Ухвала
від 07.12.2017 по справі 323/3318/17
ОРІХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 323/3318/17

Провадження № 1-кс/323/762/17

УХВАЛА

іменем України

07.12.2017 р. м. Оріхів

Слідчий суддя Оріхівського районного суду Запорізької області Щербань Л.С., при секретарі Щербині Л.Г., за участю прокурора Свинаренко Р.В., розглянувши клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, в якому просить надати прокурору Оріхівського відділу Токмацької місцевої прокуратури ОСОБА_1, слідчому СВ Оріхівського відділення поліції Пологівського ВП ГУ НП в Запорізькій області ОСОБА_2, дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться у володінні відділу статисти в

Оріхівському районі головного управління статисти в Запорізькій області,

розташованої за адресою: вул. Покровська, 72 а, м. Оріхів, Запорізька область,

7050, а саме до звітів поданих фермерськими господарствами Лена (ЄДРПОУ

25223043), Марічка (ЄДРПОУ 13632339) та Згода (ЄДРПОУ 24904663) про

посівні площі сільськогосподарських культур під урожай (форма 4-сг), про

площі та валові збори сільськогосподарських культур плодів, ягід і винограду

(форма 29-сг) за 2016-2017 роки з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх

копії, та вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку).

Своє клопотання мотивує тим, що в провадженні СВ Оріхівського відділення поліції Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12016080310000878 від 05.08.2016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України щодо самовільного зайняття земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 11.02.1997 створено та зареєстровано фермерське господарство Лена (ЄДРПОУ 25223043), засновником якого була ОСОБА_3

У подальшому, на підставі державного акта на право постійного користування землею від 26.05.1998 серії ЗП № 000013 (00041) ОСОБА_3 надано у постійне користування земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення площею 83 га для ведення фермерського господарства, що розташована на території Малотокмачанської сільської ради Оріхівського району.

Відповідно актового про смерть від 25.09.2008 № 260 ОСОБА_3 померла 22.09.2008.

Згідно з частиною 1 статті 92 ЗК України (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановленого строку.

Зі змісту частини другої статті 92 ЗК України вбачається, що передача земельної ділянки у постійне користування громадянам не передбачена.

Пунктом 6 Перехідних положень ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Отже, земельні ділянки, надані громадянам або юридичним особам у постійне користування, перебувають у власності держави або у власності територіальної громади до переоформлення у встановленому порядку та отримання у власність.

Відповідно до статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Правовою підставою набуття права власності та права користування на землю згідно зі статтями 116, 118 ЗК України є рішення органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Згідно із частиною першою статті 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).

Згідно із частиною першою статті 407 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.

Відповідно до частини другої статті 407 ЦК України (у редакції, що діяла на час відкриття спадщини), та частини другої статті 102-1 ЗК України право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) може відчужуватися і передаватися у порядку спадкування.

Згідно статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Разом з тим, статтею 23 Закону України Про фермерське господарство передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до статті 19 Закону України Про фермерське господарство до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Згідно із частиною першою статті 20 зазначеного Закону майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Член фермерського господарства має право на отримання частки майна фермерського господарства при його ліквідації або у разі припинення членства у фермерському господарстві. Розмір частки та порядок її отримання визначаються статутом фермерського господарства.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що право користування земельною ділянкою, що виникло в особи на підставі державного акта на право користування земельною ділянкою, не входить до складу спадщини і припиняється зі смертю особи, якій належало таке право.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 23.11.2016 у справі №6-3113цс15 та від 05.10.2016 у справі №6- 2329цс16.

Разом з цим, незважаючи на те, що вказана земельна ділянка починаючи з 23.09.2008 не могла використовуватись та утримуватись ФГ Лена , адже підстави для цього відпали внаслідок смерті особи, якій було надано у користування цю землю, це фермерське господарство незаконно, без відповідної правової підстави заволоділо земельною ділянкою державної власності сільськогосподарського призначення площею 83 га, що розташована на території Малотокмачанської сільської ради Оріхівського району.

З метою, доведення вказаного факту процесуальним керівником на адресу відділу статистики в Оріхівському районі скеровано запит щодо надання інформації про посівні площі та збір врожаю фермерським господарством Лена та копії документів відповідної статистичної звітності.

Однак, відділом статистики в Оріхівському районі з посиланням на положення ст. 21 Закону України Про державну статистику відмовлено у наданні запитуваної інформації та копій відповідних документів. При цьому відділом повідомлено, що необхідні данні та документи можуть бути надані виключно на підставі ухвали слідчого судді.

Аналогічна ситуація склались при доведенні фактів самовільного зайняття земельних ділянок фермерським господарством Згода (ЄДРПОУ 24904663) та фермерський господарством Марічка (ЄДРПОУ 13632339).

Зокрема, ФГ Згода незаконно, без відповідної правової підстави заволоділо земельною ділянкою державної власності сільськогосподарського призначення площею 51,2 га, що розташована на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району (колишньої Новояківлівської сільської ради). Вказана земельна ділянка до 16.12.2013 (дата смерті користувача) перебувала у постійному користуванні ОСОБА_4 на підставі державного акта на право постійного користування землею від березня 1998 серії ЗП № 000013 (00041).Крім того, 21.12.2013 ФГ Марічка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділо земельною ділянкою державної власності сільськогосподарського призначення площею 25 га, що розташована на території Комишуваської селищної ради Оріхівського району, яка по дань смерті ОСОБА_5 (20.12.2013) перебувала у його постійному користуванні на підставі державного акта на право довічного успадкованого володіння землею, зареєстрованого в книзі записів на право довічно успадкованого володіння землею №33, виданого на підставі рішенням Комишуваської селищної ради народних депутатів від 08.10. 1992 №50.

З огляду на викладене, з метою забезпечення кримінального процесу, на стадії досудового розслідування, для встановлення істини по справі, виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у відділі статисти в Оріхівському районі головного управління статисти в Запорізькій області, а саме звітів поданих фермерськими господарствами Лена (ЄДРПОУ 25223043), Марічка (ЄДРПОУ 13632339) та Згода (ЄДРПОУ 24904663) про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай (форма 4-сг), про площі та валові збори сільськогосподарських культур плодів, ягід і винограду (форма 29-сг) за 2016-2017 роки.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Особи, у володінні яких знаходиться інформація, доступ до якої просить тимчасово надати слідчий, відповідно до ч.2 ст.163 КПК України , не викликались.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази, заслухавши прокурора, прихожу до наступних висновків.

У відповідності з ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

Про необхідність проведення тимчасового доступу до речей, відповідно до вимог ст. 159, ст.160 КПК свідчать обставини, що без такого вилучення неможливо проведення експертиз та отримання доказів у вигляді висновку експерта.

З урахуванням зазначеного, вважаю, що клопотання обґрунтоване та його необхідно задовольнити, оскільки з метою перевірки слідчих версій у кримінальному провадженні для можливого встановлення нових даних у кримінальному провадженні, перевірки або спростування отриманих даних, а також з'ясування інших обставин у кримінальному провадженні є необхідність отримання тимчасового доступу до оригіналів документів, які знаходяться у володінні відділу статисти в Оріхівському районі головного управління статисти в Запорізькій області, розташованої за адресою: вул. Покровська, 72 а, м. Оріхів, Запорізька область, 7050, а саме до звітів поданих фермерськими господарствами Лена (ЄДРПОУ 25223043), Марічка (ЄДРПОУ 13632339) та Згода (ЄДРПОУ 24904663) про

посівні площі сільськогосподарських культур під урожай (форма 4-сг), про

площі та валові збори сільськогосподарських культур плодів, ягід і винограду

(форма 29-сг) за 2016-2017 роки . Іншими способами встановити об'єктивність, без вилучення вищезазначених речей неможливо.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 163-165, 309 КПК України,-

У Х В А Л И В :

Клопотання прокурора Оріхівського відділу Токмацької місцевої прокуратури ОСОБА_1 - задовольнити.

Надати прокурору Оріхівського відділу Токмацької місцевої прокуратури ОСОБА_1, слідчому СВ Оріхівського відділення поліції Пологівського ВП ГУ НП в Запорізькій області ОСОБА_2, дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які знаходяться у володінні відділу статисти в

Оріхівському районі головного управління статисти в Запорізькій області,

розташованої за адресою: вул. Покровська, 72 а, м. Оріхів, Запорізька область,

7050, а саме до звітів поданих фермерськими господарствами Лена (ЄДРПОУ

25223043), Марічка (ЄДРПОУ 13632339) та Згода (ЄДРПОУ 24904663) про

посівні площі сільськогосподарських культур під урожай (форма 4-сг), про

площі та валові збори сільськогосподарських культур плодів, ягід і винограду

(форма 29-сг) за 2016-2017 роки з можливістю ознайомитися з ними, зробити їх

копії, та вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку).

Визначити строк дії ухвали тривалістю тридцять днів, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання цієї ухвали за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положенням цього кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

Оріхівського районного суду: ОСОБА_6

СудОріхівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення07.12.2017
Оприлюднено11.12.2017
Номер документу70781808
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —323/3318/17

Ухвала від 07.12.2017

Кримінальне

Оріхівський районний суд Запорізької області

Щербань Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні