Справа № 723/1848/17
Провадження № 2/723/2356/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2017 року Сторожинецький районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді Дедик Н.П.,
за участю секретаря судового засідання Антофій О.Г.,
прокурора Єленюк О.В.,
представника позивача Мудряк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сторожинець цивільну справу за позовом керівника Сторожинецької місцевої прокуратури Чернівецької області, в інтересах держави в особі: Буденецької сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області до ОСОБА_3, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Вижницька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Чернівецькій області про стягнення заборгованості за договором оренди землі, -
В С Т А Н О В И В:
Керівник Сторожинецької місцевої прокуратури Чернівецької області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі: Буденецької сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області до ОСОБА_3, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Вижницька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Чернівецькій області про стягнення заборгованості за договором оренди землі.
Посилається на ч.3 ст.23 Закону України Про прокуратуру , згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органі. Таким органом відповідно до ст.ст.6,7,13 та 143 Конституції України може виступати органі державної влади чи органі місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. Відповідно до ст.ст.10,16 закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільські , селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Право прокурора на звернення до суду з позовною заявою у порядку цивільного судочинства передбачено ст.ст.45,46 ЦПК України. Відповідно до рішення КСУ від 08.04.1999 року прокурор самостійно визначає та обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави. Інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, в чому саме відбулося або може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави.
На виконання покладених на органи прокуратури функцій та завдань, реалізуючи надані чинним законодавством України повноваження, керівник Сторожинецької місцевої прокуратури звертається до суду з даним позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Буденецької сільської ради.
Зазначає, що рішенням XXIV сесії VI скликання Буденецької сільської ради від 16.12.2014 року за №55-24/2014 передано ОСОБА_3 в довгострокову оренду терміном на 49 років земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 4,0604 га в с. Буденець Сторожинецького району для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.
24.12.2014 року між Буденецькою сільською радою Сторожинецького району Чернівецької області та ОСОБА_3 був укладений договір оренди землі, який зареєстровано 24.12.2014 року за індексним №18302064 державним реєстратором реєстраційної служби Сторожинецького районного управління юстиції Чернівецької області.
Згідно п.п.2.1, 2.2, 3.1 договору у дострокову оренду терміном на 49 років передається земельна ділянка загальною площею 4,0604 га з кадастровим номером НОМЕР_1, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, що знаходиться по АДРЕСА_1, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, що належать орендарю. Відповідно до пункту 2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 949984,13 грн. Пунктами 4.1, 4.3 договору встановлена орендна плата, яка вноситься орендарем виключно в грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що становить 28499,52 грн. на рік та сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, що дорівнює календарному місяцю щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця починаючи з дати укладення цього договору.
Вказує на те, що відносини, пов язані з орендою землі є платними і регулються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Податковим кодексом України, Законом України Про оренду землі . Всупереч вищевказаних правових норм та умов договору, орендар в період з 01.12.2014 по 01.06.2017 року не здійснював сплату орендних платежів за договором, внаслідок чого виникла заборгованість з урахуванням індексації у розмірі 76580,25 грн.
Буденецька сільська рада, виступаючи стороною договору оренди землі - орендодавцем, є органом, який уповноважений державою виконувати функції у спірних правовідносинах, які пов язані із стягненням заборгованості з орендної плати. Однак останньою заходи щодо стягнення заборгованості не вживалися. Таким чином, підставою звернення прокурора до суду є, окрім іншого, бездіяльність органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання відповідачем вимог договору та законів порушує інтереси держави, що виражається у недоотриманні місцевим бюджетом коштів, які повинні спрямовуватись для забезпечення охорони земель на території Буденецької сільської ради, раціонального використання земель, проведення протиерозійних та протизсувних заходів, робіт з відтворення родючості та цілісності грунтів, їх захист від деградації. При цьому ненадходження коштів орендної плати перешкоджає належному функціонуванню органу місцевого самоврядування, що порушує інтереси держави.
Посилається також на постанову Верховного Суду України у справі №6-824цс16 від 11.05.2016 року, де зазначено, що дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах їх вірного правового врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави.
Просив стягнути з ОСОБА_3 заборгованість за договором оренди землі від 24.12.2014 року в розмірі 76 580,25 грн., а також понесені судові витрати в розмірі 1600 грн.
В судовому засіданні прокурор Сторожинецької місцевої прокуратури Єленюк О.В. позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені вище, просила їх задовольнити.
Представник позивача Буденецької сільської ради в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, пояснила, що укладений з відповідачем договір оренди землі є діючим, на даний час заборгованість по орендній платі не погашена. Буденецька сільська рада не володіє інформацією щодо вжиття заходів органами ДФС по стягненню з ОСОБА_3 боргу по платі за оренду землі. Просила позовні вимоги задовольнити.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Вижницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Чернівецькій області - в судове засідання не з'явився, надали суду заяву про розгляд цивільної справи у відсутності представника.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з явився повторно, будучи належно повідомленим про розгляд справи за зареєстрованим місцем проживання, судові виклики повернуті до суду за закінченням терміну зберігання та через відсутність адресата згідно довідок Укрпошти.
На підставі ст.ст.224,225 ЦПК України судом проведено заочний розгляд справи, оскільки проти цього не заперечували прокурор, представник позивача.
Заслухавши прокурора, представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст.96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно зі ст.13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст.15, ст.21 Закону Про оренду землі визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Пунктом 14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Податкове зобов язання щодо плати за землю сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних дів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ПК України).
Відповідно до наведених норм закону судом встановлено, що 24.12.2014 року між Буденецькою сільською радою Сторожинецького району Чернівецької області (орендодавцем) та ОСОБА_3 (орендарем) укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення сесії №55-24/2014 від 16.12.2014 року надає орендарю в строкове платне користування земельну ділянку, що знаходиться в АДРЕСА_1, загальною площею 4,0604 га з кадастровим номером НОМЕР_1, цільове призначення якої для будівництва та обслуговування об єктів рекреаційного призначення (п.п.1.1,2.1,5,1). Договір укладено на 49 років (п.3.1). Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі (яка згідно п.2.3. договору становить 949984,13 грн.) і складає 28499,52 грн. на рік. Обчисленняч розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, офіційно встановленого за рік, що минув. Орендна плата сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних дів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, починаючи з дати укладення договору (пункти 4.1,4.2,4.3 договору).
Зазначений договір оренди землі зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується відповідним витягом від 24.12.2014 року номер 31580483.
З розрахунку заборгованості за договором оренди землі від 24.12.2014 року, наданого позивачем, вбачається, що орендна плата становила: за грудень 2014 року - 546,47 грн., за період з січня по грудень 2015 року - 2966,33 грн./місяць, за період з січня по грудень 2016 року - 4250,74 грн./місяць, за період з січня по травень 2017 року - 4505,79 грн./місяць, а всього нараховано - 109680,25 грн. При цьому сплачено в період з грудня 2014 року по травень 2017 року - 33100 грн. Заборгованість становить - 76580,25 грн.
Виходячи з наведеного, суд вважає встановленим, що відповідач свої зобов язання за договором оренди землі по внесенню платежів орендної плати у визначеному розмірі та у встановлені строки не виконує, в зв язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.88 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3,10,11,45,46,57,60,88,212-215,224,225 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Сторожинецької місцевої прокуратури Чернівецької області, в інтересах держави в особі: Буденецької сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь Буденецької сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області (р/р 33214815700232, код ЄДРПОУ 04418050, МФО 856135) заборгованість за договором оренди землі від 24.12.2014 року станом на 01.06.2017 року в сумі 76580,25 грн. (сімдесят шість тисяч п ятсот вісімдесят гривень 25 коп.).
Стягнути з ОСОБА_3 на користь прокуратури Чернівецької області (р/р 35219056004946, код 02910120, банк ДКСУ м.Київ, код банку 820172) понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Чернівецької області через Сторожинецький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання цього рішення.
СУДДЯ
Суд | Сторожинецький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2017 |
Оприлюднено | 14.12.2017 |
Номер документу | 70864148 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Дедик Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні