ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2017 року Справа № 923/844/17
Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М.Б., при секретарі Мальцевій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району Херсонської області, с. Мала Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області
до відповідача: ОСОБА_2 районного споживчого товариства, смт. Велика Лепетиха Великолепитиського району Херсонської області
про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3 (посвідчення № 581 від 17.09.2012р.), адвокат, довіреність від 20.01.2017р.,
від відповідача: не з'явився
Позивач ОСОБА_1 сільська рада Великолепетиського району Херсонської області звернувся до господарського суду із позовом до відповідача ОСОБА_2 районного споживчого товариства Херсонської області про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою суду від 07.09.2017р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 09.10.2017р. та зобов'язано сторони надати додаткові докази і пояснення, явка представників сторін визнана обов'язковою.
05.10.2017р. відповідачем подано відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи без участі представника.
У зв'язку з відпусткою судді Задорожної Н.О. 09.10.2017р. судове засідання не відбулось.
Розпорядженням Керівника апарату господарського суду Херсонської області від 30.10.2017р. №383 у зв'язку з тривалою відпусткою судді Задорожної Н.О. призначено повторний автоматизований розподіл справи №923/844/17, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Сулімовську М.Б.
Ухвалою суду від 31.10.2017р. справу прийнято до провадження та призначено розгляд справи на 23.11.2017р.
Ухвалою суду від 23.11.2017р. з метою отримання додаткових доказів і пояснень по справі, розгляд справи відкладено на 08.12.2017р.
В судове засідання представник позивача з'явився, надав для залучення до матеріалів справи витребувані судом документи.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, вимог ухвали суду не виконав.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
Як слідує з матеріалів справи та встановлено господарським судом, відповідач ОСОБА_4 районне споживче товариство є власником нежитлової будівлі - магазину №1 загальною площею 70,4 кв.м., що розташований по вул. Гагаріна, буд. №15(а) у с. Мала Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно /САС/923924 від 08.04.2011 року а також Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
07 серпня 2013 року відповідач звернувся із заявою №107 до ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району про надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки під об'єктом Магазин №1, розташований в с. Мала Лепетиха, вул. Гагаріна, 15(а), з орієнтовною площею 0,1000 га.
Рішенням ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району від 14 серпня 2013 року №268 "Про надання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_2 районному споживчому товариству" відповідачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для здійснення підприємницької діяльності загальною орієнтовною площею - 0,50 га із земель ОСОБА_1 сільської ради, розташованої за адресою: магазин №1 с. Мала Лепетиха, вул. Гагаріна, 15(а) орієнтовна площа - 0,1000 га.
16 вересня 2014 року відповідач звернувся з клопотанням до ОСОБА_1 сільської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0163 га (кадастровий номер 6521283300:01:001:0020) в оренду терміном на 49 років ОСОБА_2 районному споживчому товариству для розміщення та обслуговування магазину із земель громадської забудови ОСОБА_1 сільської ради по вул. Гагаріна, 15(а), с. Мала Лепетиха, Великолепетиський район, Херсонська область.
Рішенням ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району від 26 вересня 2014 року №382 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул.Гагаріна, 15(а) в оренду ОСОБА_2 районному споживчому товариству" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 районному споживчому товариству для здійснення підприємницької діяльності (Магазин №1) площею 0,0163 га, за адресою: с. Мала Лепетиха, вул.Гагаріна, 15(а) із земель житлової та громадської забудови на території ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району Херсонської області.
Відповідно до пунктів 2, 3, 4 вказаного рішення від 26 вересня 2014 року №382 надано ОСОБА_2 районному споживчому товариству в оренду строком на 49 років земельну ділянку (кадастровий номер 6521283300:01:001:0020) для здійснення підприємницької діяльності (Магазин №1) площею 0,0163 га, за адресою: с. Мала Лепетиха, вул.Гагаріна, 15(а) із земель житлової та громадської забудови на території ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району Херсонської області; а також затверджено орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею - 0,0163 га.; доручено сільському голові ОСОБА_5 укласти від імені сільської ради договір оренди земельної ділянки, зазначеної в п.2 даного рішення, оформити інші, необхідні для вчинення цієї угоди документи.
Листом від 24 березня 2015 року №68-2/10 ОСОБА_1 сільська рада звернулася до ОСОБА_2 районного споживчого товариства з пропозицією підписати відповідний договір оренди землі та зареєструвати його згідно чинного законодавства. До листа позивачем було додано примірники договору оренди спірної земельної ділянки, підписані уповноваженою особою орендодавця.
24.03.2015р. вказаний лист отримано керівником відповідача, про що свідчить відповідна відмітка про отримання, разом з тим останній ухиляється від підписання проекту договору оренди землі і не сплачує орендну плату, що і стало підставою для звернення ОСОБА_1 сільської ради до господарського суду із даним позовом.
Заперечуючи проти позовних вимог позивач, у відзиві на позовну заяву, зазначив, що не погоджується з позовом та просить відмовити в його задоволенні, оскільки сторони спору не досягли згоди щодо однієї з істотних умов договору оренди земельної ділянки - розміру орендної плати, отже даний договір в силу ч.8 ст.181 ГК України вважається неукладеними, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
За приписами ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Статтею 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи. Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, що перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування).
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст. 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Відповідно до ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони. У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо). Якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За положеннями ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з п. 1 ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акту органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін договору, має відповідати цьому акту.
Відповідно до ч. 1 ст. 649 Цивільного кодексу України розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.
Частиною 2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що підставою для укладення договору оренди землі і набуття права на оренду земельної ділянки, що знаходиться у комунальній власності, є рішення орендодавця.
При цьому, з огляду на приписи ст. 648 Цивільного кодексу України, у своєму рішенні орендодавець має визначити основні умови надання земельної ділянки у оренду: його розмір, розташування, цільове призначення, строк оренди, розмір орендної плати, оскільки такі умови є обов'язковими для сторін при укладенні у подальшому договору оренди, зміст договору має відповідати ним у точності.
Так рішенням ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району від 26 вересня 2014 року №382 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул.Гагаріна, 15(а) в оренду ОСОБА_2 районному споживчому товариству" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_2 районному споживчому товариству для здійснення підприємницької діяльності (Магазин №1) площею 0,0163 га, за адресою: с. Мала Лепетиха, вул.Гагаріна, 15(а) із земель житлової та громадської забудови на території ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району Херсонської області.
Листом від 24.03.2015р. № 68-2/10 ОСОБА_1 сільська рада звернулася до відповідача із пропозицією підписати відповідний договір оренди землі та зареєструвати право оренди.
З урахуванням положень ст. 181 ГК України ОСОБА_4 районне споживче товариство повинно було в двадцятиденний строк підписати запропонований проект договору оренди або надати ОСОБА_1 сільській раді два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Проте, відповідач не підписав наданий позивачем договір оренди земельної ділянки, а у відзиві на позовну заяву зазначив, що сторонами не узгоджена істотна умова договору оренди - розмір орендної плати.
Ухвалою від 23.11.2017р. господарський суд зобов'язав відповідача надати письмове пояснення відносно того, чи направлявся позивачу протокол розбіжностей до спірного договору, якщо так, надати копію протоколу та докази його направлення позивачу.
Вимоги суду ОСОБА_4 районним споживчим товариством не виконано, витребувані судом докази і пояснення не подано.
Присутній в судовому засіданні представник позивача зауважив, що протокол розбіжностей до спірного договору оренди земельної ділянки ОСОБА_1 сільська рада не отримувала.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач ОСОБА_4 районне споживче товариство зауважив, що між сторонами не досягнуто згоди щодо істотної умови договору оренди земельної ділянки, а саме - розміру орендної плати.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Місцева рада також може регулювати розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, за умови дотримання порядку, передбаченого законодавством.
Відповідно до приписів Податкового кодексу України визначено (п. 8.3. ст. 8), що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Так пунктом 3 рішення ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району Херсонської області від 26.09.2014р. № 382 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Гагаріна, 15а в оренду Велеколепетиському районному споживчому товариству" затверджено орендну плату в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею - 0,0163 га.
Вказане рішення є чинним, і в силу ст.144 Конституції України і ч.1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", як прийняте в межах наданих повноважень, є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно ст. 648 ЦК України, зміст договору укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторони договору, має відповідати цьому акту.
Суд констатує, що запропонований примірник договору оренди землі ОСОБА_2 районному споживчому товариству відповідає рішенню ОСОБА_1 сільської ради від 26 вересня 2014 року №382 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул.Гагаріна, 15(а) в оренду ОСОБА_2 районному споживчому товариству" та типовому договору оренди землі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №220 від 03.03.2004 року, а тому не підписання цього договору оренди землі відповідачем порушує права ОСОБА_1 сільської ради на своєчасне одержання орендної плати до сільського бюджету у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки на рік.
Таким чином, враховуючи, що станом на час розгляду справи рішення ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району Херсонської області від 26.09.2014р. №382 є чинним, відповідачем у встановлений ст.181 ГК строк не направлено на адресу позивача ні примірник підписаного договору оренди землі, ні протоколи розбіжностей до договору, з огляду на наявність прямої вказівки закону щодо обов'язковості укладання договору оренди землі із земель державної або комунальної власності, а також відповідність вимогам чинного законодавства обраного позивачем способу захисту прав власника земельної ділянки шляхом припинення без договірного (належно не оформленого права) використання відповідачем земельної ділянки, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За приписами пункту 1 частини першої статті 49 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
Відповідно до частини другої статті 49 ГПК України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
За таких обставин судові витрати, в порядку статті 49 ГПК України, суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеним між ОСОБА_1 сільською радою Великолепетиського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 04401552, 74510 Херсонська область, Великолепетиський район, с.Мала Лепетиха, вул.Суворова, буд. №6) та ОСОБА_2 районним споживчим товаристом (код ЄДРПОУ 01770800, 74502 Херсонська область, смт. Велика Лепетиха, вул. Щорса, б. №5) договір оренди землі щодо земельної ділянки комунальної власності, площею 0,0163 га, кадастровий номер 6521283300:01:001:0020, що розташована по вул.Гагаріна, буд. 15а у с. Мала Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області, у наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
с.Мала Лепетиха.
Орендодавець - ОСОБА_1 сільська рада в особі сільського голови - ОСОБА_5 , що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з одного боку, та Орендар - ОСОБА_4 районне споживче товариство в особі директора ОСОБА_6 , що діє на підставі Статуту з другого боку, уклали цей договір про нижченаведене:
ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 6521283300:01:001:0020) із земель житлової та громадської забудови для здійснення підприємницької діяльності (обслуговування будівлі Магазин №1) по вул. Гагаріна,15(а), с. Мала Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області.
ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 163 кв. м.
3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури.
4. На земельній ділянці знаходяться будівля, що належить орендарю згідно свідоцтва про право власності /САС/923924 від 08.04.2011 року.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8655.30 (вісім тисяч шістсот п'ятдесят п'ять гривень тридцять копійок).
6. Земельні ділянки, які передаються в оренду, не мають недоліків, що можуть перешкодити їхньому ефективному використанню.
7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини -відсутні.
СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
8. Договір укладено терміном на 49 (сорок дев'ять) років. Після закінчення строку договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
ОРЕНДНА ПЛАТА
9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 1038,64 (одна тисяча тридцять вісім гривень 64 копійки) за рік користування земельною ділянкою.
10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням
індексів інфляції.
11. Орендна плата вноситься у грошовій формі щомісячно в рівних долях.
12. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та зміни нормативно грошової оцінки землі;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
13. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором,
справляється пеня у розмірі ставки Національного Банку України несплаченої суми за
кожний день прострочення.
УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
14. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування комплексу нежитлових будівель та споруд.
15. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
16. Умови збереження стану об'єкта оренди - забороняється самовільна забудова земельної ділянки.
УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
17. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється за розробленим проектом землеустрою.
Підставою розроблення проекту землеустрою є рішення ОСОБА_1 сільської ради № 268 від 14 серпня 2013 року.
Організація розроблення проекту землеустрою, витрати пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
18. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - заборона зміни цільового призначення земельної ділянки.
19. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі.
УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
20. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцю земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки. пов'язаних із зміною їх стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, значеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
21. Здійснені орендарем без згоди орендодавців витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цим ділянкам, не підлягають відшкодуванню.
22. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою подою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки Відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
23. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок виконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцями умов договору;
- фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або не належним виконанням умов договору орендодавцем а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права.
24. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
25. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження та інші права третіх осіб.
26. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
27. Права орендодавця-вимагати від орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
- дотримання режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- своєчасного внесення орендної плати.
28. Обов'язки орендодавця:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій, які перешкоджали орендарю користуватися орендованою земельною ділянкою.
29. Права орендаря:
самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договором оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку виробничі та інші будівлі і споруди.
30. Обов'язки орендаря:
- приступати до використання земельної ділянки в строки встановлені договором - - оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі передбаченому договором оренди землі.
ОСОБА_7 ЗНИЩЕННЯ
ОСОБА_8 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
31. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди несе орендар,
якщо інше не передбачено договором оренди землі.
СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ
32. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
34. Дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає їх використанню, а також інших підстав, визначених законом.
36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
37. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а
також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або
розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА НЕВИКОНАННЯ ОСОБА_9 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
38. За невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
39. Сторона, яка порушила зобов'язання звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
40. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
41. Договір укладено в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.
3. Стягнути з ОСОБА_2 районного споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01770800, 74502 Херсонська область, смт. Велика Лепетиха, вул. Щорса, б. №5) на користь ОСОБА_1 сільської ради Великолепетиського району (код ЄДРПОУ 04401552, 74510 Херсонська область, Великолепетиський район, с. Мала Лепетиха, вул. Суворова, буд. №6) судовий збір у сумі 1600,00 (одна тисяча шістсот) грн.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
Повний текст рішення суду оформлено і підписано
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України - 13.12.2017р.
Суддя М.Б. Сулімовська
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 08.12.2017 |
Оприлюднено | 15.12.2017 |
Номер документу | 71003541 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Сулімовська М. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні