ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 року м. Черкаси справа № 925/1369/17
Господарський суд Черкаської області у складі судді - Гури І.І., при секретарі судового засідання - Євтушенко Б.В., за участю представника позивача - ОСОБА_1 (від позивача), розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом ПАТ КБ "ПриватБанк" до товариства з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство ОСОБА_2 "ПриватБанк" подало до суду позов до товариства з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" про зобов'язання вчинити дії, у якому просить суд зобов'язати товариства з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" в особі ліквідаційної комісії визнати кредиторські вимоги публічного акціонерного товариства ОСОБА_2 "ПриватБанк" з заборгованості за договором №б/н від 02.11.2011, яка утворилася станом на 17.08.2017 в розмірі 6244,74 грн., в тому числі заборгованості за кредитом - 1134,60 грн., заборгованість за відсотками - 2669,34 грн., заборгованість з комісії - 234,83 грн., пеня - 2205,97 грн. та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу; стягнути з відповідача судовий збір, сплачений при поданні позовної заяви.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 31.10.2017 прийнято позовну заяву до розгляду і порушено провадження у справі, справу призначено до розгляду на 09.11.2017. Розгляд справи відкладався.
Відповідач письмовий відзив на позовну заяву не надав, представника у судове засідання не направив, хоча був належним чином повідомлений про місце та час судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення 14.12.2017 поштового відправлення.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встанови наступне.
31.10.2011 товариства з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" шляхом підписання заяви про відкриття поточного рахунку і картки зі зразками підписів та відбитку печатки приєдналось до Умов та правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному сайті ПриватБанку , які в цілому складають договір банківського обслуговування.
Згідно п. 3.2.1.1.1. умов та правил надання банківських послуг кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - кредит) надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або у письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт - банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).
Пунктом 3.2.1.1.3. умов вказано, що кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.
Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Позивач свої зобов'язання за договором виконав шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок відповідача в сумі 3500,00 грн., що підтверджується випискою про рух коштів по рахунку відповідача.
Відповідно до розділу умов 3.2.1.4.1. за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну із дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (далі - період, в який дебетове сальдо підлягає обнуленню), розрахунок відсотків проводиться по відсотковій ставці в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості ( розділ умов 3.2.1.4.1.1.).
У випадку необнулення дебетового сальдо в одну із дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, на протязі 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт виплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в якій дебетове сальдо підлягало обнуленню (розділ умов 3.2.1.4.1.2.).
У випадку непогашення кредиту на протязі 90 днів закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважається порушеними. При порушенні клієнтом якого - небудь із грошового зобов'язання клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом в розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. В разі порушення клієнтом будь - якого із грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого умовами та правилами надання банківських послуг, клієнт сплачує банку пеню в подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожний день прострочки. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань (розділ умов 3.2.1.4.1.3.).
Під «непогашенням кредиту» мається на увазі не виникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня (розділ умов 3.2.1.4.1.4.).
Згідно п. 3.2.1.4.9 умов правил надання банківських послуг розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи із 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
За користування кредитом позивачем з урахуванням вимог п.п. 3.2.1.4.1.1. - 3.2.1.4.1.3. умов та правил надання банківських послуг позивачем було нараховано відповідачу відсотки за користування кредитом, розмір яких складає 2669,34 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то у разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.
В пункті п. 3.2.1.5.1. умов та правил надання банківських послуг зазначено, що при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п. п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3., термінів повернення кредиту, передбачених п. п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4. винагороди, передбаченої п. п. 3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6. клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.2.1.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
Пунктом 3.2.1.5.4. умов та правил надання банківських послуг передбачено, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3. здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
З урахування вимог п. 3.2.1.5.1 умов та правил надання банківських послуг позивачем також заявлено до стягнення пеню в розмірі 2205,97 грн.
Згідно з п.3.2.1.4.4. умов та правил надання банківських послуг клієнт сплачує банку винагороду за використання ліміту у відповідності з п. п. 3.2.1.1.6, 3.2.1.2.3.2. 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому умовами та правилами надання банківських послуг.
Позивачем також заявлено до стягнення заборгованості по комісії 234,83 грн. за користування кредитом.
Як вбачається з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач з 03.03.2015 перебуває в стані припинення.
21.08.2017 на адресу ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" позивачем було направлено заяву з кредиторськими вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" в сумі 6244,74 грн. станом на 17.08.2017.
Однак, повідомлення про результати розгляду заяви від відповідача не надійшло, заява була повернута поштою неврученою.
Згідно ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Тобто, за результатами розгляду кредиторських вимог юридична особа може прийняти рішення про визнання вимоги та виконання свого обов'язку перед кредитором або не визнати вимогу кредитора. В останньому випадку, чи у випадку не прийняття будь-якого рішення, спір між підприємством та його кредитором (кредиторами) може бути вирішений в судовому порядку.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 112 ЦК України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Таким чином, несвоєчасне заявлення кредитором (позивачем) грошових вимог у процедурі добровільної ліквідації боржника (відповідача) не має наслідком їх погашення, а впливає лише на порядок задоволення таких вимог.
Частиною 5 ст.112 ЦК України встановлено, що вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
В свою чергу, відповідно до ч.6 ст.105 ЦК України кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Таким чином, норми цивільного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, не надають ліквідаційній комісії права залишати вимоги кредиторів без розгляду.
За таких обставин суд вважає, що відповідач ухиляється від розгляду кредиторських вимог позивача, крім того, відповідач не був позбавлений можливості розглянути вимоги позивача та прийняти відповідне рішення навіть після звернення позивача до суду з даним позовом.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 8 ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Доказів, що підтверджують затвердження проміжного ліквідаційного балансу відповідач суду не надав, відповідач своїм правом на захист не скористався.
Враховуючи те, що наявні у справі матеріали свідчать про обґрунтованість вимог позивача до відповідача, а також те, що відповідач ухиляється від виконання обов'язків, покладених на нього ст. 105 ЦК України, обставини зазначені позивачем, відповідач у встановленому порядку не спростував, в зв'язку з чим позов визнається обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Понесений позивачем, судовий збір покладається на відповідача відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 233 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2.Визнати грошові вимоги публічного акціонерного товариства ОСОБА_2 банк «ПриватБанк» (ідентифікаційний код 14360570, юридична адреса: м. Київ, вул. Грушевського, 1 Д; адреса для листування: м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50) до товариства з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" (ідентифікаційний код 37802668, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, фактична адреса: Черкаська обл., с. Думанці, вул. Зелена, буд. 39) на суму 6244,74 грн., в тому числі: заборгованість за кредитом - 1134,60 грн., заборгованість за відсотками - 2669,34 грн., заборгованість з комісії - 234,83 грн., пеня - 2205,97 грн.
3.Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" (ідентифікаційний код 37802668, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, фактична адреса: Черкаська обл., с. Думанці, вул. Зелена, буд. 39) включити до проміжного ліквідаційного балансу кредиторські вимоги публічного акціонерного товариства ОСОБА_2 банк «ПриватБанк» ( ідентифікаційний код 14360570, юридична адреса: м. Київ, вул. Грушевського, 1 Д; адреса для листування: м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50) на суму 6244,74 грн., в тому числі: заборгованість за кредитом - 1134,60 грн., заборгованість за відсотками - 2669,34 грн., заборгованість з комісії - 234,83 грн., пеня - 2205,97 грн.
4.Стягнути з товариство з обмеженою відповідальністю "Максі інтернаціональ груп" (ідентифікаційний код 37802668, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, фактична адреса: Черкаська обл., с. Думанці, вул. Зелена, буд. 39) на користь публічного акціонерного товариства ОСОБА_2 банк «ПриватБанк» (ідентифікаційний код 14360570, юридична адреса: м. Київ, вул. Грушевського, 1 Д; адреса для листування: м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 50)- 1 600,00 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 22 грудня 2017 року.
Суддя І.І. Гура
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2017 |
Оприлюднено | 24.12.2017 |
Номер документу | 71202156 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Гура І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні