 70762245 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Ворожцов А.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні