Рішення
від 07.12.2017 по справі 912/3404/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2017 рокуСправа № 912/3404/17 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Макаренко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 912/3404/17

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СІГМА-ІДЕАЛ"

до відповідача Фізичної особи-підприємця Лещенко А.М.

про стягнення 13 990,00 грн.

за участі представників:

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали;

Товариство з обмеженою відповідальністю "СІГМА-ІДЕАЛ" звернулось до Господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Лещенко А.М. про стягнення 13 990,00 грн. заборгованості за договором оренди та судового збору у сумі 1600,00 грн.

Ухвалою від 20.11.17 позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 12:00 год 07.12.17, від сторін витребувано необхідні для розгляду спору докази.

У судовому засіданні 07.12.17 позивач участі свого представника не забезпечив, натомість подав витребувані господарським судом документи та листом № 132/12/17 від 04.12.17 повідомив, що підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу за відсутності його представника.

Відповідач участі свого представника у судовому засіданні не забезпечила, витребуваних доказів не подала, натомість засобами електронного зв'язку направила на адресу господарського суду лист, в якому зазначила, що не може бути присутньою у судовому засіданні та зобов'язується погасити борг, може написати гарантійний лист.

Господарський суд звертає увагу відповідача, що відповідно до пункту 1.5.17 Інструкції з діловодства в господарських судах документи, отримані електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв'язку, не належать до офіційних. У разі надсилання електронних документів без електронного цифрового підпису та факсограм необхідно надсилати також оригінал документа в паперовій формі.

Однак, у листі відповідача не зазначено про направлення його також у паперовій формі.

Таким чином, лист відповідача, який надійшов засобами електронного зв'язку 06.12.2017 без цифрового підпису не оцінюється судом як офіційний документ та у зв'язку з чим не розглядається.

Відповідач участі своїх представників в засіданні суду не забезпечив, витребуваних судом документів не подав. Водночас господарський суд вважає відповідача таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення засідання суду в силу наступного.

Згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Господарський суд надіслав процесуальні документи у справі за адресою, яка зазначена у позовній заяві та за якою відповідача зареєстровано в ЄДРПОУ, а саме - АДРЕСА_1. Відомості щодо іншої адреси відповідача в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, враховуючи приписи постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" господарським судом виконано вимоги частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

Крім того, про час та місце судового засідання відповідачу також повідомлялось засобами телефонного зв'язку, що підтверджується наявною в матеріалах справи телефонограмою від 06.12.17.

З урахуванням наведеного та норм ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи належне повідомлення позивача та відповідача про дату, час і місце проведення судового засідання, господарський суд вважає можливим розглянути справу №912/3404/17 в судовому засіданні 07.12.2017 за відсутності представників сторін та за наявними у справі документами.

Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

08.04.11 між Товариством з обмеженою відповідальністю "СІГМА-ІДЕАЛ" (далі - Позивач, Орендодавець) та ФОП Лещенко Анастасією Миколаївною ( далі - Відповідач, Орендар) укладено договір оренди рекламних конструкції № 08/04/2011 (далі - Договір), за умовами якого Орендодавець зобов'язується передати Орендареві, а Орендар прийняти в строкове платне користування рекламні площі в Торговельно-офісному центрі за адресою: м. Київ, Дніпровський район, просп. Возз'єзнання, буд. 2/1-А строком не менше ніж на 1 рік, а також сплачувати Орендодавцеві щомісяця орендну плату за орендовану площу.

Відповідно до п. 1.2 Перелік рекламних площ, що передаються за цим договором ( далі - Майно) та визначення їх ознак (найменування, тип, номери та інші характеристики) містяться в Додатку № 1 до цього Договору.

Згідно з п. 3.1., 3.2. Договору орендар сплачує орендодавцеві плату за орендовані площі, визначену в Додатках, шляхом переказу на поточний рахунок Орендодавця протягом трьох робочих днів з моменту виставлення рахунку. Сторони домовились, що плата за користування орендованими площами є договірною і узгоджується сторонами у відповідних Додатках до цього Договору, які є невід'ємними частинами цього Договору.

Пунктами 6.1 - 6.2 Договору встановлено, що Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та діє протягом 12 місяців. В разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов цього Договору за 10 днів до закінчення його терміну дії, Договір вважається пролонгованим на наступний термін, рівний терміну цього Договору і на тих же умовах, які передбачені цим Договором. В частині взаємних розрахунків - до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим договором.

Договір підписано повноважними представниками та скріплено печатками сторін.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

В силу норм статті 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно з частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором оренди.

Відповідно до норм частини 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Згідно з частиною 3 статті 283 Господарського кодексу України об'єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарювання.

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина 6 статті 283 Господарського кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк

Згідно з нормами частин 1, 3, 5 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини 1 статті 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору позивач передав, а відповідач прийняв визначені у додатку № 1 до Договору № 08/04/2011, що підтверджується актом прийому-передачі від 08.03.14.

Також 08.03.14 сторони підписали Додаток № 2 до Договору, відповідно до якого вирішили, що орендна плата за користування Орендарем рекламними площами складає 1 770 грн. в місяць з ПДВ.

19.05.15 сторони уклали Додаток № 3 до Договору, у якому узгодили, що орендна плата за користування Орендарем рекламними площами складає 2 300 грн. в місяць з ПДВ.

19.06.15 сторони уклали Додаток № 3 до Договору, в якому визначили, що орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.07.15 по 31.07.15 (включно) складає 2 300,00 грн. у місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.08.15 по 31.08.15 (включно) складає 2 700,00 грн. в місяць з ПДВ.

19.08.15 сторони уклали Додаток № 4 до Договору, в якому визначили, що орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.09.15 по 30.09.15 (включно) складає 3 200,00 грн. у місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.10.15 по 30.11.15 (включно) складає 2 900,00 грн. в місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.12.15 по 31.12.15 (включно) складає 3 500,00 грн. в місяць з ПДВ.

19.12.15 сторони уклали Додаток № 5 до Договору, в якому визначили, що орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.01.16 по 31.01.16 (включно) складає 4500,00 грн. у місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.02.16 по 29.02.16 (включно) складає 3800,00 грн. в місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.03.16 по 31.03.16 (включно) складає 4900,00 грн. в місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.04.16 по 30.04.16 (включно) складає 4400,00 грн. в місяць з ПДВ.

19.04.16 сторони уклали Додаток № 6 до Договору, в якому визначили, що орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.05.16 по 31.05.16 (включно) складає 3800,00 грн. у місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.06.16 по 30.06.16 (включно) складає 2525,00 грн. в місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.07.16 по 31.07.16 (включно) складає 2000,00 грн. в місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.08.16 по 31.08.16 (включно) складає 3050,00 грн. в місяць з ПДВ.

У всіх додатках до Договору сторонами зазначено, що вони є чинними з моменту підписання сторонами.

15.06.17 сторонами укладено угоду про розірвання Договору оренди рекламних конструкцій № 08/04/2011 від 08.04.11 з 01.07.2017.

01.07.17 Майно повернуто Орендареві, що підтверджується підписаним та скріпленим печатками сторін Актом прийому-передачі від 01.07.17.

19.12.15 сторони уклали Додаток № 5 до Договору, в якому визначили, що орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.01.16 по 31.01.16 (включно) складає 4500,00 грн. у місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.02.16 по 29.02.16 (включно) складає 3800,00 грн. в місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.03.16 по 31.03.16 (включно) складає 4900,00 грн. в місяць з ПДВ. Орендна плата за користування Орендарем рекламними площами в період з 01.04.16 по 30.04.16 (включно) складає 4400,00 грн. в місяць з ПДВ.

Господарським судом встановлено, що відповідач в порушення умов Договору та норм чинного законодавства належним чином не виконав взяті на себе зобов'язання щодо повної та своєчасної оплати орендних платежів за період з жовтня 2015 року по жовтень 2016 року, у зв'язку з чим, станом на день подання позову, у відповідача перед позивачем виникла заборгованість з оплати орендних платежів у розмірі 13 990,00 грн.

15.09.17 позивачем направлена претензія на адресу відповідача з вимогою сплатити заборгованість у сумі 13 990,00 грн. Однак, відповідачем на виконання вимог господарського суду не надано доказів сплати орендної плати та документів, що підтверджують таку сплату.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

З огляду на вищенаведене та встановлення факту неналежного виконання відповідачем обов'язку з оплати орендних платежів за Договором оренди № 08/04/2011 від 08.04.11 та факту наявності заборгованості, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості з оплати орендних платежів у розмірі 13 990,00 грн визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судовий збір, відповідно до норм ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 81, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, Законом України про судовий збір, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Лещенко Анастасії Миколаївни (АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СІГМА-ІДЕАЛ" (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 34, і.к. 36844162) заборгованість у сумі 13 990 грн. та 1 600,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили за заявою стягувача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 07.12.2017.

Суддя Т. В. Макаренко

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення07.12.2017
Оприлюднено14.12.2017
Номер документу70855747
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/3404/17

Рішення від 07.12.2017

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

Ухвала від 20.11.2017

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Макаренко Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні