Справа № 815/6119/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області до Селянського (фермерського) господарства Південь про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося Балтське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області з адміністративним позовом до Селянського (фермерського) господарства Південь про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з червня 2006 року по грудень 2015 року у розмірі 87087,92 грн.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 183-2 КАС України судом 27.11.2017 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по справі, яку направлено відповідачу для надання заперечення по справі або заяви про визнання позову.
Зазначену ухвалу відповідачем було отримано 05.12.2017 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення з розпискою про отримання, яке наявне в матеріалах справи. На виконання вказаної ухвали відповідачем не було надано заперечень по справі або заяви про визнання позову.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута не пізніше не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
15 грудня 2017 року на адресу суду надійшли заперечення Селянського (фермерського) господарства Південь , в яких відповідач позов не визнає та просить відмовити у його задоволенні, оскільки ОСОБА_1 дійсно працювала на в СФГ Південь на сезонних роботах в період з 09.04.2006 року по 03.08.2016 року різноробочою, що підтверджується строковим трудовим договором, наказом про прийняття та записами у трудовій книжці та посилання позивача на п. ж ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення є безпідставним, враховуючи те, що п.2 постанови КМУ №244 від 16.05.1992 року право на пенсію на вказаних у п.1 цієї постанови на пільгових умовах мають жінки, які зайняті на постійній роботі у сільськогосподарському виробництві у колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в фермерських та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання та відповідно до п.3 постанови КМУ №278 від 28 березня 1997 року робоча в овочівництві і буряківництві (а саме на таких роботах працювала ОСОБА_1) відноситься до списку сезонних робіт. Крім того, згідно абз. 3 п. 3 розділу 15 прикінцевих положень Закону України Про пенсійне забезпечення жінки, які народили п'ятеро або дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років строкового стажу таким чином, ОСОБА_1 має право на пенсію, яка гарантована державою за рахунок пенсійного фонду і не повинна компенсуватись за рахунок СФГ Південь .
15.12.2017 року набрав чинності Закон України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції.
У відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Селянське (фермерське) господарство Південь зареєстровано 28.08.2002 року Кодимською районною державною адміністрацією Одеської області, як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (аркуш справи 8).
CФГ Південь зареєстрований 10.12.2002 року як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2004 року - як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 10.12.2002 року Селянське (фермерське) господарство Південь перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області у якості платника внесків (аркуш справи 9).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 року №988 та на виконання Додатку 1 до вказаної Постанови, управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області та управління Пенсійного фонду України в Кодимському районі Одеської області було реорганізовано шляхом злиття та 31.03.2017 року утворено Балтське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, яке є правонаступником реорганізованих управлінь код ЄДРПОУ 41249706 юридична адреса: вул. Шевченко, 19, м. Балта, Одеська область.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України Про пенсійне забезпечення . При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно до п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. п. 2.1.1 п.2.1 розділу 2 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України , затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року № 64/8663 із змінами та доповненнями, платниками страхових внесків є: страхувальники: роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру; колективні та орендні підприємства, сільськогосподарські кооперативи, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).
Пунктом ж ст. 13 ЗУ Про пенсійне забезпечення встановлено, що жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно
від місця останньої роботи.
Згідно до п. 6.1 розділу 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. п. 6.4., 6.5., 6.7. розділу 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Судом встановлено, що громадянка ОСОБА_1 працювала в Селянському (фермерському) господарстві Південь та виховала вісім дітей, що підтверджується наданими до суду копіями трудової книжки, подання, договорів та копіями свідоцтв про народження дітей (аркуші справи 27-34).
Таким чином на підставі наданого СФГ Південь подання, заяви про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до п. ж ст. 13 ЗУ Про пенсійне забезпечення (аркуші справи 13, 29).
Враховуючи вищевикладене, Балтським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області громадянці ОСОБА_1 виплачується та доставляється пільгова пенсія, що підтверджується наданими до суду довідками (аркуші справи 17-26).
Балтським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області, відповідно до розділу 6 Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України на адресу відповідача, СФГ Південь , було направлено та вручено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року № 1058-ІV в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та повідомлення про місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій), за період з 15 червня 2006 року по 31 грудня 2015 року, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення уповноваженої особи Селянського (фермерського) господарства Південь (аркуші справи 35-36).
Доводи відповідача щодо того, що підприємство не повинно відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії призначеної за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 оскільки остання працювала на підприємстві не тривалий час тільки на сезонних роботах суд вважає необґрунтованими з огляд на наступне.
Відповідно до п. 6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування . При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України Про пенсійне забезпечення , які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Згідно із п. 1 Постанови Кабінету міністрів України від 16.05.1992 року, № 244 Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей установлено, що жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро або більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.
Так, відповідно до заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії та подання СФГ Південь від 15.06.2006 року, згідно протоколу 4188 від 14.07.2006 року ОСОБА_1 призначена пенсія, умови призначення - багатодітна мати в с/г. (аркуші справи 13, 14, 29).
Таким чином, в даному випадку пенсія ОСОБА_1 була призначена незалежно від тривалості роботи на конкретному підприємстві, а за умови, що вона є багатодітною матір'ю та залучена до праці в сільському господарстві. Та оскільки на момент призначення пенсії вона працювала саме в СФГ Південь , яке і надало до територіального органу Пенсійного фонду України відповідне подання, саме це підприємство повинно відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної ОСОБА_1 на пільгових умовах.
Таким чином, заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за період з 15 червня 2006 року по 31 грудня 2015 року в сумі 87087,92 грн. повинна бути стягнута з Селянського (фермерського) господарства Південь .
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області до Селянського (фермерського) господарства Південь про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з червня 2006 року по грудень 2015 року у розмірі 87087,92 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства Південь (код ЄДРПОУ 31886522) на користь Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з червня 2006 року по грудень 2015 року у розмірі 87087,92 грн. на р/р 25604304196470 у філії Одеського обласного управління ПАТ Державний ощадний банк України , МФО 328845, код ЄДРПОУ 41249706.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 КАС України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 295 КАС України, учасник справи, якому повний текст рішення суду не було вручено у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повної постанови суду.
Апеляційна скарга подається відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ перехідних положень КАС України апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Л.І. Свида
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2017 |
Оприлюднено | 25.12.2017 |
Номер документу | 71208569 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Свида Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні