Рішення
від 11.12.2017 по справі 916/2556/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" грудня 2017 р.Справа № 916/2556/17

За позовом: Приватного підприємства „ГЛОБУС-ТРАНС»

До відповідача: Приватного підприємства „ПРОФІТРАНС»

про стягнення 5500 грн.

Суддя Д'яченко Т.Г.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Позивач - Приватне підприємство „ГЛОБУС-ТРАНС» звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства „ПРОФІТРАНС» про стягнення суми боргу у розмірі 5500 грн.

Відповідач - Приватне підприємство „Профітранс» відзиву на позовну заяву та витребуваних судом документів не надав, відповідач свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надіслання ухвали суду на юридичну адресу, відповідно до відомостей ОСОБА_1 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань, наявного у матеріалах справи, однак надіслана кореспонденція суду повернулась до суду без вручення відповідачу з довідкою поштової організації із зазначенням про те, сплинув строк зберігання. (а.с. 34-36).

З огляду на те, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій, те, що адреса, на яку направлялось поштове відправлення, є адресою місцезнаходження юридичної особи відповідача відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

08 вересня 2017р. між Приватним підприємством „ГЛОБУС-ТРАНС» (Перевізник) та Приватним підприємством „Профітранс» (Замовник) був укладений Договір-замовлення на транспортне обслуговування № б/н (надалі - Договір)

Відповідно до умов Договору, Приватне підприємство „ГЛОБУС ТРАНС» зобов'язується надати автотранспортні послуги Приватному підприємству „Профітранс» для перевезення вантажу за маршрутом м. Київ- м. Луцьк.

Згідно умов Договору, вартість автотранспортних послуг становить - 5500грн.

Договором передбачено, що розрахунок за надані автотранспортні послуги проводиться протягом 3 (трьох) днів.

Умовами укладеного Договору визначено наступне: ТТН ( з відмітками про отримання вантажоодержувачем - печатка та підпис отримуючої особи, на всіх екземплярах). Якщо одержувач не має печатки, або не має можливості її поставити - обов'язково зв'язатися із Замовником. Для оплати Замовнику надається оригінал ТТН з платіжними документами: рахунок, акт виконання послуг та податкова накладна зареєстрована в ЄРПН), датою завантаження.

Рахунок, акти, податкові накладні повинні містити інформацію про марш тру та вартість експедиційних послуг.

Водій повинен прослідкувати вивантаження товару згідно ТТН, що підтверджується підписом та печаткою отримувача, вказаного в ТТН, що є доказом доставки вантажу казаному підприємству.

У випадку виявлення пошкодження чи втрати вантажу при здачі-приймання його отримувачу, водій повинен зробити відповідні відмітки (вказавши причину того, що сталося) на всіх екземплярах ТТН і в Акті, який може бути підставою для матеріальної відповідальності.

На підставі та на умовах укладеного між сторонами договору 08 та 09 вересня 2017р. позивач - Приватне підприємство „ГЛОБУС-ТРАНС» , як перевізник, надав відповідачу послуги з перевезення вантажу за маршрутом м. Київ (Україна) - м. Луцьк (Україна), що підтверджується товарно-транспортною накладною №012038, у розмірі 5500грн., яка міститься в матеріалах справи.

На виконання умов укладеного Договору, позивачем на користь відповідача були надані необхідні документи до сплати за надані послуги з боку Приватного підприємства „ГЛОБУС-ТРАНС» , а саме рахунок-фактуру №1826 від 09 вересня 2017р., Акт надання послуг №1700 від 09 вересня 2017р. та товарно-транспортна накладна №012038.

В порушення договірних зобов'язань, відповідачем не було сплачено вартість наданих послуг Приватним підприємством „ГЛОБУС-ТРАНС» , у зв'язку з чим за ним рахується боргу у розмірі 5500 грн., який станом на момент розгляду справи є несплаченим.

Позовні вимоги Приватного підприємства „ГЛОБУС-ТРАНС» обґрунтовано неналежним виконанням з боку Приватного підприємства „ПРОФІТРАНС» прийнятих на себе зобов'язань за умовами укладеного договору та направлено на стягнення суми боргу у розмірі 5500 грн.

Суд, розглянувши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.

У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. При цьому, ст.12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Згідно ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193 ГК України).

Відповідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Судом встановлено, що правовідносини між Приватним підприємством „ГЛОБУС-ТРАНС» та Приватним підприємством „Профітранс» виникли на підставі укладеного між ними 08 вересня 2017р. Договору-замовлення на транспортне обслуговування.

Відповідно до ч.1 ст. 901 Цивільного кодексу України, договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч.1. ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Дослідивши обставини спору, судом було встановлено факт неналежного виконання Приватним підприємством „ПРОФІТРАНС» прийнятих на себе зобов'язань за умовами Договору-замовлення на транспортне обслуговування від 08 вересня 2017р., що підтверджується наявними в матеріалах доказами, у зв'язку з чим, позовні вимоги про стягнення з відповідача за Договором-замовленням на транспортне обслуговування від 08 вересня 2017р. заборгованості по сплаті 5500 грн. боргу за надані з боку позивача послуги - є обґрунтованими, підтверджені відповідними доказами і підлягають задоволенню судом.

Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Приватного підприємства „ГЛОБУС-ТРАНС зі стягненням з Приватного підприємства „Профітранс» боргу у розмірі 5500 грн.

Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1600 грн. покладаються на відповідача згідно зі ст.ст.44,49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Приватного підприємства „Профітранс» (67555, Одеська обл., Комінтернівський р-н, с. Сичавка, вул. Степова, 1-А; код 39975970) на користь Приватного підприємства „ГЛОБУС-ТРАНС» (43020, м. Луцьк, вул. Захарова, 7-В; код 38527379) основний боргу у розмірі 5 500 (п'ять тисяч п'ятсот) грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн.

Повний текст рішення складено 14 грудня 2017 р.

Рішення набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Т.Г. Д'яченко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.12.2017
Оприлюднено15.12.2017
Номер документу71002921
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2556/17

Рішення від 11.12.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 13.11.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

Ухвала від 24.10.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Д'яченко Т.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні