ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
88000, м.Ужгород, вул.Коцюбинського, 2-а
УХВАЛА
11.12.2017 Справа № 5008/70/2012
Господарський суд Закарпатської області у складі головуючого судді Ушак І.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Закарпатгаз , м. Ужгород на дії та бездіяльність органів державної виконавчої служби - державного виконавця Мукачівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області (далі - орган ДВС) з примусового виконання наказу від 29.03.2012 у даній справі № 500/70/2012 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Закарпатгаз", м. Ужгород в особі Мукачівської філії, м. Мукачево (далі - ПАТ Закарпатгаз) до Товариства з обмеженою відповідальністю „Карпатський мисливець", с. Лавки Мукачівського району (далі - товариство) про стягнення 80610 грн. 54 коп., в тому числі 79793 грн. 41 коп. основного боргу, 2 грн. 59 коп. пені, 246 грн. 38 коп. інфляційних нарахувань та 568 грн. 16 коп. 3% річних,
за участю представників:
скаржника (стягувача) - Орос В.В., представник за довіреністю;
боржника - не з'явився;
органу ДВС - Танинець І.В.
Рішенням господарського суду Закарпатської області від 12.03.12 у даній справі позов задоволено повністю та присуджено до стягнення з товариства на користь ПАТ „Закарпатгаз" заборгованість на суму 80610,54 грн. (в т.ч. 79793,41 грн. основного боргу, 2,59 грн. пені, 246,38 грн. інфляційних нарахувань та 568,16 грн. 3% річних) та у відшкодування судового збору суму 1612,21 грн. На примусове виконання зазначеного рішення суду 29.03.2012 видано наказ, який перебував на виконанні в органі ДВС.
Стягувач - ПАТ Закарпатгаз - 7.11.2017р. звернувся до суду зі скаргою, за змістом якої просить постанову державного виконавця Мукачівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Танинець І.В. від 26.10.2017 року про повернення виконавчого документа стягувачу скасувати, та зобов'язати державного виконавця Мукачівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області провести в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", всі необхідні дії у виконавчому провадженні № 52474268 з примусового виконання наказу господарського суду Закарпатської області від 29.03.2012 року у справі № 5008/70/2012.
Ухвалою господарського суду Закарпатської області розгляд скарги призначався на 24.11.17, у зв'язку з неявкою органу ДВС розгляд справи було відкладено на 11.12.17, про що були належним чином повідомлені учасники процесу.
Уповноважений представник скаржника (стягувача) у судовому засіданні 11.12.17 вимоги скарги підтримала в повному обсязі.
Боржник не забезпечив участі представника у судовому засіданні та не надав пояснень по суті скарги.
Орган ДВС, чиї дії є предметом оскарження у даній справі, письмових пояснень по суті скарги не надав, представник його - державний виконавець - усними поясненнями заперечує проти скарги, вважає оспорювану постанову такою, що винесена відповідно до вимог закону та обставинами справи. Надав для огляду у судовому засіданні матеріали виконавчого провадження № 1221/6 відкритого за наказом у даній справі та зведеного виконавчого провадження щодо боржника ВП № 54474270
Вивчивши матеріали справи виконавчого провадження № 52474268, заслухавши пояснення представників скаржника, суд дійшов висновку про задоволення скарги.
При цьому суд виходив з наступного.
Згідно з приписами ст. 124 Конституції України та статті 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Судом встановлено, що рішення Господарського суду Закарпатської області від 12.03.2012р. набрало законної сили 23.03.2012р. та підлягає виконанню на всій території України в порядку встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно зі ст. 26 Закону виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, наказу виданого на примусове виконання рішення господарського суду за заявою стягувача або його представника.
Відповідно до Закону державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Відповідно до приписів ст. 18 Закону виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець, зокрема, здійснює заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Так, виконавець під час здійснення виконавчого провадження , зокрема, має право:
- проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону;
- з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну;
- безперешкодно входити на земельні ділянки, до приміщень, сховищ, іншого володіння боржника - юридичної особи, проводити їх огляд, примусово відкривати та опечатувати їх;
- накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку;
- здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з виконавчим провадженням;
- викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що перебувають у виконавчому провадженні;
- накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом;
- вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження;
- у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов'язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів;
- отримувати від банківських та інших фінансових установ інформацію про наявність рахунків та/або стан рахунків боржника, рух коштів та операції за рахунками боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком;
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних.
Виконавчий документ, за приписами ст. 37 Закону, повертається стягувачу, якщо, зокрема, у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними (п. 2 ч.1 ст. 37 Закону), про наявність цих обставин виконавець складає акт.
Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови органу ДВС про повернення виконавчого документу стягувачу, такий було повернуто органом ДВС саме на підставі п. 2 ч.1 ст. 37 Закону через відсутність у боржника майна, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними. При цьому, встановлено, зокрема, що "Згідно відповіді з ДПА України боржник на обліку в органах ДПС не перебуває" , і "Згідно ухвали Мукачівського міськрайонного суду відмовлено у задоволенні подання державного виконавця про обмеження у праві виїзду боржника.
У ході судового розгляду скарги за матеріалами виконавчого провадження та з пояснень представників сторін у судовому засіданні, встановлено, що орган ДВС відкривши 4.10.16 черговий раз за заявою стягувача виконавче провадження на підставі наказу господарського суду у даній справі (постанова про відкриття виконавчого провадження від 4.10.16 ВП № 52474268), надав боржнику строк для добровільного виконання наказу до 10.10.16, зазначивши про виконання його у примусовому порядку у разі невиконання боржником рішення суду в строк наданий для добровільного виконання.
Разом з тим, встановлено, що жодних дій у межах зазначеного виконавчого провадження, передбачених законом та спрямованих на примусове виконання рішення суду, виконавцем не здійснено. Так, виконавцем не накладено арешт на майно боржника в установленому законодавством порядку; не здійснено реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з цим виконавчим провадженням, не здійснювався розшук майна боржника.
Встановлено, що щодо боржника існує кілька виконавчих документів, виконання яких разом із зазначеним вище у невизначену дату об'єднано у рамках зведеного виконавчого провадження.
У ході судового розгляду спростовано стягувачем, з чим погодився представник органу ДВС, факти, що зазначені останнім як підстава повернення без виконання стягувачу виконавчого документу - про відсутність боржника на обліку в органах ДПС. Натомість, представник органу ДВС усно пояснив, що боржник перебуває на обліку в ДПС станом на час даного судового розгляду.
Ухвала Мукачівського міськрайонного суду щодо вирішення клопотання органу ДВС про обмеження у праві виїзду за кордон керівника юридичної особи боржника, про яку йдеться в оспорюваній постанові, не стосується керівника боржника - ОСОБА_3, оскільки в ухвалі йдеться про іншу особу - ОСОБА_4
Державним виконавцем всупереч вимог Закону не складено акту про відсутність у боржник майна, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.
Виходячи із аналізу наведеного законодавства та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку,що державний виконавець безпідставно та незаконно прийняв оспорювану постанову від 26.10.2017 про повернення виконавчого документа стягувачу через відсутність майна у боржника, оскільки таке не встановлено належним чином органом ДВС.
За таких обставин, оскільки дії органу ДВС з повернення судового наказу стягувачу є незаконними, належить скасувати оспорювану постанову органу ДВС та зобов'язати останнього вчинити в порядку, встановленому Законом, всі необхідні дії у виконавчому провадженні № 52474268 з примусового виконання рішення господарського суду Закарпатської області від 12.03.2012р. у справі № 5008/70/2012 на підставі виконавчого документу.
Керуючись ст.ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України,
СУД УХВАЛИВ:
1. Задоволити скаргу публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Закарпатгаз м. Ужгород, на дії та бездіяльність органів державної виконавчої служби - державного виконавця Мукачівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області з примусового виконання наказу від 29.03.2012 у даній справі № 500/70/2012 за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Закарпатгаз", м. Ужгород в особі Мукачівської філії, м. Мукачево (далі - ПАТ Закарпатгаз) до Товариства з обмеженою відповідальністю „Карпатський мисливець", с. Лавки Мукачівського району (далі - товариство) про стягнення 80610 грн. 54 коп., в тому числі 79793 грн. 41 коп. основного боргу, 2 грн. 59 коп. пені, 246 грн. 38 коп. інфляційних нарахувань та 568 грн. 16 коп. 3% річних, скасувати постанову державного виконавця Мукачівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про повернення виконавчого документа стягувачу від 26.10.2017 року.
2. Зобов'язати орган державної виконавчої служби - Мукачівський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області - вчинити в порядку, встановленому Законом, всі необхідні дії у виконавчому провадженні № 52474268 з примусового виконання рішення господарського суду Закарпатської області від 12.03.2012р. у справі № 5008/70/2012 на підставі виконавчого документу.
Суддя Ушак І.Г.
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2017 |
Оприлюднено | 22.12.2017 |
Номер документу | 71075102 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Русняк В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні