Рішення
від 13.12.2017 по справі 496/2722/17
БІЛЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 496/2722/17

Провадження № 2/496/1588/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Буран В.М.,

при секретарі - Дигуляр А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Біляївка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачі звернулись до суду з даним позовом, який згодом уточнили, обґрунтовуючи його тим, що 01 грудня 2010 року помер батько позивачів. Після його смерті була відкрита спадкова справа на належне йому майно. Спадкоємцями померлого були позивачі та ОСОБА_3 (дружина померлого) та ОСОБА_4 ( мати померлого, яка відмовилась від своєї частки у спадщині). 13 грудня померла мати позивачів. Після її смерті була відкрита спадкова справа на належне їй майно. 13 грудня 2011 року померла бабуся позивачів. Після її смерті заведена спадкова справа на належне їй майно. На момент смерті всіх родичів позивачі були неповнолітніми. Всі оригінали документів на майно відсутні, оскільки позивачі не знали та не знають де вони знаходяться. Листами нотаріусів позивачам було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину після смерті їх родичів через вказані обставини.

Представник позивачів у судове засідання не з'явився, до суду надав заяву про розгляд справи за її відсутністю та відсутністю позивачів, просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але надав заяву про розгляд справи без його присутності, позов підтримав в повному обсязі, не заперечував проти уточненої позовної заяви.

Відповідно до ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 були ОСОБА_5 та ОСОБА_3, що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії І-ЖД № 033490, І-ЖД № 033489.

Матір'ю ОСОБА_5 була ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про народження серії ІЖ № 081511.

01 грудня 2010 року помер батько позивачів ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ЖД № 248741, актовий запис № 82.

Після його смерті відкрита спадкова справа в ОСОБА_6 державній нотаріальній конторі Одеської області. Померлому на праві власності належали: житловий будинок під № 17, вулиця Котовського в с. Яськи Біляївського району Одеської області, земельна ділянка площею 2,88 га, що розташована на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, майновий пай в розмірі 3069 грн., що знаходиться у пайовому фонді майна Агрофірми "Дружба народів", автомобіль марки ВАЗ модель 2108, 1993 року випуску, д/н НОМЕР_1, причіп легковий ШЗК 06 турист, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_2, що підтверджується матеріалами спадкової справи № 245/2011. Згідно до вказаної спадкової справи спадкоємцями померлого були позивачі та ОСОБА_3 (дружина померлого), ОСОБА_4 (мати померлого, яка згідно заяви відмовилася від своєї частки у спадщині).

13 грудня 2011 року померла мати позивачів ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ЖД № 277168.

Після її смерті відкрита спадкова справа приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ОСОБА_7. Померлій на праві власності належало наступне майно: частина житлового будинку № 17 в с. с. Яськи, Біляївського району, Одеської області, земельна ділянка площею 2,88 га, що розташована на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, земельні ділянки площами 0,25 та 0,173 га, що розташовані за адресою: с. Яськи, Біляївський район, Одеська область, вул. Котовського, 15, що підтверджується матеріалами спадкової справи № 6/2013. Спадкоємцями після її смерті згідно спадкової справи є позивачі.

13 грудня 2011 року померла бабуся позивачів ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ЖД № 277168.

Після її смерті заведена спадкова справа № 372/2017 ОСОБА_6 районною державною нотаріальною конторою Одеської області. Померлій на праві власності належала земельна ділянка за кадастровим номером 5121085600:01:001:0566, площею 2,8912 га, яка знаходиться на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області. Після її смерті за правом представлення спадкоємцями є позивачі.

ОСОБА_6 районної державної нотаріальної контори Одеської області від 14 липня 2017 року № 2804/22-14 позивачам було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті їх батька ОСОБА_5, через відсутність правовстановлюючих документів на майно померлого.

Листом приватного нотаріуса ОМНО ОСОБА_7 від 01.08.2017 року № 335/02-14 позивачам було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті їх матері ОСОБА_3, через відсутність правовстановлюючих документів на майно померлої.

ОСОБА_6 районної державної нотаріальної контори Одеської області від 14 липня 2017 року № 2803/22-14 позивачам було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті їх бабусі ОСОБА_4 через відсутність правовстановлюючих документів на майно померлої.

Як передбачено ст. 328 ЦК України право власності набувається в порядку, визначеному законом, та на підставах не заборонених законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Статтею 1216 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. (ст. 1217 ЦК України).

Згідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1258 ЦК спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно зі ст. 1261 ЦК у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст. 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини. Згідно ч. 5 ст. 1266 ЦК України - якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну.

Частиною першою ст. 1267 ЦК України передбачено, що частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Згідно з ч. 3 та 4 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 (передбачено право на відмову від спадщини) цього Кодексу.

На підставі ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно до Глави 10 Розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затв. наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5:

п. 4.9. Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.

п. 4.12. Свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

п. 4.14. При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов'язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

п. 4.15. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Інструкція про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22 червня 2009 року № 325, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 року за № 735/16751, яка передбачала можливість видачі дубліката державного акту спадкоємцям за зверненням нотаріуса втратила чинність 13.10.2013 року.

Пунктом 66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. № 1127 передбачено, що спадкоємець, у разі відсутності в державному реєстрі прав на нерухоме майно реєстрації права власності за спадкодавцем має право звернутись до суб'єкта державної реєстрації прав або державного реєстратора прав на нерухоме майно із заявою про державну реєстрацію права власності спадкодавця, що було набуто останнім за життя. При цьому для державної реєстрації права власності на підставі заяви спадкоємця подаються: документи, необхідні для відповідної реєстрації, передбачені статтею 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , що підтверджують набуття спадкодавцем права власності на нерухоме майно, тобто правовстановлюючі документи.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та положеннями Закону України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, № 4, № 7 та № 11 до Конвенції закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном на власний розсуд, учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Таким чином, на теперішній час позивачі позбавлені можливості отримати свідоцтва про право на спадщину після смерті своїх родичів, законом не передбачена можливість отримання дублікатів державних актів про право власності на землю та можливість реєстрації права власності за померлими на майно за відсутності оригіналів правовстановлюючих документів.

Але суд вважає, що позовні вимоги позивачів, про визнання за ними право власності на певне майно зазначене в п.п.5,6,13-18 прохальної частини позову не можуть бути задоволені, оскільки кожний позивач просить визнати за ним окремо право власності на зазначене майно в цілому, хоча за діючим законодавством, спадкоємці однієї черги, спадкують в рівних частках, якщо інше не зазначено в заповіті.

При таких обставинах позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1268, 1297 ЦК України, ст.ст. 212-215 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті бабусі ОСОБА_4, на 1/2 частину земельної ділянки, площею 2,89 га, яка знаходиться на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121085600:01:001:0566.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті бабусі ОСОБА_4, на 1/2 частину земельної ділянки, площею 2,89 га, яка знаходиться на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121085600:01:001:0566.

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3, на 1/2 частину будинку № 17 з надвірними спорудами (літ. А-житловий будинок, Б-літня кухня, В-сарай, Г-погріб, Д-навіс, Е-вбиральня, №1- огорожа) по вулиці Сонячна (колишня Котовського) в с. Яськи Біляївського району Одеської області, загальною площею 70,9 кв.м., житловою площею 54,0 кв.м.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3, на 1/2 частину будинку № 17 з надвірними спорудами (літ. А-житловий будинок, Б-літня кухня, В-сарай, Г-погріб, Д- навіс, Е-вбиральня, №1- огорожа) по вулиці Сонячна (колишня Котовського) в с. Яськи Біляївського району Одеської області, загальною площею 70,9 кв.м., житловою площею 54,0 кв.м.

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на ? земельної ділянки площею 2,88 га, що розташована на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121085600:01:001:0568.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на ? земельної ділянки площею 2,88 га, що розташована на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121085600:01:001:0568,

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на 1/2 частину майнового паю в розмірі 3069 грн., що знаходиться у пайовому фонді майна Агрофірми "Дружба народів".

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на 1/2 частину майнового паю в розмірі 3069 грн., що знаходиться у пайовому фонді майна Агрофірми "Дружба народів".

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на 1/2 частину автомобілю марки ВАЗ модель 2108,1993 року випуску, д/н НОМЕР_1.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на 1/2 частину автомобілю марки ВАЗ модель 2108,1993 року випуску, д/н НОМЕР_1.

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на 1/2 частину причіпу легкового ШЗК 06 турист, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_2.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом, після смерті батька ОСОБА_5 та після смерті матері ОСОБА_3 на 1/2 частину причіпу легкового ШЗК 06 турист, 1998 року випуску, д/н НОМЕР_2.

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, на ? земельної ділянки площею 2,88 га, що розташована на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121085600:01:001:0567.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, на ? земельної ділянки площею 2,88 га, що розташована на території Яськівської сільради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121085600:01:001:0567.

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, на ? земельної ділянки площею 0,25 га, що розташована за адресою: с. Яськи, Біляївський район, Одеська область, вул. Сонячна (колишня Котовського), 15, кадастровий номер 5121085600:02:001:0059.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, на ? земельної ділянки площею 0,25 га, що розташована за адресою: с. Яськи, Біляївський район, Одеська область, вул. Сонячна (колишня Котовського), 15, кадастровий номер 5121085600:02:001:0059.

Визнати за ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_3) право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, на ? земельної ділянки площею 0,173 га, що розташована за адресою: с. Яськи, Біляївський район, Одеська область, вул. Сонячна (колишня Котовського), 15, кадастровий номер 5121085600:02:001:0060.

Визнати за ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_4) право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3, на ? земельної ділянки площею 0,173 га, що розташована за адресою: с. Яськи, Біляївський район, Одеська область, вул. Сонячна (колишня Котовського), 15, кадастровий номер 5121085600:02:001:0060.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час його проголошення, - протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Суддя Буран В.М.

13 грудня 2017 року

СудБіляївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.12.2017
Оприлюднено22.12.2017
Номер документу71160095
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —496/2722/17

Постанова від 15.06.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 20.03.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Сєвєрова Є. С.

Ухвала від 18.10.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 05.05.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Ухвала від 09.04.2021

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

Рішення від 13.12.2017

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Рішення від 13.12.2017

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 19.09.2017

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 29.08.2017

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 16.08.2017

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні