ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" грудня 2017 р. Справа № 925/1427/17
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Кенкеч О.С., у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду розглянув справу за позовом Державної екологічної інспекції у Черкаській області, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17
до комунального підприємства Комунальник , Черкаська область, Золотоніський район, с. Благодатне, вул. Шевченка, 3
про стягнення 68 535,90 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання водних ресурсів,
за участю повноважних представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю,
від відповідача: ОСОБА_2 - в.о. директора - за посадою.
В розгляді справи оголошувалась перерва з 29.11.2017р. до 09:30 год. 08.12.2017р.
Державна екологічна інспекція у Черкаській області звернулась в господарський суд Черкаської області з позовом до комунального підприємства Комунальник про стягнення 68 535,90 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання водних ресурсів за період з 01.01.2014р. по 08.09.2016р., та відшкодування судових витрат.
До початку судового засідання, що відбулося 29.11.2017р., представник відповідача подав до суду заяву про застосування строку позовної давності до спірних правовідносин та заяву про розстрочення стягнення боргу на 1,5 роки.
У судовому засіданні:
представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, та просив позов задовольнити. Проти розстрочення стягнення боргу на 1,5 роки не заперечив.
Представник відповідача позовні вимоги визнав, заяву про розстрочення стягнення боргу на 1,5 роки підтримав та просив задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені такі взаємовідносини сторін та обставини.
Державною екологічною інспекцією у Черкаській області у відповідності до вимог Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та згідно наказу від 15.12.2016р. №764 і направлення на перевірку №800 від 15.12.2016р., проведена планова перевірка з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Комунальним підприємством Комунальник .
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 15.12.2016р.
ОСОБА_3 витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців основним видом діяльності КП Комунальник є забір, очищення та постачання води споживачам.
Водокористування КП Комунальник проводиться з двох свердловин (одна резервна).
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу №Укр 813-А/Чрк, виданого управлінням екології та природних ресурсів Черкаської облдержадміністрації, терміном дії з 09.09.2016р. по 10.09.2021р. (термін дії попереднього дозволу на спеціальне водокористування закінчився 31.12.2013р.). А тому, в період з 01.01.2014р. по 08.09.2016р. Відповідач здійснював діяльність без відповідного дозволу на спеціальне водокористування, водокористування є самовільним, що є порушенням вимог п.9 ст. 44, ст.ст. 48, 49 Водного кодексу України.
Водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу (п. 9 ст. 44 Водного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
ОСОБА_3 ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюється ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. Спеціальне водокористування є платним.
Статтею 110 Водного кодексу України передбачена відповідальність за порушення водного законодавства, що включає дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
За допущене порушення вимог природоохоронного законодавства начальника КП Комунальник - ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності і винесена постанова №010282 від 27.12.2016р. про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 грн. Постанова про накладення адміністративного стягнення у встановленому законом порядку не оскаржена. Суму штрафу сплачено добровільно 27.01.2017р.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
ОСОБА_3 з ст. 2 Водного кодексу України водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України Про охорону навколишнього природного середовища та іншими актами законодавства.
ОСОБА_3 звіту про використання води за 2014 рік від 05.01.2015р. КП Комунальник використано 11,5 тис. м 3 , звіту про використання води за 2015р. використано 10,4 тис. м 3 та відповідно до наданої довідки КП Комунальник про використання води в період з 01.01.2016р. по 09.09.2016р. підприємством використано 6,2 тис. м 3 .
ОСОБА_3 розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р., зареєстрованої в Мін'юсті України від 14.08.2009р. за №767/16783 (зі змінами) державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області - внаслідок самовільного використання водних ресурсів КП Комунальник - проведено розрахунок розміру збитків, згідно якого сума завданих державі збитків складає 68535,90 грн.
Державною екологічною інспекцією у Черкаській області на адресу Відповідача направлено претензію №10-14/23/ЮР від 06.03.2017р., яка залишена без задоволення.
Вказані обставини стали підставою звернення Позивача до суду для захисту свого порушеного права та примусового стягнення завданої шкоди.
Представник відповідача наявність боргу визнав, але просить застосувати строк позовної давності до спірних відносин, оскільки позивач звернувся до суду лише в листопаді 2017р. Також просить розстрочити залишок суми до сплати на півтора роки у зв'язку зі збитковістю діяльності підприємства.
На запитання головуючого присутні учасники заявили:
про відсутність будь-яких інших доказів на підтвердження своїх доводів і пояснень;
про відсутність потреби у витребуванні інших доказів від учасників провадження у справі та інших осіб;
про можливість завершення дослідження обставин справи.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
У відповідності з положеннями постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №6 Про судове рішення рішення з господарського спору повинно прийматись у відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Предметом спору у справі є визначена позивачем вимога стягнення шкоди, завданої державі відповідачем внаслідок самовільного використання водних ресурсів.
Суд враховує, що відповідно до приписів ст. 19 Конституції України органи влади можуть діяти лише у спосіб, визначений Законом.
ОСОБА_3 ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Частина 2 ст. 13 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Сторони є самостійними юридичними особами з відповідною реєстрацією в ЄДРПОУ.
Позивач є органом державної виконавчої влади.
Відповідач є суб'єктом господарювання на ринку комунальних послуг.
В п.1 ст. 3 Господарського кодексу України унормовано, що під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Статтею 1 Водного кодексу України передбачено, що використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько - питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.
Разом з тим, частинами 2, 3 ст. 2 Водного кодексу України передбачено, що водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України Про охорону навколишнього природного середовища та іншими законодавчими актами. Земельні, гірничі, лісові відносини, а також відносини щодо використання та охорони рослинного і тваринного світу та об'єктів природно-заповідного фонду, атмосферного повітря, виключної (морської) економічної зони та континентального шельфу України, що виникають під час користування водними об'єктами, регулюються відповідним законодавством України.
Відповідно до ст. 46, 48 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне. Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
ОСОБА_3 ст. 38 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
ОСОБА_3 з п. 9 ч. 1 ст. 44, ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (дозволи на спецводокористування видані відповідачу терміном дії з 09.09.2016р. по 10.09.2021р. (термін дії попереднього дозволу на спеціальне водокористування закінчився 31.12.2013р.).
Дозвіл на спеціальне водокористування видається: державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення.
Відповідно до положень Водного кодексу України дозвіл на спеціальне водокористування - це документ, який засвідчує право певного суб'єкта господарювання на користування водними ресурсами (у тому числі і тих, що відносяться до корисних).
У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин.
Процедура погодження та видачі юридичним і фізичним особам дозволів на спеціальне водокористування визначається Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, що затверджений Постановою КМУ від 13.03.2002р. №321 (далі - Порядок №321).
Пунктом 5 Порядку №321 передбачені обов'язкові реквізити дозволу, один з яких є термін, на який видано дозвіл. Дозвіл скріплюється печаткою та підписом керівника органу, що його видав.
Відповідно до ч.4 ст.68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
ОСОБА_3 з ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
ОСОБА_3 статті 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища шкода завдана внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища підлягає компенсації в повному обсязі.
Суд відхилив заяву відповідача про застосування строку позовної давності, оскільки перебіг строку позовної давності в даному випадку розпочинається з моменту складання акту перевірки - приписи роз'яснення ВАСУ №02-5/744 від 27.06.2001р. Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища .
Суд вважає за необхідне вимоги позивача задовольнити повністю, та стягнути з комунального підприємства Комунальник заподіяну державі шкоду у розмірі 68535,90 грн.
Суд не враховує при прийнятті рішення посилання відповідача на несвоєчасне оформлення дозволів у зв'язку з подіями революції гідності 2013-2014років.
Відповідачем подано до суду заяву про розстрочення виконання рішення суду на 1,5 роки.
Суд враховує заяву відповідача про розстрочення стягнення боргу на 1,5 роки, статус комунального підприємства та значення питної води для місцевого населення, наявність виключних обставин для надання розстрочення боргу.
З урахуванням прав суду, наданих п. 6 ст. 83 ГПК України, враховуючи обставини справи та взаємовідносини учасників, суд вважає дані обставини виключними та вважає за можливе розстрочити стягнення боргу на 1 рік, рівними частинами, по 5711,33 грн. щомісячно, задовольнивши частково клопотання відповідача.
При цьому суд враховує, що відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.
ОСОБА_3 ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідачів повністю та стягнути на користь позивача 1 600,00 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства Комунальник , Черкаська область, Золотоніський район, с. Благодатне, вул. Шевченка, 3, код ЄДРПОУ 32601294, номер рахунку в банку невідомий
через Державну екологічну інспекцію у Черкаській області, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17, код ЄДРПОУ 38030602, р/р 35214001081038 Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172
68535,90 грн. шкоди відповідно до норм розподілу вказаної суми між бюджетами (розрахунковий рахунок Благодатнівської сільської ради №33117331700162, ЄДРПОУ 36774284, УК у Золотоніському районі, банк отримувача - ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, ККД 24062100).
Розстрочити виконання рішення суду на 12 місяців рівними частинами зі сплатою боргу:
- до 30 грудня 2017р. - 5711,33 грн.;
- до 30 січня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 28 лютого 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 березня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 квітня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 травня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 червня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 липня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 серпня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 вересня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 жовтня 2018р. - 5711,33 грн.;
- до 30 листопада 2018р. - 5711,27 грн.
Стягнути з комунального підприємства Комунальник , Черкаська область, Золотоніський район, с. Благодатне, вул. Шевченка, 3, код ЄДРПОУ 32601294, номер рахунку в банку невідомий
на користь Державної екологічної інспекції у Черкаській області, м. Черкаси, вул. Вернигори, 17, код ЄДРПОУ 38030602, р/р 35214001081038 Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172
1 600,00 грн. судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 11.12.2017р.
Суддя Г.М. Скиба
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2017 |
Оприлюднено | 14.12.2017 |
Номер документу | 70856122 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні