709/2053/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2017 року Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Кваші І.М.,
за участі секретаря - Дем"яненко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування та поділ спадщини, зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування та поділ спадщини,-
ВИРІШИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в адміністративних межах Франківської сільської ради Чорнобаївського району. Мотивує позов тим, що дана земельна ділянка належала його батькові ОСОБА_3, який помер 21.02.2017 року. Позивач прийняв спадщину, оскільки подав у встановлений законом строк відповідну заяву до нотаріальної контори, але не зміг оформити свої спадкові права у зв"язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, а також виникненням спору щодо розподілу спадкового майна з відповідачем.
Відповідачем подано зустрічний позов, в якому він просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за заповітом на будинок з надвірними спорудами, на дві земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, що належали померлому 21.02.2017 року його батьку ОСОБА_3
Позивач в судове засідання не з"явився, подав до суду заяву в якій просив розгляд справи проводити в його відсутність, позов підтримав, просив його задовольнити, також визнав зустрічний позов.
Відповідач за первісним позовом ОСОБА_2 в судове засідання не з"явився, подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги визнав. Поданий ним зустрічний позов просив задовольнити.
Виходячи з приписів ч. 2 ст.158 ЦПК України суд вважає за можливе слухати справу за відсутності учасників процесу.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, приходить до наступних висновків.
Стророни по справі є дітьми ОСОБА_3, що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с. 7, 9).
21 лютого 2017 року ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія І-СР № 301135 (а.с.11).
Після його смерті відкрилася спадщина на наступне спадкове майно:
- будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: с. Франківка Чорнобаївського району Черкаської області, вул. Василя Симоненка,11;
- земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,9196 га, що розташована в адміністративних межах Франківської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області;
- земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,3130 га, що знаходиться за адресою: с. Франківка Чорнобаївського району Черкаської області, вул. Василя Симоненка, 11;
- земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,2876 га, кадастровий номер 7125189600:01:000:0478, що знаходиться за адресою: с. Франківка Чорнобаївського району Черкаської області, вул. Шевченка.
Належність померлому зазначеного майна підтверджується свідоцтвом від 26.08.2010 року про право власності на нерухоме майно, державними актами на право власності на земельні ділянки (а.с. 16-18, 14, 27, 29).
У відповідності до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Ще за життя 21.11.2007 року померлим було вчинено заповіт, посвідчений секретарем Франківської сільської ради ОСОБА_4, зареєстровано в реєстрі № 180 згідно якого все своє майно він заповів своїм дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 12).
Статтею 1268, ч. 1 ст. 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 1 ОСОБА_5 спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати місце відкриття спадщини; коло спадкоємців, які прийняли спадщину. Обставини, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 179 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Як вбачається з листа Чорнобаївської державної нотаріальної контори № 1683/01-16 від 21.11.2017 та доданих документів, після смерті ОСОБА_3 до нотаріальної контори в шестимісячний строк з заявами про прийняття спадщини звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 45-48).
Аналізуючи вказане суд приходить до висновку, що спадкоємцями за заповітом після смерті ОСОБА_2І, які у встановлені законодавством строки та спосіб прийняли спадщину, є сторони по спаві, його діти - ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Позивачу за первісним позовом у видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріусом відмовлено, у зв"язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно (лист Чорнобаївської державної нотаріальної контори № 1288/02-16 від 01.11.2017 а.с. 31).
Разом з тим, з поданих до суду сторонами заяв вбачається, що рідні брати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійшли згоди щодо розподілу спадкового майна ( а.с. 49,50).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За приписом ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, прийняття спадщини.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого немайнового або майнового права та інтересу, а одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.
Враховуючи викладені обставини, грунтуючись на вищезазначених нормах права, суд вважає, що позовні вимоги як первісного, так і зустрічного позову підлягають задоволенню, оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину у встановлений законом спосіб та строки, а наданими суду доказами підтверджено їх право на спадкування зазначеного майна за заповітом та його належність на час смерті спадкодавцю.
На підставі ст. 88 ЦПК України, з відповідача за зустрічним позовом на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1468,26 грн.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 16, 328, 392, 1218, 1268 ЦК України ст.ст.10, 11, 60, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування та поділ спадщини - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,9196 га, що розташована в адміністративних межах Франківської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області та належала ОСОБА_3, померлому 21 лютого 2017 року.
Зустрічний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності в порядку спадкування та поділ спадщини - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2, право власності в порядку спадкування за заповітом на нерухоме майно, що належало ОСОБА_3, померлому 21 лютого 2017 року:
- будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою в с. Франківка Чорнобаївського району Черкаської області , вул. Василя Симоненка, 11;
- земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,3130 га, яка розташована за адресою с. Франківка Чорнобаївського району Черкаської області, вул. Василя Симоненка,11 ;
- земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,2876 га, кадастровий номер 7125189600:01:000:0478, яка розташована за адресою с. Франківка Чорнобаївського району Черкаської області, вул. Шевченка.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в прибуток держави в сумі 1468,26 грн.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя І.М. Кваша
Суд | Чорнобаївський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2017 |
Оприлюднено | 14.12.2017 |
Номер документу | 70880212 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнобаївський районний суд Черкаської області
Кваша І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні