Постанова
від 14.12.2017 по справі 816/2013/17
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/2013/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Охтирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області до Приватного акціонерного товариства "Райз - Максимко" в особі Хухрянської філії про стягнення боргу з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, -

В С Т А Н О В И В:

13 листопада 2017 року Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (надалі - позивач, Охтирське ОУПФ) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Райз - Максимко" в особі Хухрянської філії (надалі - відповідач, Хухрянська філія) про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, за період червень - жовтень 2017 року в сумі 15 607,47 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на порушення відповідачем пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" внаслідок чого виникла заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 2 по Хухрянській філії в сумі 15 607,47 грн, що підлягає стягненню у судовому порядку.

Позивач у судове засідання явку уповноваженого представника не забезпечив, надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без участі його уповноваженого представника.

Відповідач у судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив повторно, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

У письмових запереченнях, надісланих до суду, посилався на те, що обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Хухрянській філії за період червень - жовтень 2017 року в розмірі 15 607,47 грн виконано, що підтверджується платіжними дорученнями, в яких вказано призначення платежу - відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за кожний місяць. При цьому зазначив, що при здійсненні оплати з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку за вересень 2017 року в сумі 3834,46 грн була допущена помилка-опечатка (помилково зазначено "серпень" замість "вересень"), про що пенсійний орган було належним чином повідомлено. Зауважував, що нормами чинного законодавства позивач не наділений правом змінювати визначене страхувальником призначення платежу, зокрема, в частині періоду, за який вноситься відповідний платіж.

          Враховуючи положення статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважав за можливе здійснити розгляд справи без участі сторін в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Приватне акціонерне товариство "Райз-Максимко" (код ЄДРПОУ 30382533) зареєстроване як юридична особа в установленому законом порядку, яка має відокремлений структурний підрозділ Хухрянську філію (код 35644105), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 22.08.2016 (а.с. 18).

          Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

          До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

          До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР.

Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому за змістом пунктів 1, 2 статті 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.

Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Аналіз наведених норм Закону свідчить на користь висновку про те, що філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку зобов'язані відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених їх працівникам на пільгових умовах, за ставкою 100 % розміру виплаченої пенсії.

Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (надалі - Інструкція).

В силу вимог пункту 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

          При цьому підпунктом 2.1.1. пункту 2.1. Інструкції визначено наступних платників: страхувальники - роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.7. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Судом встановлено, що позивач свого часу надіслав до Хухрянської філії розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з червня 2017 року на суму – 3 864,02 грн, з липня - жовтня 2017 року на суму – 3 834,46 грн кожний, які вручені Хухрянській філії, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 8-17).

Відповідно до наведених розрахунків сума фактичних витрат на виплату і доставку пенсії працівникам Хухрянської філії за червень - жовтень 2017 року склала 19 201,86 грн.

В колонці 2 картки особового рахунку Хухрянської філії (підлягає відшкодуванню список №2) відображено суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, за червень - жовтень 2017 року в 19 201,86 грн (а.с. 32-40, 74-76).

Позивач просить стягнути недоїмку (колонка 7 картки особового рахунку Хухрянської філії) в розмірі 15 607,47 грн.

          Матеріалами справи підтверджено, що Хухрянською філією здійснено перечислення Охтирському ОУПФ коштів згідно платіжних доручень:

          - №116571228 від 23.06.2017 в сумі 3 354,16 грн із призначенням платежу "факт сума пільгових пенсій за червень 2017 року без пдв зг розрах5944/04-12 від 01.06.2017" (а.с. 63);

          - №116571226 від 23.06.2017 в сумі 509,86 грн із призначенням платежу "факт сума пільгових пенсій за червень 2017 року без пдв зг розрах5944/04-12 від 01.06.2017" (а.с. 64);

          - №120451478 від 24.07.2017 в сумі 3 834,46 грн із призначенням платежу "факт сума пільгових пенсій за липень 2017 року без пдв зг розрах7187/04-12 від 04.07.2017" (а.с. 65);

          - №122194122 від 22.08.2017 в сумі 3 834,46 грн із призначенням платежу "факт сума пільгових пенсій за серпень 2017 року без пдв зг розрах8067/04-12 від 01.08.2017" (а.с. 66);

          - №125255183 від 25.09.2017 в сумі 3 834,46 грн із призначенням платежу "факт сума пільгових пенсій за серпень 2017 року без пдв зг розрах8990/04-12 від 01.09.2017"" (а.с. 67);

          - №128108788 від 25.10.2017 в сумі 3 834,46 грн із призначенням платежу "факт сума пільгових пенсій за жовтень 2017 року без пдв зг розрах10008/04-12 від 04.10.2017"" (а.с. 68).

          В запереченнях на позовну заяву відповідач вказував, що при здійсненні оплати з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2 за вересень 2017 року в сумі 3 834,46 грн згідно платіжного доручення №125255183 від 25.09.2017 відповідачем було допущено помилку-опечатку в частині призначення платежу "пільгова пенсія список за серпень 2017 року", у зв'язку з чим Хухрянською філією 11.10.2017 на адресу Охтирського ОУПФ було направлено листа №123 з проханням зарахувати кошти, сплачені згідно платіжного доручення №125255183 від 25.09.2017 в сумі 3 834,46 грн в оплату фактичних сум пільгових пенсій за вересень 2017 року (а.с. 69).

          Даний лист отриманий Охтирським ОУПФ 18.10.2017, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4275000063472 (а.с. 71) та, як видно з картки особового рахунку Хухрянської філії, кошти були зараховані за вересень 2017 року.

          Пунктом 1.30. статті 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 № 2346-ІІІ визначено, що платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.

Згідно з пунктом 3.8. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.

Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що право самостійно визначати призначення платежу належить виключно платнику.

Пунктом 10.11. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, визначено, що у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

Таким чином право спрямовувати суми на погашення заборгованості в порядку календарної черговості її виникнення надано управлінню ПФУ лише щодо недоїмки, пені та фінансових санкцій. Водночас суми, які підлягають сплаті страхувальниками в рахунок відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не є страховими внесками, недоїмкою, штрафними санкціями чи пенею.

Відповідний правовий висновок Верховного Суду України викладений у постанові від 02.06.2015 у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства «Одеське виробниче об'єднання «Холодмаш» про стягнення заборгованості (справа №21-166а15).

Згідно з частиною першою статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

За таких обставин, враховуючи правову позицію Верховного Суду України, викладену у постанові від 02.06.2015, суд приходить до висновку, що кошти, перераховані Хухрянською філією на рахунок Охтирського ОУПФ для відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період червень - жовтень 2017 року, не мали бути зараховані позивачем в порядку календарної черговості виникнення заборгованості.

Беручи до уваги те, що в ході розгляду справи підтверджено, що Хухрянською філією відшкодовано органу Пенсійного фонду суму витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком №2, за період червень - жовтень 2017 року, позовні вимоги Охтирського ОУПФ про стягнення вказаних сум із ПрАТ "Райз-Максимко" суд визнає необґрунтованими.

Відтак позов задоволенню не підлягає.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

          Повний текст постанови складений 14.12.2017.

          Суддя                                                                                                    Є.Б. Супрун

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.12.2017
Оприлюднено19.12.2017
Номер документу70997394
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —816/2013/17

Постанова від 14.12.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 14.11.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

Ухвала від 14.11.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Є.Б. Супрун

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні