Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2017 р. № 820/2486/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мороко А.С.,
за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,
представника позивача - Тимофєєвої Ю.В.,
представника відповідача - Заєць А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області до Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України про стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
Харківське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Східної міжрайонної виконавчої дирекції Харківського обласного відділення ФССТВП звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму заборгованості у розмірі 5591,07 грн.
Протокольною ухвалою суду від 29.11.2017 здійснено заміну позивача на його правонаступника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спеціалістами Східної МРВД ХОВ ФСС з ТВП проведено планову перевірку коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України, за період з 01.01.2010 по 01.01.2017, результати якої оформлені актом № 135 від 22.03.2017. На підставі зазначеного акту перевірки, директором Східної МРВД ХОВ ФСС з ТВП прийнято рішення № 71/03-17-709 від 28.03.2017 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 5591,07 грн., з яких: 3727,38 грн. - неправомірно витрачені страхові кошти та 1863,69 грн. - фінансові санкції. Позивачем зазначене рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій надсилалось на адресу відповідача, проте у зв'язку з тим, що відповідачем в добровільному порядку не перераховано кошти у розмірі 5591,07 грн., позивач звернувся з позовом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання прибув та зазначив, що в ході перевірки Східною МРВД ХОВ ФСС з ТВП 22.03.2017 встановлено, що на одному з лікарняних присутній напис про те, що працівник Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України на момент надходження до Харківської лікарні швидкої та невідкладної допомоги був в стані сп'яніння та перевіряючими роз'яснено, що згідно законодавства України оплата таких лікарняних є порушенням. Представник відповідача пояснив, що ОСОБА_3 перебував на лікарняних по двох страхових випадках, а тому не заперечує проти повернення разом із штрафними санкціями тих коштів, виплачених за першим страховим випадком, а саме кошти виплачені фондом за період з 29.04.2016 по 19.05.2016, за 17 днів в розмірі 570,86 грн. та 285,43 грн. передбачених штрафних санкцій, в частині оплачених ОСОБА_3 лікарняні за другим страховим випадком в сумі 4734,78 грн. заперечує..
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Закон України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №1105-ХІV від 23.09.1999 визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до п. 7 ч. 1, п. 6 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Спеціалістами Східної МРВД ХОВ ФСС з ТВП згідно з планом-графіком проведення перевірок страхувальників на I квартал 2017 року, затвердженого наказом № 168-ос від 14.12.2016, на підставі направлення № 136 від 20.03.2017 та наказу № 31-0с від 20.03.2017 проведено планову перевірку коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України, за період з 01.01.2010 по 01.01.2017, результати якої оформлені актом № 135 від 22.03.2017.
Як вбачається з вище зазначеного акту, при перевірці Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України було встановлено порушення пункту 5 частини1 статті 23 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якого, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням. Так, відповідачем у зв'язку з невиробничою травмою ОСОБА_3, безпідставно оплачувались листки непрацездатності та на одному з яких лікарем зроблено позначку - алкотест 0,83 % .
Згідно з частиною 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Порядок та умови видачі, продовження листків непрацездатності визначено Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 року № 455. Порядок заповнення листка непрацездатності визначено Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, що затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 3 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406.
Так, відповідно до п. 2.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, при втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів. Якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі - ЛКК, яка призначається керівником лікувально- профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК.
Відповідно до п. 3.13 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.
Відповідно до п. 1.3 Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 9 квітня 2008 року N 189, випадок тимчасової непрацездатності - триває безперервно від початку визначеного захворювання, травми тощо, підтверджується видачею листка непрацездатності з можливим продовженням лікування в одному або декількох закладах охорони здоров'я до відновлення працездатності, що підтверджується закриттям листка непрацездатності - "стати до роботи".
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_3 видані листки непрацездатності: листок непрацездатності серії АГР № 453939 період з 29.04.2016 по 30.05.2016, листок непрацездатності серії АГЦ № 504521 за період з 31.05.2016 по 04.07.2016, який є продовженням л/н серія АГР № 453939, листок непрацездатності серії АГЦ № 504681 за період з 05.07.2016 по 11.08.2016, який є продовженням л/н серії АГЦ № 504521, листок непрацездатності серії АГЦ № 504858 за період з 12.08.2016 по 22.08.2016, який є продовженням листка непрацездатності серії АГЦ № 504681, листок непрацездатності серії АГЦ № 504858 за період з 12.08.2016 по 22.08.2016.
Отже, всі листки непрацездатності оформлені відповідним чином, з урахуванням вимог діючого законодавства: немає розриву в датах, кожний лист непрацездатності - продовження, внесено серію та номер попереднього листка непрацездатності, підкреслено позначку - Продовження .
Таким чином, зазначені вище листки непрацездатності є продовженням первинного листка непрацездатності № 453939 в період з 29.04.2016 по 30.05.2016, а отже суд робить висновок, що це є один страховий випадок.
При цьому, відповідно до первинного листка непрацездатності серії АГР № 453939 в період з 29.04.2016 по 30.05.2016 лікарем зроблено позначку - алкотест 0,83 % .
Крім того, в матеріалах справи міститься довідка Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І. Мещанінова № 18/105 від 31.03.2017, в якій зазначений діагноз ОСОБА_3: закритий перелом шейки правой бедренной кости со смещением , алкотест 0,83%.
Отже, відповідач в порушення вимог пункту 5 частини1 статті 23 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" незаконно здійснив виплату листків непрацездатності ОСОБА_3 за рахунок коштів Фонду.
Відповідно до п. 7 ч. 1, п. 6 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"№1105-ХІV від 23.09.1999, Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Фонд має право накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Пунктами 2, 3 ч.2 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на Фонд покладено обов'язок здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів та контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування.
Відповідно до частини 6 статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Рішенням № 71/03-17-709 від 28.03.2017 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності визначено суму неправомірно витрачених страхових коштів, які в десятиденний термін від дня отримання рішення підлягають поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у загальному розмірі 5591,07 грн., з яких: 3727,38 грн. - неправомірно витрачені страхові кошти та 1863,69 грн. - фінансові санкції у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів.
Зазначене вище рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надсилалось на адресу страхувальника рекомендованим листом 28.03.2017.
Відповідач своїм правом на оскарження в судовому порядку рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності не скористався, а тому, рішення Фонду № 71/03-17-709 від 28.03.2017 є дійсним та підлягає виконанню страхувальником.
Згідно п. 4.2 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедури оскарження, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 29, страхувальники зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Фонду.
Також, Східною МРВД ХОВ ФСС з ТВП 19.04.2017 направлявся на адресу направлено на адресу Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України лист за №01-21-817, про необхідність сплати суми заборгованості за рішенням№71/03-17-709 від 28.03.2017.
Станом на час звернення з позовом до суду з даним позовом сума заборгованості до Фонду у розмірі 5591,07 грн. відповідачем не сплачена.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, оскільки рішення Фонду № 71/03-17-709 від 28.03.2017 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності є чинним, то суд приходить до висновку, що адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області до Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України про стягнення заборгованості підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області до Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фрунзенського учбового спортивно-технічного центру ТСО України (код ЄДРПОУ 22716348) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (код ЄДРПОУ 41313928) заборгованість у розмірі 5591 (п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто одна) грн 07 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 18 грудня 2017 року.
Суддя А.С. Мороко
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2017 |
Оприлюднено | 22.12.2017 |
Номер документу | 71072892 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Мороко А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні