АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 618/334/17 Головуючий суддя І інстанції Гніздилов Ю. М.
Провадження № 22-ц/790/6701/17 Суддя доповідач Овсяннікова А.І.
Категорія: Спори, що виникають із земельних правовідносин
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - Овсяннікової А.І.
суддів - Коваленко І.П., Сащенко І.С.
при секретарі - Дашковської Н.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дворічанського районного суду Харківської області від 05 вересня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до приватного підприємства Мечніково , третя особа: відділ у Дворічанському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про розірвання договорів оренди земельних ділянок, -
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до приватного підприємства Мечніково , третя особа: відділ у Дворічанському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області про розірвання договорів оренди земельних ділянок.
В обґрунтування позову зазначає, що 02 січня 2011 року між нею та ПП Мечніково укладені договори оренди землі, відповідно до яких вона надала, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,0963га та площею 3,6912га, які знаходяться на території Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області, що належать їй на праві власності на підставі державних актів серії ЯБ №209946 та серії ЯБ №209947.
Відповідно до п.9 договорів орендна плата повинна вноситься орендарем у натуральній формі. Однак, відповідач замість оплати в натуральній формі виплачував орендну плату в грошовій формі та не в повному обсязі, а оплата за 2016 рік зовсім не була проведена. Вона зверталася до відповідача з заявами, в яких просила не обробляти її земельні ділянки через відсутність оплати за оренду та небажання отримувати орендну плату в грошовій формі та пропонувала розірвати договори оренди за згодою сторін, на що відповідач не відреагував.
Вважає, що оплата оренди земельних ділянок у натуральній формі є істотною умовою договорів, а її недодержання є підставою для їх розірвання.
Представник відповідача ПП Мечніково позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення, зазначивши, що протягом строку дії договорів оренди земельних ділянок позивачка систематично отримувала орендну плату, про що є її власні підписи у відповідних відомостях. При цьому жодних претензій з приводу форми та суми виплат вона не висувала.
Представник третьої особи відділу у Дворічанському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій не заперечував щодо задоволення позовних вимог, просив суд розглянути справу за його відсутності.
Рішенням Дворічанського районного суду Харківської області від 05 вересня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати і ухвалити нове про задоволення позову.
Зазначає, що замість здійснення орендної плати у натуральній формі, як це передбачено договорами оренди, відповідачем проводилась орендна плата у грошовій формі та не в повному обсязі, що є істотним порушенням умов договорів оренди.
Розрахунки відповідача є необґрунтованими, оскільки ринкова ціна на сільськогосподарську продукцію, яку вона повинна була отримувати за договорами, значно вище нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Колегія суддів, вислухавши суддю - доповідача, пояснення з'явившихся осіб, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи законність та обґрунтованість судового рішення, апеляційний суд з'ясовує чи були враховані судом першої інстанції при ухваленні рішення всі факти, що входять до предмета доказування; чи підтверджені обставини (факти); якими доказами мотивовано рішення, належними чи допустимими доказами та чи доведені вони; чи відповідають висновки суду встановленим фактам; чи дотримані та правильно застосовані норми матеріального й процесуального права.
Як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи 02 січня 2011 року між ОСОБА_1 та ПП Мечніково укладено договори оренди землі, згідно умов яких ОСОБА_1 передала в оренду ПП Мечніково земельні ділянки, загальною площею 2,0963га кадастровий номер 6321883300:06:000:0003 та 3,6912га кадастровий номер 6321883300:04:000:0140, які належать їй на підставі державних актів серії ЯБ №209946 та ЯБ №209947 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області.
Згідно актів прийому-передачі земельних ділянок сторонами встановлено їх межі та передано в оренду.
Статтею 1 Закону України Про оренду землі (надалі - Закон) визначено, що оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.
Відповідно до положень ст.3 цього Закону об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальної або державної власності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону).
Згідно ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї з сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до п. 9 договорів оренди землі б/н від 02 січня 2011 року, орендна плата вноситься орендарем у натуральній формі: 250 кг пшениці, 300 кг ячменю, 100 кг соняшника, 300 кг зерна, але не менше 3 % від нормативної грошової оцінки, що становить: у договорі оренди земельної ділянки площею 2,0963га - 1 350,76грн., у договорі оренди земельної ділянки площею 3,6912га - 2 378,76грн.
Відповідно до ст. 21 Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельної ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди .
Згідно з ч. 2 ст. 22 Закону, за згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін .
У позовній заяві та апеляційній скарзі ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач замість виплати орендної плати у натуральній формі, як це передбачено договорами оренди, проводив орендну плату грошовій формі та не в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч.ч.3, 4 ст.31 Закону договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (ч.1 ст.32 Закону).
Аналогічні положення також викладені в п.п.37-38 договору оренди.
Відповідачем надані детальні розрахунки та відомості щодо проведення виплат і в натуральній формі і грошовому вигляді.
Так, за 2012 рік орендна плата виплачена в натуральній формі; за 2013 рік - в грошовій формі; за 2014 рік - частково в натуральній, частково в грошовій; за 2015 рік - в грошовій формі.
Тобто, ОСОБА_1 отримувала орендну плату і в грошовому і в натуральному вигляді і жодного заперечення з цього приводу не виказувала.
Дані обставини позивачкою не оспорюються.
Що стосується невиплати коштів за 2016 рік, то як вказує представник відповідача, кошти нараховані, однак позивачка їх не отримує.
Посилання позивачки про направлення відповідного листа товариству цих обставин не стосується.
В заяві від 10 березня 2017 року ОСОБА_1 зазначає, що просить не обробляти земельні ділянки, оскільки договір оренди не пройшов державної реєстрації і що її не влаштовує розмір орендної плати, оскільки іншим орендодавцям виплатили більшу суму ніж нарахована їй. Тобто, жодного посилання на незгоду отримувати орендну плату у грошовому вигляді така заява не містить.
Підтвердженням отримання орендної плати позивачем є її власні підписи у відомостях за 2012, 2013, 2014 та 2015 роки. (а. с. 69-79).
Із наданого розрахунку дійсно вбачається, що орендна плата проводилась як в натуральній формі так і в грошовій.
Колегія суддів приходить до висновку, що позивач отримувала орендну плату своєчасно та у повному обсязі, а тому підстави розірвання договорів оренди землі відсутні.
Оскільки доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і суттєвими не являються, тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування або зміни рішення, яке ухвалено з дотриманням вимог закону.
Згідно ч.1 ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 307ч.1п.1, 308, 313, 314ч.1п.1, 315, 317, 319 ЦПК України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилити.
Рішення Дворічанського районного суду Харківської області від 05 вересня 2017 року - залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий -
Судді:
Суд | Апеляційний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2017 |
Оприлюднено | 21.12.2017 |
Номер документу | 71113601 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Харківської області
Овсяннікова А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні