Рішення
від 14.12.2017 по справі 904/9984/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.12.2017 Справа № 904/9984/17

За позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м. Київ

до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д", м. Дніпро

про стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат за договором купівлі-продажу природного газу

Суддя Петрова В.І.

Представники:

від позивача: Пац В.О., дов. №14-84 від 14.04.17р.

від відповідача: Савчук В.А., дов. №003/12-17 від 12.12.17р.

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д" про стягнення пені у розмірі 654,32грн., 3% річних у розмірі 103,87грн., інфляційних у розмірі 999,52грн.

Позовні вимоги обгрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов договору купівлі-продажу природного газу №418/14-БО-4 від 20.11.2013р., укладеного між сторонами, в частині повної та своєчасної оплати поставленого газу.

Відповідач позовні вимоги визнає, зазначає, що здійснював несвоєчасну оплату за використаний природний газ, оскільки діючим законодавством заборонено нараховувати передплату власникам помешкань за житлово-комунальні послуги та внески на утримання будинку, а також пеню за їх несвоєчасну оплату. Власники помешкань несвоєчасно оплачують нараховані їм платежі, а заборгованість протягом одного місяця не вважається такою. Відповідач зазначає, що протягом дії договору не зупиняв оплату за газ, який перетворював у теплову енергію для власників житлових та нежитлових приміщень, тобто при першій фінансовій можливості здійснював оплату. До того ж, відповідач зазначає, що протягом дії договору жодного разу не отримував від позивача претензію про сплату заборгованості та пені, які б безумовно сплатив і врегулював би це питання до звернення позивача до суду, адже судові витрати лягатимуть на відповідача, що, у свою чергу, тягне подорожчання житлово-комунальних послуг та внесків. Відповідач зазначає, що є неприбутковою організацією та не є суб"єктом господарювання. Крім того, 14.12.2017р. відповідач у судовому засіданні, посилаючись на скрутне фінансово-економічне становище, заявив усне клопотання про зменшення розміру пені.

Позивач заперечував проти задоволення даного клопотання.

14.12.2017р. у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

20.11.2013р. між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (продавець) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д" (покупець) укладено договір купівлі-продажу природного газу №418/14-БО-4, за умовами якого продавець зобов'язався передати у власність покупцю у 2014 році природний газ, а покупець - прийняти та оплатити газ.

Відповідно до п.1.2. договору, з урахуванням додаткової угоди №1 від 28.01.2014р., газ, що продається, використовується покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб"єктами господарювання (крім бюджетних організацій та установ) (далі - споживачам покупця).

Згідно п.2.1. договору продавець передає покупцеві з 01.01.2014р. по 31.12.2014р. газ обсягом до 11,0тис.куб.м.

За п.3.3. договору приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг споживання газу покупцем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу покупця.

Пунктом 3.4. договору передбачено, що не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов'язується надати продавцеві підписані та скріплені печатками покупця та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, в якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.

Згідно п.5.1. договору ціна (граничний рівень ціни) на газ і тарифи на його транспортування установлюються НКРЕ. Загальна сума вартості природного газу складається із сум вартості місячних поставок газу (п.5.5. договору).

Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, і діє в частині реалізації газу до 31.12.2014р., а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п.11 договору).

За ст.655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Позивач на виконання умов договору з січня по квітень 2014р. та у грудні 2014р. поставив відповідачу природний газ на загальну суму 72 532,35грн., що підтверджується актами приймання - передачі природного газу, які підписані сторонами без будь-яких зауважень (а.с.24-28).

Згідно п.6.1. договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вбачається з матеріалів справи та визнається відповідачем, що він розрахувався за поставлений природний газ несвоєчасно, чим порушив умови договору.

Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (ст.611 Цивільного кодексу України).

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою. Одним із видів неустойки є пеня, яка обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

За ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Відповідно до п.7.2. договору у разі невиконання покупцем пункту 6.1. договору він зобов'язується сплатити продавцю крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Згідно наданого позивачем розрахунку пеня за загальний період з 15.02.2014р. по 27.01.2015р. (суми та періоди взяті правильно) складає 654,32грн. та підлягає до стягнення.

Відповідно до ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов"язання, на вимогу кредитора зобов"язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно наданого позивачем розрахунку 3% річних за загальний період з 15.02.2014р. по 27.01.2015р. (суми та періоди взяті правильно) складають 103,87грн. та підлягають до стягнення, а інфляційні за загальний період з квітня по травень 2014р. (суми та періоди взяті правильно) складають 999,52грн. та підлягають до стягнення.

14.12.2017р. відповідач у судовому засіданні заявив усне клопотання про зменшення розміру пені. Відповідач зазначає, що здійснював несвоєчасну оплату за використаний природний газ, оскільки діючим законодавством заборонено нараховувати передплату власникам помешкань за житлово-комунальні послуги та внески на утримання будинку, а також пеню за їх несвоєчасну оплату. Власники помешкань несвоєчасно оплачують нараховані їм платежі, а заборгованість протягом одного місяця не вважається такою. Відповідач зазначає, що протягом дії договору не зупиняв оплату за газ, який перетворював у теплову енергію для власників житлових та нежитлових приміщень, тобто при першій фінансовій можливості здійснював оплату. До того ж, відповідач зазначає, що протягом дії договору жодного разу не отримував від позивача претензію про сплату заборгованості та пені, які б безумовно сплатив і врегулював би це питання до звернення позивача до суду, адже судові витрати лягатимуть на відповідача, що, у свою чергу, тягне подорожчання житлово-комунальних послуг та внесків. Відповідач зазначає, що є неприбутковою організацією та не є суб"єктом господарювання.

Позивач заперечував проти задоволення даного клопотання.

Відповідно до ст.233 Господарського кодексу України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

За п.3 ч.1 ст.83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право у виняткових випадках зменшувати розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.

Виходячи із загальних засад, встановлених у ст.3 Цивільного кодексу України, а саме, справедливості, добросовісності та розумності, враховуючи, що відповідач сплатив суму основного боргу та є неприбутковою організацією, беручи до уваги те, що окрім пені позивач нараховує 3% річних та інфляційні, які в певній мірі компенсують знецінення несплачених коштів відповідачем, суд вважає за можливе зменшити розмір стягуваної пені на 50% і стягнути пеню у розмірі 327,16грн.

Відповідно до п.3.17.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" судовий збір у разі зменшення судом розміру неустойки покладається на відповідача повністю, без урахування зменшення неустойки.

Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д" (49000, м. Дніпро, вул. Старокозацька, 12Д, ЄДРПОУ 37151251) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, ЄДРПОУ 20077720) пеню у розмірі 327,16грн. (триста двадцять сім грн. 16коп.), 3% річних у розмірі 103,87грн. (сто три грн. 87коп.), інфляційні у розмірі 999,52грн. (дев"ятсот дев"яносто дев"ять грн. 52коп.) та 1 600,00грн. (одна тисяча шістсот) судового збору.

В іншій частині позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 18.12.2017р.

Суддя В.І. Петрова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.12.2017
Оприлюднено22.12.2017
Номер документу71075058
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/9984/17

Судовий наказ від 29.12.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова Валентина Іванівна

Рішення від 14.12.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова Валентина Іванівна

Ухвала від 01.12.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова Валентина Іванівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні