ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" грудня 2017 р. Справа № 926/3550/17
За позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» , м.Дніпро
до приватного підприємства «Юлгана» , с.Подвірне Новоселицького району Чернівецької області
про зобов'язання визнання та включення кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу
Суддя Дутка В.В.
представники сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність від 10.03.2017р.
від відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ: публічне акціонерне товариство комерційний банк «Приватбанк» звернулося до господарського суду Чернівецької області з позовом до приватного підприємства «Юлгана» про зобов'язання визнання та включення кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватне підприємство «Юлгана» перебуває в стані припинення з 06.12.2016р. згідно судового рішення Чернівецького окружного адміністративного суду № 2а/2470/1533/12 від 23.07.2012р.
26.09.2017р. позивачем було направлено відповідачу заяву про визнання кредиторських вимог разом із розрахунком заборгованості в розмірі 96586,22 грн., проте останнім заява не отримана, а повернута за зворотною адресою.
Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 03.11.2017р. порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 23.11.2017р.
Ухвалою від 23.11.2017р. розгляд справи відкладений на 07.12.2017р.
Судове засідання здійснювалося в режимі відеоконференції.
У судовому засіданні 07.12.2017р. представник позивача просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач відзиву на позов не подав, у судове засідання не з'явився, поштові конверти надіслані на його адресу: с. Подвірне Новоселицького району Чернівецької області повернуті до господарського суду з відміткою «за зазначеною адресою не проживає» .
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. (Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції )
Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про судове засідання та те, що реалізація норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом у сторін документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права подавати та витребовувати через суд докази, а також враховуючи положення п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, який визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом в межах наданих повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд встановив.
25 квітня 2007 року між публічним акціонерним товариством комерційний банк «Приватбанк» та приватним підприємством «Юлгана» укладено договір банківського рахунку № cv1k34.
Відповідно до п.1.2. договору за договором банківського рахунка банк (позивач) зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнту (відповідачу) грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунку та здійснювати інші операції за рахунком (рахунками) у порядку та на умовах передбачених цим Договором.
22.05.2007р. сторонами підписано Додаток до Договору банківського рахунка №cv1k34, а саме Регламент надання мінімального бланкового овердрафтового кредиту на картковий рахунок (далі - Регламент), згідно з яким відповідач отримав на корпоративну картку кредитний ліміт 22.05.2007р. в сумі 2500, 00 грн., а 04.06.2007р. кредитний ліміт в сумі 10500,00 грн.
Відповідно до п. 1.2 Регламенту кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, дебіторської заборгованості, сплати відсотків та винагороди в обговорені Регламентом терміни.
Згідно п. 1.6 Регламенту клієнт здійснює погашення кредиту, отриманого в межах установленого ліміту не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, а саме не більше 30 днів.
Відповідно до Умов Додатку до Договору (Регламенту) передбачений порядок розрахунків:
- п 3.1. за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на картковому рахунку Клієнта після закриття банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку відсотків:
- п. 4.2.1. за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо за період з 1-3 дня використовується процентна ставка 12% річних;
- у випадку непогашення кредиту після закінчення 3-х днів з дати початку перебігу безперервного користування кредитом, починаючи з 4-го дня в силу вступає процентна ставка інтервалу 4-7 днів - 14% річних; (п. 4.2.2.)
- у випадку непогашення кредиту після закінчення 7-ми днів з дати початку перебігу безперервного користування кредитом, починаючи з 8-го дня в силу вступає процентна ставка інтервалу 8-15 днів - 17% річних (п. 4.2.3)
- у випадку непогашення кредиту після закінчення 15-ти днів з дати початку перебігу безперервного користування кредитом, починаючи з 15-го дня в силу вступає процентна ставка інтервалу 16-30 днів - 19% річних;( п. 4.2.4)
- у випадку непогашення кредиту після закінчення 30-днів з дати початку періоду безперервного користування кредитом, починаючи з 31-дня встановлюється подвоєна процентна ставка річних інтервалу « 16-30 днів» від суми залишку непогашеної заборгованості, визначена п. 3.2 цього Додатку до Договору, (п. 4.2.5).
- у випадку повного погашення кредиту - виникнення на картковому рахунку нульового дебетового сальдо на момент закриття операційного дня, починаючи з наступного дня, Клієнту надається кредит зі сплатою відсотків за цей день за процентною ставкою інтервалу « 1-3 дні» , і з цього дня починається відлік наступного періоду безперервного користування кредитом, (п. 4.2.6).
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Відповідно до п. 5.1 при порушенні Клієнтом будь - якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 1.5, 1.9, 1.12.1, 3.1, 3.2, 3.3, з цього додатку до Договору, термінів повернення кредиту та інших витрат, передбачених п.п. 1.3, 1.4, 1.6, 1.7, 1.8, 1.9,1.12.2, 1.12.4 цього додатку, винагороди, передбаченого п.п. 1.10, 3.4, 3.5, 3.6 цього додатку до Договору Клієнт сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі 0,2% від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня.
Позивачем нарахована пеня в сумі 44813,99 грн.
Однак, вимога про стягнення пені підлягає задоволенню частково, з урахуванням умов п.5.3. Регламенту про нарахування неустойки протягом 3 років із дня коли відповідне зобов'язання мало бути виконанне клієнтом. Таким чином, обгрунтованим є нарахування пені з 29.08.2008р. по 29.08.2011р. у сумі 11158,39 грн.
Відповідно до п. 5.4 Додатку до Договору терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.
Свої зобов'язання за договором позивач виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в сумі 10500,00 грн.
Проте, відповідач свої обов'язки не виконав, в зв'язку з чим станом на 17.07.2017р. у відповідача виникла заборгованість в сумі 96586,22 грн., з них: 10431,78 грн. - заборгованість за кредитом, 41340,45 грн. заборгованість за відсотками, 11158,39 грн. пені.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. За ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином. Відповідно до ч. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтями 526, 527, 530, 629 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належними чином відповідно до умов договору та вимог ЦК, інших актів цивільного законодавства. Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтями 610, 612 ЦК України чітко визначено, що є порушенням зобов'язання - це його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник, вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватне підприємство «Юлгана» перебуває в стані припинення з 06.12.2016р. згідно судового рішення Чернівецького окружного адміністративного суду № 2а/2470/1533/12 від 23.07.2012р.
У відповідності до ст. 59 Господарського кодексу України, припинення суб'єкта господарювання здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується, зокрема за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію (ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України).
Частиною 4 ст. 105 Цивільного кодексу України передбачено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Так, відповідно до ч.ч. 5, 6 ст. 105 Цивільного кодексу України, строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Отже, починаючи з 07.05.2014 відповідач перебуває в стані припинення.
В силу положень ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань , якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відповідно до ст. 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом;
2) у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності;
3) у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів);
4) у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.
З огляду на наявність у відповідача перед позивачем заборгованості по договору № cv1k34, останній звернувся до відповідача з заявою від 27.09.2017р. № 20170711РВ0000000950 з кредиторськими вимогами в сумі 96586,22 грн., яка надіслана відповідачу 27.09.2017, згідно з описом вкладенням у цінний лист та фіскальним чеком.
Зазначена заява з кредиторськими вимогами не отримана відповідачем, а повернута за зворотною адресою й отримана позивачем 09.10.2017р., що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ Укрпошта .
Судом встановлено, що позивач направив вказану заяву у межах встановленого законом та комісією з припинення (ліквідації) строку на пред'явлення вимог на адресу місцезнаходження відповідача згідно відомостей з Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які, відповідно до ст. 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є достовірними.
Відповідачем не спростовано обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог, а відтак, заявлені позовні вимоги про зобов'язання включити кредиторські вимоги позивача в сумі 96586,22 грн. підлягають задоволенню частково в сумі 62930,62 грн., що складається з: заборгованості за кредитом - 10431,78 грн., заборгованості за відсотками в сумі - 41340,45 грн., пені - 11158,39 грн. до проміжного ліквідаційного балансу приватного підприємства «Юлгана» .
Вимога позивача про зобов'язання відповідача визнати кредиторські вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» на суму 96586,22 грн. не відповідає встановленим способам захисту порушеного права позивача відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, оскільки рішення суду повинно бути направлене на реальне виконання, а тому вимога в цій частині не підлягає задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 82, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити частково.
2.Зобов'язати приватне підприємство «Юлгана» (60363, Чернівецька обл., Новоселицький район, село Подвірне, ЄДРПОУ 35039760) в особі ліквідаційної комісії включити кредиторські вимоги публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» (юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. М.Грушевського, буд. 1д, код в ЄДРПОУ 14360570) за договором № сv1к34 від 25.04.2007 року, яка виникла станом на 17.07.2017 року, в розмірі 62930,62 грн., що складається з: заборгованості за кредитом - 10431,78 грн., заборгованості за відсотками в сумі - 41340,45 грн., пені - 11158,39 грн. до проміжного ліквідаційного балансу приватного підприємства «Юлгана» .
3.Стягнути з приватного підприємства «Юлгана» (60363, Чернівецька обл., Новоселицький район, село Подвірне, ЄДРПОУ 35039760) на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк» (юридична адреса: 01001, м. Київ, вул. М.Грушевського, буд. 1д, код в ЄДРПОУ 14360570) судовий збір в сумі 1042,48 грн.
4.В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Повне рішення складено і підписано 11.12.2017р.
Суддя В.В.Дутка
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2017 |
Оприлюднено | 14.12.2017 |
Номер документу | 70856493 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Дутка Віталій Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні