ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" грудня 2017 р.Справа № 916/2724/17
За позовом: Публічного акціонерного товариства „Енергопостачальна Компанія Одесаобленерго»
до відповідача: Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя»
про стягнення 169 737, 70 грн.
Суддя господарського суду
Одеської області ОСОБА_1
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю № 8 від 30.12.2016р.
від відповідача: не з'явився.
Суть спору: Позивач ОСОБА_3 акціонерне товариство „Енергопостачальна компанія »Одесаобленерго» (далі - ПАТ „Енергопостачальна компанія »Одесаобленерго» ) звернувся до господарського суду із позовною заявою (т. 1 а.с. 4-6) до Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» (далі - ДП з іноземними інвестиціями ДП „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» ) про стягнення заборгованості на суму 169 737, 70 грн., з яких: 144 017, 56 грн. - сума заборгованості за спожиту активну електроенергію; 506, 38 грн. - сума заборгованості за реактивну електроенергію; 4 829, 61 грн. - сума 3% річних за несплату вартості спожитої активної електроенергії; 20 288, 38 грн. - сума збитків від інфляції за несплату вартості спожитої активної електроенергії; 17,73 грн. - сума 3% річних за несплату вартості спожитої реактивної електроенергії; 78, 04 грн. - сума збитків від інфляції за несплату вартості спожитої реактивної електроенергії.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.11.2017р. (т.1 а.с. 1-2) було порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду на 06.12.2017р. о 10 год. 30 хв.
05.12.2017р. до господарського суду Одеської області відповідачем надано відзив, який підписаний керуючим санації Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» арбітражним керуючим ОСОБА_4 на позовну заяву (т. 1 а.с. 66), згідно якого останній визнає борг за договором та зазначає, що ДП з іноземними інвестиціями ДП „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» за період з червня 2016р. по грудень 2016р. дійсно було спожито електричну енергію на суму 144 017, 56 грн. та реактивної електроенергії спожито на 506, 38 грн. Відповідач зазначив, що з вказаними обставинами у позовній заяві погоджується та не заперечує щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що ПАТ „Одесаобленерго» належним чином і в повному обсязі виконувало свої договірні зобов'язання з постачання електроенергії відповідачу в межах визначених договором №771 від 25.05.2012р., умовами та обсягами постачання електроенергії та потужності. Відповідач, в порушення своїх договірних зобов'язань не здійснював розрахунки за спожиту активну та реактивну електроенергію, що призвело до накопичення поточної заборгованості. Так, за період червня 2016р. по грудень 2016р., ДП „Санаторій „Сенетатя» було спожито активну електричну енергію на загальну суму 144 017, 56 грн., сума вартості спожитої реактивної електроенергії за аналогічний період склала 506, 38 грн., що підтверджується актами споживача про обсяги спожитої електроенергії, рахунками-фактурами, виставленими компанією для оплати за дані періоди. Втім, відповідач за зазначений період часу не здійснив жодної оплати за спожиту активну та реактивну електроенергію. За несплату у встановлені строки сум за спожиту електричну енергію, відповідачу нараховану суми інфляційних збитків у розмірі 20 366, 42 грн. - 20288, 38 грн. по активній електроенергії, 78, 04 грн. по реактивній та 3% річних у розмірі 4 847, 34грн. - 4 829, 61 грн. по активній електроенергії, 17, 73 грн. по реактивній. Позивач зазначає, що загальна сума заборгованості відповідача перед ПАТ „Одесаобленерго» станом на 09.11.2017р. становить 169 737, 70 грн., з яких: 144 017, 56 грн. - сума заборгованості за спожиту активну електроенергію; 506, 38 грн. - сума заборгованості за реактивну електроенергію; 4 829, 61 грн. - сума 3% річних за несплату вартості спожитої активної електроенергії; 20 288, 38 грн. - сума збитків від інфляції за несплату вартості спожитої активної електроенергії; 17,73 грн. - сума 3% річних за несплату вартості спожитої реактивної електроенергії; 78, 04 грн. - сума збитків від інфляції за несплату вартості спожитої реактивної електроенергії.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін суд встановив наступне:
25.05.2012р. між ВАТ „Енергопостачальна компанія »Одесаобленерго» в особі начальника Білгород-Дністровського РЕМ ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності № 56 від 30.12.2011р. (постачальник) електроенергії та Дочірнім підприємством з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» (споживач) в особі головного лікаря Цурка на М.Г., що діє на підставі наказу №1-р від 02.01.2012р. укладено договір постачання електричної енергії № 771 (далі - договір) (т.1 а.с. 17-20), відповідно до п.1 якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком „графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» та споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатком „ОСОБА_5 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» між постачальником та споживачем або інша межа обумовлена окремим додатком до договору.
Відповідно до п. 2.3.3., 2.3.4. зазначеного договору споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків „Порядок розрахунків» та „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» , здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатком „Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії» .
П. 2.1. договору передбачено, під час виконання умов цього договору з питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Згідно п. 4.2.1. , 4.2.2. вказаного договору за внесення платежів, передбачених пунктами 2.3.3 - 2.3.4. цього договору, з порушенням термінів, визначених додатком „Порядок розрахунків» , споживач сплачує постачальнику електричної енергії пеню у розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком. За перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику електричної енергії двократну вартість різниці між фактично спожитої та договірної величин. При цьому, плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150кВт і більше та середньомісячним (за підсумками минулого року) обсягом фактичного споживання електроенергії 50000 кВт/год і більше.
У п.п. 5.2., 5.5., 5.7. зазначеного договору сторони передбачили узгоджені обсяги споживання електричної енергії оформлені додатком до договору „Обсяги постачання електричної енергії споживачу» є договірними величинами споживання електричної енергії. Споживач має право протягом поточного розрахункового періоду, зазначеного у додатку „Порядок розрахунків» до цього договору, звернутись письмово до постачальника за користуванням договірної величини споживання електричної енергії та граничної величини електричної потужності. Датою надходження звернення є дата реєстрації письмового звернення постачальнику електричної енергії. Перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії, або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Відповідно до п. 9.4. вказаний договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2012р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Крім того, сторонами до договору № 771 від 25.05.2012р. було підписано додаток №1 „Обсяги постачання електричної енергії споживачу» (т. 1 а.с. 21), додаток №2 „Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії» (т. 1 а.с. 24), додаток № 5 „Порядок розрахунків» (т. 1 а.с. 25), додаток № 10 „Перелік об'єктів споживача» (т. 1 а.с. 28).
Відповідно до п.2 додатку №5 „Порядок розрахунків» до договору № 771 від 25.05.2012р. споживач здійснює оплату за електроенергію до 26 числа місяця, що передує розрахунковому місяцю, самостійно авансовим платежем у розмірі 100% вартості договірної величини споживання електричної енергії згідно з додатком договору „Обсяги постачання електричної енергії споживачу» , або вартості величини очікуваного споживання при значному відхиленні споживання електроенергії в розрахунковому періоді. Розмір суми платежу розраховується споживачем самостійно як сума добутків рівнів тарифу відповідного класу на очікуваний обсяг споживання електричної енергії, визначених на поточний розрахунковий період. Остаточний розрахунок за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата нарахувань на протоколах порушень при користуванні електричною енергією, рахунків за перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції, 3% річних та інші платежі, згідно з умовами цього договору, здійснюється споживачем самостійно на протязі п'яти операційних днів з дня отримання рахунку.
Позивачем надано акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін від 15.13.2012р. (т. 1 а.с. 26-27), акти про обсяги спожитої електроенергії за червень 2016р., липень 2016р., серпень 2016р., вересень 2016р., жовтень 2016р., листопад 2016р., грудень 2016р., (т. 1 а.с. 30, 32, 34, 36, 39, 41, 43), які свідчать про обсяги спожитої електроенергії відповідачем.
Доказів оплати відповідачем не надано.
Позивачем було виставлено відповідачу рахунки-фактури за спожиту електричну енергію №771/1, №771/2 від 29.06.2016р. за червень, (т. 1 а.с.29); №771/1, №771/2 від 26.07.2016р. за липень, (т. 1 а.с.31); №771/1, №771/2 від 26.08.2016р. за серпень (т. 1 а.с.33); №771/1, №771/2 від 26.09.2016р. за вересень (т. 1 а.с.35), № 771/1 від 26.10.2216р. за жовтень (т. 1 а.с. 37), № 771/2 за жовтень від 26.10.2016р. (т. 1 а.с.38), №771/1, № 771/2 за листопад від 30.11.2016р. (т. 1 а.с. 40), №771/1, № 771/2 за грудень від 30.12.2016р. (т.1 а.с. 42).
Причиною виникнення спору та відповідно предметом позову стала вимога щодо стягнення з відповідача заборгованості, 3% річних та інфляційних сум за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань про постачання електричної енергії за договором № 771 від 25.05.2017р. Підставою позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свою вимогу, а саме укладення сторонами договору № 771 про постачання електричної енергії від 25.05.2017р., виконання позивачем умов договору та неналежне виконання відповідачем обов'язку, встановленого цим договором по сплаті спожитої електроенергії.
Виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд кваліфікує відносини сторін як правовідносини постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, які регулюються Господарським, Цивільним кодексами України, Законом України „Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією затверджених Постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 р.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно ч.1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У відповідності до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
За положеннями ч.ч.1., 2 ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Ч.ч.6, 8 ст.26 ЗУ «Про електроенергетику» споживачі (крім населення та навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. Споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов'язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника.
Відповідно до п.1.3. Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996 р. (зі змінами та доповненнями), (далі - Правила) постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
За положеннями п.4.4. Правил споживач має право протягом розрахункового періоду звернутися до постачальника електричної енергії за регульованим тарифом із заявою щодо коригування договірної величини споживання електричної енергії.
Згідно п.6.1. Правил розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору. Розрахунковий період становить один місяць, за винятком випадку, передбаченого пунктом 6.8 цих Правил.
Положеннями п.6.3. Правил передбачено, що оплата вартості електричної енергії постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом, у тому числі на підставі визнаної претензії, здійснюється виключно коштами в уповноваженому банку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.
Плата за перетікання реактивної електричної енергії, за передачу (транспортування) електричної енергії, яка постачається постачальниками електричної енергії за нерегульованим тарифом, плата за надання споживачу додаткових послуг, плата у рахунок відшкодування завданих збитків, суми штрафних санкцій зараховуються на поточний рахунок постачальника електричної енергії за регульованим тарифом або електропередавальної організації відповідно до умов укладеного договору (п.6.4. Правил).
За приписами п.6.11. Правил остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії, рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами.
Згідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або Законом.
Докази, надані позивачем на підтвердження викладених у позові обставин свідчать про те, що вказані обставини мали місце, та підтверджуються у повному обсязі в частині наявності боргу в сумі 169 737, 70 грн.
Розрахунки індексу інфляції та 3 %, які здійснені позивачем, та згідно з якими, розмір нарахованого відповідачу індексу інфляції та 3% за загальний період з червня 2016р. по грудень 2016р. становить 20 366, 42 грн. та 4 847, 34 грн., перевірені господарським судом та встановлено їх відповідність нормам законодавства.
Розглянувши позовну вимогу позивача про стягнення з відповідача суму боргу в розмірі 169 737, 70 грн. суд встановив її обґрунтованість та правомірність.
При цьому суд враховує наступні обставини. Згідно комп'ютерної програми „Діловодство спеціалізованого суду» ухвалою господарського суду Одеської області від 02.06.2016р. порушено провадження у справі № 916/1267/16 про банкрутство Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» , введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.12.2016р. введено процедуру санації Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально - санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій »Сенетатя» ; призначено керуючим санацією арбітражного керуючого ОСОБА_6 Ухвалою господарського суду Одеської області затверджено план санації Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально - санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій »Сенетатя» . Таким чином, у вказаній справі триває процедура санації.
Згідно ст. 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.
Враховуючи те, що грошові вимоги, заявлені у позові, виникли після порушення провадження у справі про банкрутство ПАТ „Одесаобленерго» , вони є поточними, тому позов правомірно поданий та розглядається в порядку позовного провадження відповідно до ст. 4-1 ГПК України.
Положеннями ст.33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, всебічно з'ясувавши обставини, на які сторона посилається, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову покладаються на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Задовольнити позов повністю.
2.Стягнути з Дочірнього підприємства з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» (67780, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, смт. Сергіївка, вул. Леніна, 5, код ЄДРПОУ 03356134) на користь Публічного акціонерного товариства „Одесаобленерго» (65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28 „Б» , код ЄДРПОУ 00131713) суму заборгованості в розмірі - 169 737, 70 грн. (144 017, 56 грн. - сума заборгованості за спожиту активну електроенергію; 506, 38 грн. - сума заборгованості за реактивну електроенергію; 4 829, 61 грн. - сума 3% річних за несплату вартості спожитої активної електроенергії; 20 288, 38 грн. - сума збитків від інфляції за несплату вартості спожитої активної електроенергії; 17,73 грн. - сума 3% річних за несплату вартості спожитої реактивної електроенергії; 78, 04 грн. - сума збитків від інфляції за несплату вартості спожитої реактивної електроенергії) та 2 546, 07 грн. - витрати по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст. 85 ГПК України.
Рішення може бути оскаржене у порядку, встановленому ст. 91 ГПК України.
Наказ видати згідно ст.116 ГПК України.
Копію рішення надіслати: Дочірньому підприємству з іноземними інвестиціями Державного підприємства „MEDISAN» лікувально-санаторної відновлюючої асоціації Державної канцелярії республіки Молдова „Санаторій „Сенетатя» (67780, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, смт. Сергіївка, вул. Леніна, 5).
Суддя Л.І. Грабован
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2017 |
Оприлюднено | 12.12.2017 |
Номер документу | 70820191 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Грабован Л.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні