ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2017 Справа № 904/9799/17
За позовом: Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України , м. Київ
До : Житлово-будівельного кооперативу №83 Таксист , м. Дніпро
Про : стягнення 7 004, 46 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача : ОСОБА_1 (дов.№14-84 від 14.04.17р.);
Від відповідача : не з'явився
СУТЬ СПОРУ :
ПАТ НАК Нафтогаз України ( позивач ) звернувся з позовом до ЖБК №83 Таксист (відповідач) про стягнення 7 004, 46 грн. ( в т.ч.: 3 898, 11 грн. - пеня, 2 516, 17 грн. - інфляційні втрати та 590, 18 грн. - 3% річних) штрафних санкцій за порушення строків оплати відповідачем вартості природного газу , поставлений в період січень-грудень 2014 року, за договором купівлі-продажу природного газу №494/14-ТЕ-4 від 25.11.2013 року. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на порушення відповідачем строків оплати поставленого позивачем природного газу.
ЖБК №83 Таксист (відповідач) відзив на позов не надав, явку повноважних представників до судових засідань неодноразово не забезпечив, не зважаючи на ту обставину, що про час та місце судових засідань було своєчасно повідомлений на адресу , зазначену у позовній заяві та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 12.12.17р , а.с. 51-53 ( що підтверджується відповідними доказами ( реєстром на відправку рекомендованої пошти з повідомленнями за 22.11.17 р. , відправник - господарський суд Дніпропетровської області та відомостями з офіційного сайту Укрпошти ( а.с.54, 55).
Відповідно до Постанови ВГСУ від 26.12.11 р. № 18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції : …3.9. Розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. 3.9.1. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК (1798-12). За змістом зазначеної статті 64 ГПК (1798-12), зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Враховуючи вищезазначене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відзиву на позов та представника відповідача - за наявними в справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд ,-
ВСТАНОВИВ :
25.11.13р. між ПАТ НАК Нафтогаз України (продавець, позивач) та ЖБК №83 Таксист ( покупець, відповідач) було укладено договір купівлі-продажу природного газу № 494/14- ТЕ-4 , за умовами п. 1.1 якого, позивач зобов'язується передати у власність відповідачу у 2014 році природний газ, ввезений на митну територію України Національною акціонерною компанією Нафтогаз України за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а відповідач зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ , на умовах цього договору.
Відповідно до п. 1.2 договору газ, що продається за цим договором, використовується відповідачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, релігійними організаціями, національними творчими спілками та їх регіональними осередками ( крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності).
Пунктом 2.1 договору передбачено, що позивач передає відповідачеві з 01.01.14р. по 31.12.14р. газ обсягом до 348, 0 тис. куб. м., у тому числі по місяцях кварталів.
Як зазначено у п. 3.3 договору, приймання-передача газу, переданого позивачем відповідачеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу; обсяг споживання газу відповідачем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу відповідача.
Згідно з п. 3.4 договору не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, відповідач зобов'язується надати позивачеві підписані та скріплені печатками відповідача та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Позивач не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути відповідачеві та газорозподільному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмові від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.
За приписами п. 5.1 договору ціна (граничний рівень ціни) на газ і тарифи на його транспортування встановлюється НКРЕ.
У п. 5.2 договору зазначено про те, що ціна за 1 000 куб. м газу становить 1 118, 974 грн. з урахуванням збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ , тарифів на транспортування , розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість; до сплати за 1000 куб.м. природного газу - 1 118, 974 грн., крім того ПДВ - 17 % - 190, 226 грн., всього з ПДВ - 1 309, 20 гривень.
Положеннями п. 6.1 договору передбачено, що оплата за газ здійснюється відповідачем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу; остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
За невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань сторони несуть відповідальність у випадках, передбачених чинним законодавством України, а також цим договором (п. 7.1 договору).
Пунктом 7.2 договору передбачено, що у разі невиконання відповідачем умов п. 6.1 цього договору позивач має право не здійснювати поставку газу відповідачу або обмежити поставку пропорційно до кількості несплачених обсягів з наступною поставкою цих обсягів при умові їх оплати та наявності технічної можливості; у разі невиконання відповідачем п. 6.1 умов цього договору він зобов'язується сплатити позивачу, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 9.3 договору строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних, встановлюється тривалістю у 5 років.
Цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє в частині реалізації газу до 31.12.14р., а в частині розрахунків - до їх повного здійснення (п. 11 Договору). (а.с.15-20)
28.11.14р. та 30.04.14р. між сторонами були укладені додаткові угоди №№ 1, 2 до вищезазначеного договору, якими були внесені зміни до ціни природного газу та предмету договору. (а.с.21-22). Так, додатковою угодою №1 від 28.01.14р. п.5.2. договору було викладено в наступній редакції: 5.2. Ціна з 1 000 куб. м газу становить 1091, 00 грн. з урахуванням збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість. До сплати 1000 куб.м. природного газу - 1091, 00 грн., крім того ПДВ -20% - 218, 20 грн., всього з ПДВ - 1309, 20 грн. ( а.с.21 ).
На виконання умов договору позивач у період січень - грудень 2014 року здійснив постачання відповідачу природного газу в обсязі на загальну суму 191 994, 20 грн. ( що підтверджується відповідними актами приймання-передачі природного газу , підписаними відповідачем без зауважень, а.с.23-33).
Однак в порушення прийнятих на себе зобов'язань відповідач не своєчасно здійснив оплату отриманого від позивача газу ; у зв'язку з чим (згідно наданого позивачем розрахунку),
позивач відповідно до п.7.2 договору та приписів ст. 625 ЦК України нарахував відповідачу: ; 3 898, 11 грн. - пені, 2 516, 17 грн. - інфляційних втрат та 590, 18 грн. - 3% річних (а.с.10-14).
На час прийняття рішення у справі відповідачем доказів сплати пені, інфляційних втрат та 3% річних не надав.
Статтею 714 Цивільного кодексу України встановлено, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язаний оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
У відповідності із ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться ( ст.526 ЦК України ). Відповідно до приписів ст.33 ГПК України : кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Відповідачем жодних доказів на спростування обставин, викладених в позовній заяві, не надано. А тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст. 525, 526, 625, 714 ЦК України; ст.ст. 33, 49,75, 82-85 ГПК України, господарський суд ,-
ВИРІШИВ :
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з відповідача - Житлово-будівельного кооперативу №83 Таксист ( 49000, м. Дніпро, вул. Старокозацька, 70; код ЄДРПОУ 23360149) на користь позивача - Публічного акціонерного товариства Національна акціонерна компанія Нафтогаз України ( 01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6; код ЄДРПОУ 20077720): 3 898, 11 грн. - пені, 2 516, 17 грн. - інфляційних втрат та 590, 18 грн. - 3% річних та 1 600, 00 грн. - витрат на сплату судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності.
Суддя Васильєв О.Ю.
Повне рішення складено 15.12.2017
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2017 |
Оприлюднено | 17.12.2017 |
Номер документу | 71025154 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні