Рішення
від 13.12.2017 по справі 288/1281/17
ПОПІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 288/1281/17

Провадження № 2-о/288/55/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року смт. Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Рудник М. І.,

при секретарі - Нечипоренко М.І.,

з участю представника заявниці - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересовані особи: Попільнянська селищна рада Житомирської області, Попільнянська державна нотаріальна контора Житомирської області про встановлення факту прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Заявниця ОСОБА_2 в своїй заяві вказує, що 06 жовтня 1998 року померла ОСОБА_3, яка являється їй двоюрідною тіткою. Після смерті тітки відкрилась спадщина на належну їй земельну частку (пай) розміром 2.18 га розташовану на території Саверецької сільської ради Попільнянського району Житомирської області.

Заявниця являється спадкоємцем четвертої черги, вона прийняла спадщину і вступила в користування та володіння зазначеним спадковим майном. На час відкриття спадщини заявниця постійно проживала зі спадкодавцем, проте у визначений законом строк не звернулася до державної нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину.

26.12.2016 року нотаріусом було відмовлено заявниці у видачі свідоцтва про право на спадщину так як вона надала недостатньо документів, які необхідні для встановлення родинних відносин з ОСОБА_3.

Померлою ОСОБА_3 було складено заповіт на ім'я ОСОБА_4, який заяву про відкриття спадщини не подавав і у права спадкування не вступив. Таким чином, право на спадкування мають спадкоємці за законом.

Заявниця просить встановити факт прийняття спадщини від ОСОБА_3, померлої 06.10.1998 року, земельної частки (паю), яка належала померлій на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ № 0153948.

Представник заявниці в судовому засіданні вимоги заяви підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі посилаючись на наведені обставини.

Представники заінтересованих осіб: Попільнянської селищної ради та Попільнянської державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явилися, надали до суду заяви в яких просили розглядати справу у їх відсутність.

Суд, вислухавши представника заявниці, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 померла 06 жовтня 1998 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ТП № 089980, виданого Саверецькою сільською радою Попільнянського району Житомирської області, актовий запис № 14.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові справи) наданої 22.12.2016 року Попільнянською державною нотаріальною конторою Житомирської області, у Спадковому реєстрі знайдено інформацію щодо заповіту ОСОБА_3.

Відповідно до довідок № 546 та № 547 від 07.11.2016 року, № 628 від 08.12.2016 року, № 640 від 21.12.2016 року Виконавчого комітету Саверецької сільської ради, Попільнянського району, Житомирської області, Державний акт на право власності на земельну ділянку на ім'я ОСОБА_3 не виготовлявся, за нею рахувалася земельна частка (пай) на схемі розподілу за № 87 по реформованому КСП Нове життя на території Саверецької сільської ради Попільнянського району Житомирської області, також ОСОБА_3 постійно проживала та була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, до своєї смерті 06.10.1998 року, з травня 1992 року по 06.10.1998 року разом з нею проживала без реєстрації її племінниця ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, вони вели спільне особисте селянське господарство. Крім того, ОСОБА_2 дійсно є двоюрідною племінницею ОСОБА_3, що підтверджують свідки - ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

Згідно Договору дарування від 01.10.1994 року посвідченого нотаріусом, ОСОБА_3 подарувала, а ОСОБА_2 прийняла в дар жилий будинок належний ОСОБА_3, що знаходиться в с. Саверці, Попільнянського району, Житомирської області.

Як вбачається з повідомлення № 171/01-16 від 26.12.2016 року виданого державним нотаріусом Попільнянської державної нотаріальної контори в Житомирській області, ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, в зв'язку з неможливістю підтвердити факт родинних стосунків ОСОБА_2 та спадкодавця ОСОБА_3

Відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ № 0153948, ОСОБА_3 на підставі рішення Попільнянської РДА № 336 від 13.12.1996 року, є власником земельної ділянки площею 2,18 га, яка розташована на території Саверецької сільської ради, Попільнянського району, Житомирської області.

Як вбачається з рішення Попільнянської селищної ради № 17 від 29.12.2016 року Про припинення діяльності Саверецької сільської ради , припинено юридичну особу Саверецьку сільську раду (ЄДРПОУ 04346066), розташовану за адресою: вул. Бориса Семенова, 2, с. Саверці, Попільнянського району, Житомирської області шляхом приєднання до Попільнянської селищної ради (ЄДРПОУ 04347226), розташованої за адресою: вул. Б.Хмельницького, 7, смт. Попільня, Попільнянського району, Житомирської області. Попільнянську селищну раду вважати правонаступником активів та пасивів, всіх майнових прав та обов'язків Саверецької сільської ради.

Згідно ст. 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного Кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , державна реєстрація прав проводиться на підставі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Як вбачається з ст. 1216 ЦК України, права та обов'язки фізичної особи, яка померла (спадкодавець), переходять до інших осіб (спадкоємців). Згідно ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення за заповітом усієї спадщини, право на спадкування за законом одержують особи, визначені законодавством України. Померлою ОСОБА_3 складено заповіт посвідчений 18.12.1990 року за РН № 30 на ім'я ОСОБА_4, який після смерті ОСОБА_3 заяву про відкриття спадщини не подавав і у права спадкування не вступив. Таким чином, право на спадкування мають спадкоємці за законом.

Відповідно до положень частини першої, другої статті 1220 , частини першої статті 1222 , частини третьої статті 1223 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи.

Згідно ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше 5 років до часу відкриття спадщини. Враховуючи те, що із спадкоємців залишалася тільки заявниця, то їй належить право на спадкування за законом, як єдиному спадкоємцю четвертої черги.

Частинами першою, третьою статті 1268 , частиною першою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкоємцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Для оформлення права на спадщину необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, тобто протягом шести місяців з дня відкриття спадщини після смерті спадкодавця, який помер до 01 січня 2004 року, фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини (ст. 549 ЦК УРСР). Якщо спадкодавець помер до 01 січня 2004 року, то спори щодо прийняття спадщини можуть полягати у встановленні факту прийняття спадщини або продовженні строку прийняття спадщини, якщо він пропущений з поважних причин.

За змістом пункту 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, відповідно до статті 1218 ЦК України .

Відповідно до частини п'ятої статті 1268 ЦК України , незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.

Згідно приписів частини першої статті 1297 ЦК України , спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до пункту 1 статті 1225 ЦК України , право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Зазначені обставини у їх системному зв'язку свідчать, що є всі підстави для встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_2 земельної частки (паю), який належав померлій ОСОБА_3.

Керуючись ст.ст. 1216, 1220, 1222, 1223, 1261, 1264-1265, 1268, 1270 ЦК України; 3, 10, 57, 60, 213-215, 234-235, 256 ЦПК України; ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України; Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування ; суд, -

РІШИВ:

Заяву ОСОБА_2, заінтересовані особи: Попільнянська селищна рада Житомирської області, Попільнянська державна нотаріальна контора Житомирської області про встановлення факту прийняття спадщини задовольнити.

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 від померлої 06.10.1998 року ОСОБА_3, а саме: земельної частки (паю), яка належала їй відповідно до сертифікату на право на земельну частку пай серії ЖТ № 0153948.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_7

СудПопільнянський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення13.12.2017
Оприлюднено16.12.2017
Номер документу71017338
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —288/1281/17

Рішення від 13.12.2017

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Рудник М. І.

Ухвала від 08.11.2017

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Рудник М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні