Справа № 738/1936/17
№ провадження 2/738/704/2017
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2017 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Слісар А.В.,
секретаря судового засідання Минець П.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Мена Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області, Менської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права власності на спадкове нерухоме майно -
В С Т А Н О В И В:
У грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області, Менської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання права власності на спадкове нерухоме майно.
Позовні вимоги мотивує тим, що 29.01.2014 року помер ОСОБА_5, після його смерті відкрилась спадщина до складу спадкової маси входять земельна ділянка площею 0,7908 га, що розташована на території Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7423088000:02:000:0666. Позивач, як спадкоємець першої черги за законом, звернувся до Менської районної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом із-за відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно. Просить суд визнати за ним право на земельну ділянку площею 0,7908 га, що розташована на території Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7423088000:02:000:0666, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 07.12.2017 року про відкриття провадження до участі у справі залучено Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в своїй позовній заяві просить справу розглянути без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача - Менської міської ради Менського району Чернігівської області повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
В.о. старости с. Синявка Менського району Чернігівської області направив до суду листа, в якому просить розглянути справу без його участі, позов визає.
Представник відповідача - Менської районної державної адміністрації повідомлявся належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, будучи повідомленими належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, клопотань про розгляд справи лише за їхньої участі не подавала.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Головне управління держгеокадастру у Чернігівській області будучи належним чином повідомленні про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надіслав до суду пояснення по справі, в яких просив розглянути справу без його участі.
За таких обставин, справу можливо розглянути без участі сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), у разі неявки в судове засідання сторін, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.ст. 392, 1261 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухомість.
Судом встановлено, що 29.01.2014 року помер ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ЕЛ № 225506 (а.с. 6).
Спадкоємцем за законом після померлого являється позивач ОСОБА_1 (а.с. 7).
Інші спадкоємці першої черги від належної їм частки у спадщині після померлого ОСОБА_5 відмовились, що підтверджується матеріалами спадкової справи.
Відповідно до статті 125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації, а відповідно до статті 126 Земельного Кодексу України (в редакції на час отримання земельних ділянок спадкодавцем) таким документом був державний акт, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно сертифікату на земельну частку (пай) серії ЧН № 0269160 ОСОБА_5 мав право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності сільгосппідприємства Полісся розміром 5,10 в умовно кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с. 11).
Згідно розпорядження Менської районної державної адміністрації Чернігівської області від 20.04.2014 року № 182 встановлено, що ОСОБА_5 значиться у переліку осіб на видачу державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай) на території Синявської сільської ради, а саме 0,79 га сіножаті (а.с. 22).
Відповідно до письмових пояснень представника Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на ім'я ОСОБА_5 ОСОБА_6 акт на право приватної власності на земельну ділянку (пай № 9, пасовище) площею 0,7809 га, розташованої на території Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області (цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва) не видавався.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 2138/02-31 від 17.07.2017 року ОСОБА_1В відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку (пай № 9, пасовище) площею 0,7908 га, кадастровий номер 7423088000:02:000:0666, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу (а.с. 26).
Відповідно до ст. 3 Указу Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва від 10 листопада 1994 року № 666/94, право на земельну частку (пай) може бути об'єктом спадщини.
Згідно ст.ст. 1-2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , зі змінами, право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: - рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
За таких обставин, суд вважає можливим визнати за позивачем право на земельну ділянку площею 0,7908 га, кадастровий номер 7423088000:02:000:0666, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області після померлого ОСОБА_5
Щодо позовних вимог до Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області необхідно відмовити, оскільки відповідно до рішення Менської міської ради Менського району Чернігівської області від 30.05.2017 року Синявську сільську раду реорганізовано шляхом приєднання до Менської міської ради. Менська міська рада є правонаступником прав та обов'язків Синявської сільської ради з дня набуття повноважень Менською міською радою, обраною Менською міською об'єднаною громадою.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1268 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 13, 76-80, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України (у редакції Закону № 2147-VIII від 3 жовтня 2017 року, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області, Менської районної державної адміністрації, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання права власності на спадкове нерухоме майно - задовольнити частково .
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, право на земельну ділянку (пай № 9, пасовище) площею 0,7908 га, кадастровий номер 7423088000:02:000:0666, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області, після належало ОСОБА_5.
В задоволенні позову до Синявської сільської ради Менського району Чернігівської області - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Менський районний суд Чернігівської області протягом 30 днів з моменту його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвали суду не були вручені у день його (її) проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 28.12.2017 року.
Суддя А.В. Слісар
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2017 |
Оприлюднено | 04.01.2018 |
Номер документу | 71377376 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Слісар А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні