Справа № 548/1668/17
Провадження № 2/548/797/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.2017 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Миркушіної Н.С.,
при секретарі - Вовк М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу за позовом ПАТ Відродження до Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - приватного нотаріуса Хорольського районного нотаріального округу Берези Дарії Василівни про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
ПАТ Відродження звернулося до суду з позовом до Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - приватного нотаріуса Хорольського районного нотаріального округу Берези Дарії Василівни про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи його тим, що листом від 21 серпня 2017 року № 02-47/461 Петракіївська сільська рада Хорольського району Полтавської області повідомила ПАТ Відродження про існування оригіналу заповіту складеного 18.02.2000 року від імені ОСОБА_3, в якому останній заповідає все належне йому на праві особистої власності майно ВАТ Відродження .
В судове засідання представник позивача ПАТ Відродження Сенкевич В.І. не з явився, але подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність , зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та прохає їх задовольнити.
Відповідач Петракіївська сільська рада Хорольського району Полтавської області в судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада позов визнає повністю.
В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - приватний нотаріус Хорольського районного нотаріального округу Береза Дарія Василівна не з явилася, хоча вчасно та належним чином була повідомлена про час та місце слухання справи.
Суд, з'ясувавши позицію сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що з метою оформлення спадщини за заповітом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, ПАТ Відродження звернулося до приватного нотаріуса Берези Дарії Василівни. Листом від 27.09.2017 № 2966/01-16 приватний нотаріус не оформив спадщину з підстав пропуску строку для прийняття спадщини, а запропонував звернутися до суду з метою визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
ПАТ Відродження відомо, що ОСОБА_3 володіє будинком з надвірними будівлями та земельною ділянкою сільськогосподарського призначення площею 2,69 га на території Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області.
Факт смерті ОСОБА_3 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, підтверджується світлокопією свідоцтва про смерть.
Враховуючи наведене, та той факт, що в позивача тепер є оригінал заповіту від 18 лютого 2000 року, посвідченого секретарем Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області, зареєстрованого в реєстрі за № 17, у якому ОСОБА_3 зробив таке розпорядження : все належне мені на праві особистої власності майно, жилий будинок, який знаходиться в селі Хвощівка, сарай, погріб, колодязь : заповідаю правлінню ВАТ Відродження , поскільки, я проживаю в пансіонаті для пристарілих села Хвощівка .
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з ч.1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Відповідно до рішення загальних зборів акціонерів правонаступником ВАТ Відродження є ПАТ Відродження ( 37805, Полтавська область, Хорольський район, вул.. Центральна, 33/2, код ЄДРПОУ 00728629).
Своєчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у шестимісячний строк позивач не зміг у зв'язку з відсутності в нього інформації, що існував заповіт на зазначене майно.
Саме, після повідомлення з виконавчого комітету Петракіївської сільської ради про наявність заповіту виникла підстава успадкувати майно померлого ОСОБА_3 померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Згідно ст.1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.І ст. 1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року. Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Аналогічні роз'яснення викладені у абз. 2 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування . Так, при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Судом встановлено, що позивач дійсно пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , з поважної причини, оскільки знав , що існував заповіт на зазначене майно, а також не має юридичної освіти та достатніх знань в області спадкового права України.
З огляду на викладене слід визначити ПАТ Відродження , додатковий строк для прийняття спадщини померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 терміном 2 /два/ місяці, з дня набрання рішення суду законної сили.
На підставі наведеного, керуючись ст. 10, 60, 212, 213, 215, 259 ЦПК України, 1265, 1272, 1277 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ПАТ Відродження до Петракіївської сільської ради Хорольського району Полтавської області , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - приватного нотаріуса Хорольського районного нотаріального округу Берези Дарії Василівни про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,- задовольнити повністю.
Визначити Публічному акціонерному товариству Відродження ( 37805, Полтавська область, Хорольський район, с. Петракіївка, вул. Центральна, 33/2, код ЄДРПОУ 00728629) додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, терміном 2 / два / місяці, з дня набрання рішення суду законної сили.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий : Н.С. Миркушіна
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2017 |
Оприлюднено | 09.01.2018 |
Номер документу | 71399469 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Миркушіна Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні