ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 листопада 2017 рокуСправа № 921/597/17-г/5
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрушків Г.З.
Розглянув справу
за позовом ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 46011
до відповідача Обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельного кооперативу Громницького вул. Живова,32, м. Тернопіль
про зобов'язання вчинити дії.
За участю представників від:
Позивача: ОСОБА_3 - представник (договір про надання правової допомоги №б/н від 24.11.2017)
Відповідача: не з'явився
Суть справи:
В розпочатому судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено права і обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22, 81-1 ГПК України.
ОСОБА_1 звернулася в господарський суд Тернопільської області з позовом до Обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельного кооперативу Громницького про зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що нею 01.07.2014 року було подано заяву про виключення її з числа членів та засновників Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного кооперативу "Громницького", 27.10.2014 року Загальними зборами членів зазначеного Кооперативу було прийняте рішення про виключення її із членів та засновників Кооперативу і затверджено нову редакцію Статуту Кооперативу, проте відповідач після прийняття даного рішення, всупереч вимог чинного законодавства (ст..89 ЦК України), не завершив належним чином процедуру виходу мене із засновників та членів даного Кооперативу, а саме не повідомив орган, що здійснює державну реєстрацію, про внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру, а тому позивачкка просить суд зобов'язати Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив "Громницького" вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах у зв'язку з виходом зі складу учасників (членів, засновників) ОСОБА_1 та виключити з відомостей про учасників Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного кооперативу "Громницького" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацію про ОСОБА_1 протягом одного місяця з дня набрання законної сили судовим рішенням.
Ухвалою господарського суду від 24.10.2017 порушено провадження у даній справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні 24.11.2017.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (лист без номера та без дати) та його уповноважений представник в судовому засіданні 24.11.2017 проти позову не заперечує, при цьому, посилаючись на п.4.17 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 25.02.2016 №4 Про деякі питання практики вирішення спорів що виникають з корпоративних правовідносин , зазначає, що відповідач, беручи до уваги заяву позивача про вихід з Кооперативу, помилково вважав її достатньою та вичерпною для виходу з Кооперативу, а тому не подав відповідні документи для вчинення відповідних реєстраційних дій, а відтак позов визнає і вважає, що такий підлягає задоволенню.
В судовому засіданні в порядку ст. 77 ГПК України, оголошувалася перерва з 24.11.2017 до 28.11.2017 до 12год. 30хв.
Після перерви уповноважений представник позивача в судому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Відповідач участь уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, проте звернувся до суду з клопотанням (лис без номера та бе6з дати (вхідний №20954 від 27.11.2017)), в якому, у зв'язку із відсутністю заперечень до позову, просить позов розглядати без участі його представника.
Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представника позивача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача у минулому судовому засіданні, господарським судом встановлено наступне:
Відповідно до п. 1 розділу 1 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 25.02.2016 №4 Про деякі питання практики вирішення спорів що виникають з корпоративних правовідносин , господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у справах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами) у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками 9 засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.
За змістом положень п.4 ч.1ст.12 ГПК України, статті 167 ГК України, ст. 2 Закону України Про акціонерні товариства сторонами у корпоративному спорі є юридична особа та її учасник (засновник, акціонер, член), у тому числі учасник, який вибув.
Згідно з ч. 1 ст. 167 ГК України , корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно приписів ч. 2 ст. 55 ГК України, господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані у встановленому порядку.
У свою чергу, відповідно до ч.1. ст. 52 ГК України господарська діяльність може бути некомерційною, тобто спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 94 ГК України , кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань, можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу , інших законодавчих актів.
За змістом ст. 2 Закону України "Про кооперацію" , кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України "Про кооперацію" , кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.
За вказаних обставин, особа стає носієм корпоративних прав з моменту набуття права власності на акції акціонерного товариства або вступу до інших юридичних осіб . При цьому корпоративні права можуть виникати у неприбуткових організаціях (некомерційних) щодо правомочності особи на участь в управлінні юридичною особою, виходу, виключення у встановленому порядку з учасників (акціонерів, засновників, членів) юридичної особи.
У даному випадку спір виник між членом (засновником) кооперативу та юридичною особою (кооперативом) щодо виключення із членів (засновників) кооперативу, а відтак в силу вимог п.4ч.1ст.12 ГПК України, ч.1.ст.52, ч.2ст.55, ст.167 ГК України даний спір є підсудним господарському суду.
Обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив Громницького зареєстрований державним реєстратором 24.07.2013 р.
Відповідно до розділів 1, 2 Статуту Обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельний кооператив Громницького , кооператив є юридичною особою. Статус юридичної особи Кооператив набуває з дня його державної реєстрації; кооператив організовується з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів Кооперативу на засадах самоврядування; членами кооперативу можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, які уклали договір про членство у Кооперативі, визнають Статут Кооперативу, та дотримуються його вимог, зробили вступні та пайові внески, користуються послугами Кооперативу; засновники Кооперативу є його членами та не мають переваг щодо інших членів кооперативу; членство у Кооперативі припиняється: при добровільному виході з Кооперативу відповідно до поданої заяви, при виключенні з членів Кооперативу за рішенням Загальних зборів членів Кооперативу , у разі смерті фізичної особи - члена Кооперативу або ліквідації юридичної особи - члена Кооперативу за відсутності спадкоємця або правонаступника.
За змістом розділу 4 Статуту органами управління Кооперативу є Загальні збори членів кооперативу. До органів управління належить Правління Кооперативу та Голова Кооперативу. У разі входження до складу членів Кооперативу менш ніж 10 членів, функції Правління Кооперативу здійснює Голова Кооперативу. Загальні збори членів кооперативу відповідно до своєї компетенції, зокрема затверджують рішення правління Кооперативу про прийняття нових членів і про припинення членства в Кооперативі або визначають орган, якому делегують це повноваження.
Як визначено в ст. 7 Закону України "Про кооперацію" , кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах. Чисельність членів кооперативу не може бути меншою ніж три особи. При створенні кооперативу складається список членів та асоційованих членів кооперативу, який затверджується загальними зборами.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про кооперацію" , членство в кооперативі припиняється у разі, зокрема, добровільного виходу з нього.
Згідно з ч. 3 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Як слідує з матеріалів справи, позивачкою, як членом (засновником) Обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельний кооператив Громницького 01 липня 2014 р. на ім'я Загальних зборів членів даного Кооперативу було подано заяву про виключення її з числа членів та засновників цього Кооперативу.
27.10.2014 Загальними зборами членів Обслуговуючого кооперативу Житлово-будівельний кооператив Громницького прийнято рішення, оформлене протоколом №4, яким постановили, зокрема: виключити ОСОБА_1 із членів Кооперативу та вивести її із складу засновників.
Відповідно до п. 4.12 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 25.02.2016 №4 Про деякі питання практики вирішення спорів що виникають з корпоративних правовідносин підчас вирішення спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства господарський суд повинен керуватися тим, що відповідно до ст.. 148 ЦК України та статті 10 Закону України Про господарські товариства учасник має право вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням загальних зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є такими, що суперечать чинному законодавству.
Встановлюючи момент виходу учасника з товариства, господарським судам слід враховувати, що таким моментом є дата спливу строку, передбаченого частиною першою статті 148 ЦК України (учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше ніж за три місяці до виходцу, якщо інший строк не встановлений статутом), або інша дата, зазначена у заяві учасника, якщо така дата визначена з дотриманням вимог цієї норми ЦК України.
Відповідно до ч.4 ст. 83 ГК України, зміни, які сталися в установчих документах господарського товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Господарське товариство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що здійснив реєстрацію, про змінив установчих документах.
Відповідно до п.п.4, 5 ст.89 ЦК України , до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом. Зміни до установчих документів юридичної особи, які стосуються відомостей, включених до єдиного державного реєстру, набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.
Частина 2 ст.17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи, як перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків, якщо засновник - фізична особа.
Як передбачено ч.1 ст.17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
За приписами ст.10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні.
Відповідно до роз'яснень, викладених у Постанові Пленуму Вищого Господарського Суду України від 25.02.2016 №4 Про деякі питання практики вирішення спорів що виникають з корпоративних правовідносин , згідно з положеннями ст..89 ЦК України відомості про зміни у складі учасників ТОВ або ТДВ підлягають внесеннню до Єдиного держаного реєстру (абз.4 п.2.6). Якщо товариство не вчиняє дій у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію ), учасник товариства має право звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України "Про господарські товариства".(п.4.17)
Як стверджує позивач та що слідує із Витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (копія якого знаходиться в матеріалах справи) на Обслуговуючий кооператив Житлово-Будівельний кооператив Громницького , відповідач, після прийняття загальними зборами членів кооперативу рішення про вихід із засновників та членів ОСОБА_1 не повідомив орган, що здійснює реєстрацію, для внесення необхідних змін (про зміну складу членів (засновників)) до Єдиного державного реєстру і станом на 11.09.2017 (Витяг станом на дану дату) ОСОБА_1 значиться в Переліку засновників (учасників, членів) кооперативу.
Відповідач на день розгляду справи не надав суду доказів, які б свідчили про внесення змін до Установчих документів кооперативу (статуту), а саме: про зміну складу членів/засновників кооперативу у зв'язку із виключення ОСОБА_1 із членів Кооперативу та виведення її із складу засновників (протокол загальних зборів членів кооперативу від 27.10.2014) та державної реєстрації таких змін, у відзиві на позов та його уповноважений представник в судовому засіданні проти зазначеного не заперечує (позовні вимоги визнає) .
Згідно ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 ГПК України ).
За таких обставинах, позовні вимоги позивача про зобов'язання вчинити дії підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи та визнані відповідачем.
Судовий збір, згідно ст. 49 ГПК України, покладається на відповідача у справі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 43, 49, 69, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Обслуговуючий кооператив Житлово-Будівельний кооператив Громницького ,( 46008, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Живова, 32А, код ЄДРПОУ 38837983) вчинити дії щодо державної реєстрації змін в установчих документах у зв'язку з виходом зі складу учасників (засновників, членів) ОСОБА_1 (зареєстроване фактичне місце проживання: 46011, АДРЕСА_2) та виключити з відомостей про учасників (засновників, членів) Обслуговуючого кооперативу Житлово-Будівельний кооператив Громницького в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацію про ОСОБА_1 (зареєстроване фактичне місце проживання: 46011, АДРЕСА_2) протягом місяця з дня набрання законної сили судовим рішенням.
3. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу Житлово-Будівельний кооператив Громницького ,( 46008, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Живова, 32А, код ЄДРПОУ 38837983) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване фактичне місце проживання: 46011, АДРЕСА_2) - 1600грн. в повернення витрат по сплаті удового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи та особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення, через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено 06 грудня 2017 року.
Суддя Г.З. Андрушків
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2017 |
Оприлюднено | 14.12.2017 |
Номер документу | 70856076 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрушків Г.З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні