Ухвала
від 26.12.2017 по справі 916/3113/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

у справі про банкрутство

"26" грудня 2017 р.м. Одеса Справа № 916/3113/17

За заявою боржника Споживчого товариства „Бєлінський" (65012, м. Одеса, вул. Осипова, буд. 25; код ЄДРПОУ 38848111) про порушення провадження у справі банкрутство за скороченою процедурою, передбаченою ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" №4212-У1 від 22.12.2011р.

Суддя господарського суду

Одеської області Грабован Л.І.

Суть спору: про порушення провадження у справі

Представники сторін:

від боржника: Дзекіш Р.О. за довіреністю від 01.11.2017р.

Споживче товариство „Бєлінський" (далі - СТ „Бєлінський") звернулось до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство за скороченою процедурою, передбаченою ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" №4212-У1 від 22.12.2011р. (т. 1 а.с. 4-5) з посиланням на те, що боржник неспроможний виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість у розмірі 104 300 грн., яка виникла перед ОСОБА_4 у зв'язку з чим учасниками СТ „Бєлінський" прийнято рішення про припинення юридичної особи.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 15.12.2017р. (т. 1 а.с. 1) прийнято заяву СТ „Бєлінський" про порушення провадження у справі про банкрутство до розгляду; зобов'язано боржника надати докази дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Однак, боржником витребуваних ухвалою господарського суду Одеської області від 15.12.2017р. доказів дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України не надав.

У судовому засіданні 26.12.2017р. представником усно заявлено клопотання про відкладення розгляду підготовчого засідання для надання додаткових документів, яке судом відхиляється, оскільки докази дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України необхідно додати до заяви про порушення справи про банкрутство на день звернення до суду; представником боржника не надано доказів щодо неможливості їх надання та не вказано поважних причин такого не подання у межах строку, передбаченого ч. 2 ст. 12 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

До заяви про порушення провадження у справі про банкрутство заявником додано копії: листа СТ „Бєлінський" № 22/09 від 22.09.2017р. ОСОБА_4 (т. 1 а.с. 6) з доказами надсилання (т. 1 а.с. 7); договору купівлі-продажу № 05/09-2016 від 05.09.2016р. (т. 1 а.с. 8-13); видаткової накладної № РН-0000002 від 05.09.2016р. (т. 1 а.с. 14); специфікації (т. 1 а.с. 15); протоколу загальних зборів СТ „Бєлінський" від 19.09.2017р. (т. 1 а.с. 16), відповідно до якого вирішено припинити діяльність СТ „Бєлінський" шляхом ліквідації, створити ліквідаційну комісію з припинення діяльності СТ „Бєлінський" у складі: голова комісії - Дімарський Д.Л., члени комісії - Новіков О.М., Родін Б.А., вимоги кредиторів приймаються за місцезнаходженням СТ „Бєлінський" і визнаються протягом 2-х місяців з дня опублікування повідомлення про прийняття зазначеного рішення у офіційному спеціалізованому друкованому засобі масової інформації бюлетені державної реєстрації та задовольняються у порядку черговості, встановленому ст. 61 ГК України; опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії „Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації" (т. 1 а.с. 17); статуту СТ „Бєлінський" (т. 1 а.с. 18-28); витяг із сайту Міністерства юстиції України стосовно СТ „Бєлінський" (т. 1 а.с. 29-31); балансу станом на 30.09.2017р. (т. 1 а.с. 32); рішення Приморського районного суду м. Одеси по справі № 522/1903/17 від 30.03.2017р. (т. 1 а.с. 34).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ч. 8 розділу 4 Закону України „Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03.10.2017р. № N 2147-VIII внесено зміни до таких законодавчих актів України: у тексті Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 2012 р., N 32 - 33, ст. 413) слова "особа, яка бере участь у справі", "порушення провадження", "провадження у справі про банкрутство, порушеного", "провадження в яких порушено", "порушує провадження", "порушено провадження", "порушив провадження", "припинення провадження", "припиняє провадження", "провадження підлягає припиненню", "провадження припинено", "припиняється провадження", "припинити провадження" у всіх відмінках і числах замінити відповідно словами "учасник (учасники) справи", "відкриття провадження (проваджень)", "провадження у справі про банкрутство, відкритого", "провадження в яких відкрито", "відкриває провадження", "відкрито провадження", "відкрив провадження", "закриття провадження", "закриває провадження", "провадження підлягає закриттю", "провадження закрито", "закривається провадження", "закрити провадження" у відповідному відмінку і числі.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.2 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій боржників регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно ч.2 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.

Ч.5 ст.11 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення таких обставин під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником та вказано: якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Такий порядок передбачений нормами ст.ст. 105,110,111 ЦК України.

Так, комісією з припинення юридичної особи (комісією з реорганізації, ліквідаційною комісією), головою комісії або ліквідатором повинні бути проведені наступні заходи:

- прийняття рішення про припинення юридичної особи та протягом трьох робочих днів письмове повідомлення органу, що здійснюють державну реєстрацію;

- призначення комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), голови комісії або ліквідатора та встановлення порядку і строку заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється;

- розгляд кожної окремої вимоги кредитора, зокрема щодо податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, прийняття відповідного рішення та надсилання його кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання такої вимоги;

- вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується та письмове повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи;

- закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи;

- вжиття заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється;

- забезпечення проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється у випадках, встановлених законом;

- закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснення звільнення працівників юридичної особи, що припиняється;

- повернення органам державної влади, органам місцевого самоврядування ліцензій, документів дозвільного характеру та інших документів, також печаток та штампів;

- своєчасне надання ліквідаційною комісією (ліквідатором) органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування;

- складення ліквідаційною комісією (ліквідатором) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду;

- затвердження ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи згідно положень ч. 8 ст. 111 ЦК України, відомості щодо рішення про звернення до суду із відповідною заявою в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" про банкрутство та є об'єктом дослідження у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм цієї статті Закону.

При цьому, докази необхідно додати до заяви про порушення справи про банкрутство на день звернення до суду.

Із доданих до заяви про порушення справи про банкрутство СТ „Бєлінський" та доданих до неї документів вбачається, що відсутні належні докази проведення ліквідаційною комісією заходів досудової добровільної ліквідації, передбаченої законодавством у повному обсязі, а саме: відомості щодо вимог кредиторів, зокрема щодо податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, та їх розгляду; докази вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості (при наявності такої згідно балансу станом на 30.09.2017р. в сумі 7 371 600 грн. (рядок 1155)) та письмове повідомлення кожного з боржників про припинення СТ „Бєлінський"; доказів закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, що використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи; докази вжиття заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється; докази своєчасного надання органам доходів і зборів та Пенсійному фонду України, фондам соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку та щодо подання органам доходів і зборів, Пенсійному фонду України, фондам соціального страхування звітності за останній звітній період; докази оформлення проміжного ліквідаційного балансу, прийняття рішення про його затвердження учасниками юридичної особи та прийняття рішення про звернення до суду із відповідною заявою в порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Викладені обставини свідчать про відсутність доказів щодо проведення процедури добровільної ліквідації юридичної особи, передбаченої ст.ст. 105,111 ЦК України, що виключає можливість порушення проведення у справі про банкрутство такого боржника у порядку ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Також суд зазначає, що документи, які підтверджують дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України повинні бути додані до заяви про порушення справи про банкрутство на день звернення до суду та документи, які підтверджують наявність або відсутність майна та майнових активів боржника не можуть бути надані суду після порушення справи, оскільки на відміну від позовного провадження, порушення справи про банкрутство тягне за собою ряд правових наслідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно ч. 2 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

За положеннями ч. 3 ст. 16 цього Закону у разі звернення до господарського суду боржника із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.

Ч. 6 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про: відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство; відмову у відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Ч. 7 ст. 16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що суд відмовляє в відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Приймаючи до уваги те, що боржником (заявником) не доведено наявності підстав у відкритті провадження у справі про банкрутство СТ „Бєлінський", оскільки не надано доказів, що вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів та доказів дотримання порядку ліквідації юридичної особи у повному обсязі відповідно до законодавства України, господарський суд відмовляє СТ „Бєлінський" у порушенні провадження у справі про банкрутство за скороченою процедурою, передбаченою ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Керуючись п. 1 ч. 7 ст.16 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" №4212-У1 від 22.12.2011р., ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство Споживчого товариства „Бєлінський" (65012, м. Одеса, вул. Осипова, буд. 25; код ЄДРПОУ 38848111).

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття згідно ч. 4 ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 254, 255, 256 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Копію ухвали надіслати: СП „Бєлінський" (65012, м. Одеса, вул. Осипова, буд. 25), Приморському ВДВС Одеського МУЮ (65026, м. Одеса, вул. Пастера, 58) , відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6) .

Суддя Л.І. Грабован

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.12.2017
Оприлюднено28.12.2017
Номер документу71272065
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3113/17

Ухвала від 26.12.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 19.12.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

Ухвала від 15.12.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Грабован Л.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні