ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.12.2017 Справа № 904/9989/17
За позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м. Київ
до Об'єднаного співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д", м. Дніпро
про стягнення 1502,13 грн.
Суддя Кеся Н.Б.
При секретарі судового засідання Хавіна О.С.
Представники:
Від Позивача: представник ОСОБА_1, довіреність № 14-84 від 14.04.2017 р.
Від Відповідача: представник ОСОБА_2, довіреність № 002/12-17 від 12.12.2017 р.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" (далі-Позивач) звернулось з позовом до Об'єднаного співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д" (далі-Відповідач), в якому просить господарський суд стягнути з Відповідача на свою користь суму боргу у загальній сумі 1502,13 грн., у тому числі: пеня у сумі 1229,00 грн.; три проценти річних у сумі 255,59 грн.; інфляційні втрати у сумі 17,54 грн. та суму сплаченого судового збору за подання цього позову.
В обґрунтування позову Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов'язань за договором №13/2706-ТЕ-4 від 28.12.2012р. купівлі-продажу природного газу.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позов (арк. с. 36-37) вказує про те, що відповідно до п. 6.1 Договору, ОСББ "Комсомольська, 12-Д" здійснювало несвоєчасну оплату за використаний природній газ, чим були порушені строки оплати згідно договору. Строки порушувались з причини того, що: по-перше діючим законодавством заборонено нараховувати передоплату за житлово-комунальні послуги, та нараховувати пеню та штрафні санкції за їх несвоєчасну сплату; по-друге у зв'язку з тим, що Об'єднання не має права нараховувати передоплату власникам помешкань за житлово-комунальні послуги та внески на утримання будинку, а також, що власники не оплачують своєчасно нараховані ім, платежі (а заборгованість протягом у один місяць не вважається заборгованістю) виникає фінансова неможливість здійснювати оплату постачання газу на перед. На протязі усього періоду дії договірних відносин з ПАТ НАК Нафтогаз України Об'єднання не зупиняло оплату за газ, який перетворював у теплову енергію для власників житлових та нежитлових приміщень, тобто при першій фінансовій можливості здійснювало оплату згідно Договору. Та на протязі усього періоду дії Договору Об'єднання ні разу не отримував листа-претензію з питання заборгованості, сплати пені, нарахованої згідно п. 7.2 Договору, які б безумовно сплатили, та врегулювали б це без втручання суду. Адже, судові витрати лягатимуть на плечі Об'єднання, що в свою чергу тягне подорожчання житлово-комунальних послуг та внесків.
В судовому засіданні 14.12.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та враховуючи пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
Між Публічним акціонерним товариством Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі - Продавець) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д" (далі - Покупець) 28.12.2012 року укладено договір на купівлю-продаж природного газу №13/2706-ТЕ-4 (далі-Договір), відповідно до умов якого Продавець зобов'язався передати у власність Покупцю у 2014 році природний газ, ввезений на митну територію України Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за кодом згідно УКТ ЗЕД НОМЕР_1, а Покупець зобов'язався прийняти та оплатити цей природний газ на умовах цього договору (п. 1.1 Договору).
Газ, що продається за цим договором, використовується Покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, релігійними організаціями, національними творчими спілками та їх регіональними осередками (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності) (п. 1.2 Договору).
Відповідно до п. 2.1 Договору Продавець передає Покупцю з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року газ обсягом до 43,0 тис. куб. м., у тому числі по місяцях кварталів (тис. куб м).
Згідно з пунктом 3.4 Договору приймання - передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання - передачі газу.
Пунктом 3.5 Договору передбачено, що не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, покупець зобов'язується надати продавцеві підписані та скріплені печатками покупця два примірники акта приймання - передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути покупцеві один примірник оригіналу акта, підписаного уповноваженим представником та скріпленого печаткою для остаточних розрахунків між сторонами.
Ціна (граничний рівень ціни) на природний газ встановлюється Кабінетом Міністрів України, тарифи на його транспортування магістральними та розподільними мережами встановлюються Регулятором (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - НКРЕКП) (п. 5.1 Договору).
Ціна за 1000 куб.м природного газу становить 1091,00 грн. з урахування збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 1091,00 грн., крім того ПДВ - 20% - 218,20 грн., всього з ПДВ - 1309,20 грн. (п. 5.2 Договору).
Згідно з пунктом 6.1 Договору оплата за газ здійснюється покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, і діє в частині реалізації газу до 31 грудня 2013 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (ч. 11 Договору).
Між Позивачем та Відповідачем було укладено Додаткові угоди № 1 від 14.10.2013р. та №2 від 31.12.2013р. до договору від №13/2706-ТЕ-4 від 28.12.2012р. (арк.с. 21, 22), зокрема, п. 1.1 Договору виклали в наступній редакції:
1.1. Продавець зобов'язується передати у власність Покупцю у 2013 році та у І півріччі 2014 року природний газ, ввезений на митну територію України ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ (надалі - газ), на умовах цього Договору.
Доповнити п.2.1. статті 2. Кількість та якість газу абзацом у наступній редакції: Продавець передає Покупцеві у січні - червні 2014 року газ, спожитий Покупцем за цим Договором у грудні 2013 року. Фактичні обсяги, що передаються за цим Договором у 2014 році, зазначаються помісячно в актах приймання-передачі природного газу.
Замінити в п.11.1. статті 11. Строк дії договору фразу діє в частиш поставки газу до 31 грудня 2013 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення словами діє в частині передачі газу до 30 червня 2014 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення .
Так, на виконання умов договору Позивач поставив Відповідачу природний газ загальною вартістю 69689,10 грн., що підтверджується актами приймання - передачі природного газу. Вказані акти підписані та скріплені печатками сторін без зауважень та заперечень до них (арк.с. 23-34).
Відповідач свої зобов'язання по повній та своєчасній оплаті отриманого природного газу здійснив несвоєчасно, внаслідок чого Позивач нарахував Відповідачу суму пені у розмірі 1229,00 грн. за загальний період з 14.02.13р. по 30.01.14р.
Відповідно до п. 7.2 Договору у разі невиконання Покупцем умов п. 6.1 цього Договору він у безспірному порядку зобов'язується сплатити Продавцю крім суми заборгованості пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
У пункті 9.2 Договору сторони узгодили, що строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим Договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, штрафів, пені, відсотків річних, інфляційних нарахувань, встановлюється тривалістю 5 років.
Сума пені розрахована на суму боргу з правильним визначенням періоду прострочення та правильним застосуванням розміру облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочки.
На підставі положень ст. 625 ЦК України Позивач нарахував Відповідачу суму 255,59 грн. 3% річних за період з 14.02.13р. по 30.01.14р. та 17,54 грн. інфляційних втрат за період квітень, грудень 2013р. Нараховані Позивачем 3% річних та інфляційні втрати відповідають вимогам чинного законодавства.
Зважаючи на встановлені обставини, суд задовольняє позов з таких підстав.
Сторони є суб'єктами господарювання, тому згідно з положеннями ст.ст. 4, 173-175 і 193 ГК України до прав і обов'язків сторін, що виникли на підставі зазначеного договору і є господарськими зобов'язаннями, мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до статті 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Згідно з ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Статтею ч. 1 ст. 530 ЦК України встановлено: якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з приписами частин 1 і 7 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається крім випадків, передбачених законом.
Статтями 4, 16, 258, 549-551, 611, 625 ЦК України та ст. ст. 20, 216-220, 224-226 та 230 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку передбачених Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими законами і договором, а держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та застосування штрафних санкцій.
Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:
1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;
2) зміна умов зобов'язання;
3) сплата неустойки;
4) відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно з положеннями ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
В силу ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі, стягнення збитків та застосування штрафних санкцій.
Оскільки матеріалами справи доводиться факт поставки Відповідачу природного газу та його несвоєчасну оплату у встановлені договором строки, позовні вимоги Позивача про стягнення суми 1229,00 грн. пені, 255,59 грн. 3% річних та 17,54 грн. інфляційних втрат - є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.
За результатами розгляду справи судові витрати у справі покладаються на Відповідача в порядку ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 4, 32-33, 36, 43, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Комсомольська, 12-Д" (49000, м.Дніпро, вул.Старокозацька, 12-Д, код ЄДРПОУ 37151251) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 6, код ЄДРПОУ 20077720) суму боргу у загальній сумі 1502,13грн., у тому числі: пеня у сумі 1229,00 грн.; три проценти річних у сумі 255,59 грн.; інфляційні втрати у сумі 17,54 грн. та суму сплаченого судового збору за подання цього позову.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення його повного тексту і може бути оскаржено протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 19.12.2017
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2017 |
Оприлюднено | 22.12.2017 |
Номер документу | 71165573 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Кеся Наталія Борисівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні