Рішення
від 05.12.2017 по справі 295/7271/17
БОГУНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЖИТОМИРА

Справа №295/7271/17

Категорія 42

2/295/2691/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2017 року м. Житомир

Богунський районний суд міста Житомира у складі:

головуючого судді - Полонця С.М.,

при секретарі с/з - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Перемога 54 , треті особи - Комунальне підприємство Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №15 Житомирської міської ради, Виконавчий комітет Житомирської міської ради, про визнання недійсними та скасування рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який у подальшому уточнив та в остаточному варіанті просить визнати неправомірним створення ОСББ Перемога 54 , як таке об'єднання, яке протирічить Законам України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку , скасував рішення установчих зборів та статут даного ОСББ, ухвалити судове рішення про ліквідацію даного об'єднання, як створеного незаконно. При цьому посилається на те, що установчі збори ОСББ Перемога 54 були проведені з порушенням вимог, встановлених законами України, прав позивача та інших мешканців двох будинків, які не бажали створення даного об'єднання.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги та просили їх задовольнити з підстав, зазначених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову.

В судове засідання представник третьої особи - Виконавчого комітету Житомирської міської ради не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

В судовому засіданні представник третьої особи - Комунального підприємства Виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №15 Житомирської міської ради в своїх поясненнях підтримав позов, а інший представник в судових дебатах при вирішенні спору покладалася на розсуд суду.

Допитані в судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 пояснили, що вони є власниками квартир у будинку №54 по вул. Перемоги в м. Житомирі та проживають в них. В минулому році були збори восени і літом в центрі туризму і на вулиці біля під'їзду. На дверях під'їзду вивішувалася об'ява про збори за день чи два до їх проведення. Ніхто не повідомляв про проведення зборів. За їх участі протокол не складався, згоду на створення ОСББ вони не давали, участі в письмовому опитуванні не приймали, статут не читали, представників нежитлових приміщень на зборах не бачили. На зборах паспорти та документи на право власності на житло не перевіряли, рішення ніякі не приймали, були лише розмови. ОСОБА_6 відомо про проведення трьох зборів, об'яв про проведення яких не було вивішено.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_7 пояснила, що вона приймала участь на двох зборах по створенню ОСББ, є власником квартири у вищевказаному будинку та сама проживає в ній. В будинку часто бувають пориви, сантехніка погана. Вона проходила по квартирах та проводила письмове опитування в під'їзді №6 по 32 квартирах, з них в 22 квартирах проголосували за створення ОСББ, в 2 - проти, та в 8 - не змогли проголосувати. Прізвище, ім'я, по батькові володільців квартир та документи на право власності на житло не перевіряла.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, покази свідків та дослідивши матеріали справи, з урахуванням меж заявлених вимог, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є співвласником квартири АДРЕСА_1.

10.04.2016 року відбулися установчі збори співвласників багатоквартирних будинків по вул. Перемоги, буд. 54 та вул. Домбровського, буд. 2а. На зазначених зборах було прийняте рішення оформлене протоколом №1 від 10.04.2016 року про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Перемоги-54 , затвердження його статуту та продовження порядку денного 17.04.2016 року.

На установчих зборах 17.04.2016 року було прийнято рішення, оформлене протоколом №1/2 про обрання правління ОСББ, створення ревізійної комісії та уповноваження ОСОБА_8 для державної реєстрації об'єднання в органах державної реєстрації, створення комісії з письмового опитування щодо згоди (не згоди) створення та реєстрації ОСББ.

Згідно протоколу №1 установчих зборів співвласників будинку №54 по вул. Перемоги від 29.04.2016 року вирішили створити об'єднання співвласників багатоквартирного будинку по вул. Перемоги, 54, Домбровського, 2а та ухвалити повну назву ОСББ Перемога-54 , прийняти та затвердити статут ОСББ, обрати правління, ревізійну комісію, уповноважити ОСОБА_8 підготувати необхідні документи і здійснити державну реєстрацію об'єднання. Вказаний протокол підписаний головою установчих зборів ОСОБА_8

26.05.2016 року проведено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Перемога 54 з занесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з ч. 2 ст. 382 ЦК України власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.

Відповідно до положень ст. 385 ЦК України , власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.

Згідно з положеннями ст. ст. 1 , 4 Закону України Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - Закон) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна. Майно об'єднання утворюється з майна, переданого йому членами об'єднання у власність, одержаних доходів, іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.

Співвласниками багатоквартирного будинку - є власники квартири та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

В одному багатоквартирному будинку може бути створено тільки одне об'єднання. Власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання (ч.3 ст.4 Закону).

Як слідує із змісту ст.6 Закону об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об'єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень. Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів. Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників. Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим. Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти"). Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Державна реєстрація змін до статуту об'єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Установчі документи об'єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.

Відповідно до пункту 8 статті 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.

Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням.

Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.

Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.

Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Кожен співвласник, який має право голосу, може реалізувати це право під час проведення такого опитування лише один раз з одного питання.

Забороняється в процесі проведення письмового опитування співвласників примушувати їх до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагороджувати їх за це в будь-якій формі.

За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування.

Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, про час та місце проведення установчих зборів 10.04.2016 року були повідомлені під підпис лише 62 особи, з яких лише 4 особи зазначили дату отримання повідомлення. При цьому у повідомленні взагалі не зазначено з чиєї ініціативи скликалися збори. Доказів перевірки осіб, які поставили свої підписи у повідомленні про проведення установчих зборів та належності їм на праві власності житлових або не житлових приміщень, а також здійснення повідомлення не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів, відповідачем не надано. Позивач, як і власники житлових приміщень по вул. Домбровського, 2а в м. Житомирі, а також власники нежитлових приміщень в житлових будинках по вул. Перемоги, 54 та вул. Домбровського, 2а в м. Житомирі про час та місце проведення установчих зборів, не були повідомлені у встановленому статтею 6 Закону порядку.

Також представником відповідача в судовому засіданні не надано жодних належних та допустимих доказів повідомлення всіх співввласників багатоквартирних будинків по вул. Перемоги, 54 та вул. Домбровського, 2а в м. Житомирі, в тому числі позивача, у порядку та в строки, передбачені статтею 6 Закону, про проведення установчих зборів 29.04.2016 року.

Такими неправомірними діями було порушено право позивача, як співвласника житлового будинку, на участь в створенні об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Позивач неодноразово звертався із заявами та скаргами на дії щодо створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Перемога 54 до Житомирської обласної державної адміністрації, КВЖРЕП №15, Житомирської міської ради та правоохоронних органів.

Письмове опитування в порушення вимог ст.6 Закону було проведено 29.04.2016 року після спливу 15 денного строку з дати проведення установчих зборів 10.04.2016 року. В протоколі №1 установчих зборів співвласників від 10.04.2016 року взагалі не враховано кількість співвласників будинку по вул. Домбровського, 2а в м. Житомирі та власників нежитлових приміщень в будинку по вул. Перемоги, 54. Зазначена в протоколі загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень - 17795,4 кв.м. не відповідає дійсності, оскільки за інформацією КП ВЖРЕП №15 Житомирської міської ради від 10.07.2017 року така площа становить 21457,27 кв.м.

З протоколу №1 установчих зборів співвласників будинку №54 по вул. Перемоги від 29.04.2016 року вбачається, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку - 328 осіб, при цьому не було враховано власників нежитлових приміщень. Зазначена в протоколі загальна площа квартир та нежитлових приміщень 19838,03 кв.м. також не відповідає дійсності, оскільки за інформацією КП ВЖРЕП №15 Житомирської міської ради від 10.07.2017 року така площа становить 21457,27 кв.м. В двох житлових будинках по вул. Перемоги, 54 та вул. Домбровського, 2а в м. Житомирі дійсно 328 квартир, однак доказів того, що власниками цих житлових приміщень є саме 328 осіб, відповідачем не надано і такою інформацією ні відповідач ні КП ВЖРЕП №15 Житомирської міської ради не володіють та вона не перевірялась під час проведення установчих зборів об'єднання. Більше того, 9 квартир у вказаних будинках не приватизовані та не перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб, хоча вони включені в загальну кількість співвласників багатоквартирного будинку.

В судовому засіданні представником відповідача не доведено правомірності скликання та проведення установчих зборів співвласників тричі: 10.04.2016 року, 17.04.2016 року та 29.04.2016 року.

Письмове опитування було проведено також с порушенням вимог статті 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , оскільки: воно не проводилося ініціативною групою; в листках опитування не зазначено день опитування; в окремих випадках відсутнє зазначення повністю прізвища, імені та по батькові співвласника; взагалі не зазначено документи, що підтверджують право власності на квартиру або нежитлове приміщення; не зазначено документів, що надають повноваження на голосування від імені співвласника (для представників); листками опитування не передбачено відповідь співвласника на питання утримався та на них відсутній підпис особи, яка проводила опитування. Як зазначалося вище, під час проведення опитування не перевірялися документи, що посвідчують осіб, які підписували листки опитування та документи, що підтверджують право власності на квартиру.

Як встановлено в судовому засіданні, сторення ОСББ Перемога 54 власниками квартир та нежитлових приміщень у двох багатоквартирних будинках по вул. Перемоги, 54 та Домбровського, 2а відбулося також з порушенням вимог статті 6 Закону, оскільки голосування співвласників щодо створення такого об'єднання не проводилося за кожним багатоквартирним будинком окремо та без визначення результатів голосування окремо для кожного багатоквартирного будинку.

З урахуванням сукупності встановлених обставин, суд дійшов до переконання, що ОСББ Перемога 54 було створене без дотримання вимог закону.

Відповідно до положень ст. 15 , 16 ЦК України підставою для судового захисту цивільного права або інтересу є його порушення, невизнання або оспорювання.

Вирішуючи питання про те, чи порушує право чи законний інтерес позивача створення з порушенням закону ОСББ Перемога 54, суд ураховує таке.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (ч. 1 ст. 6 Закону ).

Відповідно до ст. 10 зазначеного Закону органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку зачіпає права та охоронювані законом інтереси співвласника, а отже порушене право позивача ОСОБА_2 підлягає судовому захисту.

Статтею 16 ЦК України визначені можливі способи захисту цивільних прав та інтересів, серед яких, зокрема, визнання права, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, зміна правовідношення, припинення правовідношення, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової шкоди); визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, а також інші способи, що встановлені договором або законом.

Отже з урахуванням вищенаведеного, суд вбачає підстави для захисту порушених прав ОСОБА_2 в обраний ним спосіб - шляхом визнання недійсним рішення установчих зборів про створення ОСББ Перемога 54 і статуту об'єднання.

Разом з тим, позовна вимога про ліквідацію даного об'єднання, як створеного незаконно, не підлягає до задоволення, оскільки відсутні підстави для цього, передбачені статтею 110 ЦК України.

Оскільки рішення ухвалюється на користь позивача, який звільнений від сплати судового збору, суд відповідно до положень ч. 3 ст. 88 ЦПК України стягує з відповідача ОСББ Перемога 54 в дохід держави судовий збір за дві вимоги немайнового характеру.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 30, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним рішення установчих зборів співвласників будинку №54 по вулиці Перемоги про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Перемога 54 , оформлене протоколом №1 від 29 квітня 2016 року.

Визнати недійсним статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Перемога 54 (ідентифікаційний код юридичної особи 40513281).

В решті вимог відмовити.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Перемога 54 в дохід держави судовий збір в розмірі 1280 грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення цього рішення.

Суддя:

СудБогунський районний суд м. Житомира
Дата ухвалення рішення05.12.2017
Оприлюднено13.12.2017
Номер документу70834525
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —295/7271/17

Рішення від 05.12.2017

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Полонець С. М.

Рішення від 05.12.2017

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Полонець С. М.

Ухвала від 18.07.2017

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Полонець С. М.

Ухвала від 07.07.2017

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Полонець С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні