Єдиний унікальний номер № 616/487/17
Провадження № 2/616/205/17
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
„14» грудня 2017 року Великобурлуцький районний суд
Харківської області
в складі головуючого - судді РИКОВА М.І.
за участю секретаря ШЕГДА В.М.
позивача не з'явилась
представника позивача ОСОБА_1
відповідача не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук справу за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області в особі Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовною заявою до Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, в якій просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини за законом від померлого 14 серпня 2013 року батька - ОСОБА_3 в 60 днів.
В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначає, що 19 квітня 2010 року в с. Рублене Великобурлуцького району Харківської області померла її мати ОСОБА_4. Після смерті матері залишилась спадщина до складу якої, крім іншого майна, входить земельна ділянка площею 5,1752 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області. За життя мати позивача заповіт не склала. Спадкоємцем майна після її смерті став батько позивача ОСОБА_3, який не подавав до нотаріальної контори заяви про відмову від прийняття спадщини. 14 серпня 2013 року ОСОБА_3 помер. Позивач проживала окремо від своїх батьків, але постійно спілкувалась з ними при їх житті, підтримувала стосунки, допомагала по господарству, надавала матеріальну допомогу. Батьки позивача за життя проживали в ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_3 заповіт скласти не встиг, оскільки помер передчасно. Після смерті батька залишилась спадщина до складу якої, крім іншого майна, входить земельна ділянка площею 5,1752 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, що належала померлій матері позивача на підставі Державного акту серія ХР № 148776 на право власності на земельну ділянку, виданого на ім'я ОСОБА_4
ОСОБА_2 після смерті батька прийняла спадщину шляхом догляду за спадковим майном та його використанням. Строк для подання заяви про прийняття спадщини позивач пропустила з тих підстав, що про наявність спадщини у вигляді земельної ділянки їй не було відомо. Про існування Державного акта на право власності батько позивача через свій похилий вік при житті не повідомляв. Крім того, позивач вказала, що вона є інвалідом 2 групи загального захворювання довічно та у неї мали місце істотні труднощі пов'язані з відсутністю коштів.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності від 20 квітня 2017 року (а.с.22), позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області до суду не з'явився, про час і місце судового засідання відповідача було повідомлено належним чином, судову повістку отримано 11.12.2017 року (а.с.27), на адресу суду сільський голова направив листа, в якому вказав, що сільська рада не має заперечень до вказаного позову, просять розглядати справу без їх участі (а.с.30). Суд вважає можливим розглянути даний позов без представника відповідача.
Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності до того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, воно підлягає прийняттю, а позов - задоволенню.
Так, згідно з положеннями ч.1 ст.1268 ЦК України , спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно із ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з вимогами ст.1272 ЦК України , якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до частин 1 та 2 ст.1277 ЦК України , у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлого подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Згідно роз'яснень Пленуму Верховного Суду України у п. 24 постанови "Про практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року № 7 особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України . Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
В ході судового розгляду встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що мати позивача ОСОБА_4 померла 19 квітня 2010 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія І-ВЛ № 493188, виданим 22 травня 2015 року відділом реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби
Великобурлуцького районного управління юстиції у Харківській області (а.с.09).
Батько позивача ОСОБА_3 помер 14 серпня 2013 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія І-ВЛ № 408583, виданим 16 серпня 2013 року відділом реєстрації актів цивільного стану Великобурлуцького районного управління юстиції у Харківській області (а.с.12).
Зі свідоцтва про одруження серії І-ВЛ № 103178 вбачається, що дівоче прізвище ОСОБА_2 - Удянська (а.с.19).
Відповідно до статті 1261 ЦК України ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті батька і це підтверджується свідоцтвом про народження позивача, серія ІV-УР № 2349228, виданим 01 лютого 1965 року Рубленським сіль ЗАГС Великобурлуцького району Харківської області(а.с.18).
Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, яке складається з земельної ділянки, площею 5,1752 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, яка належала померлій на праві приватної власності і це підтверджується копією Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ХР №148776, кадастровий номер 6321484501:03:000:0036 (а.с.11).
Померла 19 квітня 2010 року ОСОБА_4 на день своєї смерті була прописана та проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, разом з чоловіком ОСОБА_3 та онукою ОСОБА_5, що вбачається з довідки виданою виконкомом Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області від 21 червня 2017 року за вих. 02-18/246.
Чоловік ОСОБА_4 - ОСОБА_3 за життя не встиг оформити успадковане після смерті дружини майно, оскільки помер.
Судом встановлено, в шестимісячний термін з моменту смерті ОСОБА_3 позивач не подала заяву про прийняття спадщини за законом до нотаріальної контори через хворобливий стан свого здоров'я, оскільки є інвалідом 2 групи загального захворювання, що підтверджено копією пенсійного посвідчення серії ААБ № 878228 (а.с.20), скрутного матеріального становища, незнання про наявність Державного акту на вищевказану земельну ділянку.
ОСОБА_2 звернулася з заявою до нотаріальної контори 10 травня 2017 року, про що свідчить постанова державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії за вих. № 942/02-31 від 10 травня 2017 року(а.с.21).
При таких обставинах, відповідачем у даному спорі є територіальна громада в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
У зв'язку з цим позивач правильно зазначила відповідачем у справі Рубленську сільську раду Великобурлуцького району Харківської області (за місцем відкриття спадщини).
Відповідач у справі - Рубленська сільська рада Великобурлуцького району Харківської області з заявою про визнання зазначеної спадщини відумерлою до суду не звернулась, при цьому в своїй заяві за № 02-14/149 від 13.12.2017 р., підписаною повноважною особою - сільським головою ОСОБА_6, відповідач визнав позов та не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2
Згідно зі статтею 4 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Суд повинен поряд із застосуванням норм матеріального права керуватись нормами процесуального права (ст.ст. 213 , 215 ЦПК України ).
Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Вказані обставини справи та вимоги норм матеріального та процесуального права свідчать про відсутність у позивача, як спадкоємця та відповідача, як органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, спору щодо зазначеного вище спадкового майна.
Згідно до вимог ч.1 ст.61 ЦПК України обставини, визнані сторонами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
З'ясовані у судовому засіданні обставини щодо повного визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, дають підстави для висновку про його задоволення на підставі ч.4 ст.174 ЦПК України. Підстав для відмови у прийнятті заяви відповідача про визнання позову суд не вбачає.
Відповідно до п.24 Постанови № 2 Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року, у разі визнання відповідачем позову, суд ухвалює рішення про його задоволення, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову, без з'ясування і дослідження інших обставин справи.
Відповідно до п.п.2,6 ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність і ними суд має керуватися при вирішенні питання про права на спадкування.
З урахуванням вищенаведених вимог закону, визнання позову відповідачем, визначення додаткового строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини буде відповідати загальним засадам цивільного законодавства, визначених у ст.3 ЦК України . Два місяці є достатнім строком для подання позивачем відповідної заяви.
Керуючись ст.1272 ЦК України, ст.ст.10, 11, 209, 212, 214-218 ЦПК України, районний суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_4 для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті 14 серпня 2013 року ОСОБА_3, який помер в с. Рублене Великобурлуцького району Харківської області додатковий строк у 60 (шістдесят) днів з моменту набрання цим рішенням законної сили.
Копію рішення направити на адресу Рубленської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області - до відома.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги через Великобурлуцький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 15 грудня 2017 року.
Головуючий - Суддя Великобурлуцького районного суду
Харківської області ОСОБА_7
Суд | Великобурлуцький районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2017 |
Оприлюднено | 21.12.2017 |
Номер документу | 71111133 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобурлуцький районний суд Харківської області
Риков М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні