Справа № 548/1754/17
Провадження № 2/548/823/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.12.2017 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Миркушіної Н.С.,
при секретарі - Вовк М.І.,
за участю адвоката - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Хорольського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача - Хорольської державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 сільської ради Хорольського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача - Хорольської державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування, в обґрунтування якого вказав, що 02 вересня 2016 року помер його батько, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія І-КЕ №324782, виданим 05 вересня 2016 року виконавчим комітетом ОСОБА_3 сільської ради Хорольського району Полтавської області, актовий запис №38.
Після його смерті відкрилася спадщина на усе належне йому майно.
Позивач ОСОБА_2, є сином померлого ОСОБА_4 Зазначене доводиться записом у графі батько у Свідоцтві про народження позивача серія ЯЭ № 212867, виданому 12 листопада 1957 року ОСОБА_3 сільською радою Хорольського району Полтавської області, актовий запис №30.
15 червня 2010 року позивача батько, ОСОБА_4 склав заповіт, відповідно до якого на випадок смерті зробив таке розпорядження: все належне йрму майно, де б воно не знаходилося та з чого б не складалося, і взагалі все те, що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право, заповідав - гр. ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Цей заповіт зазначеної дати було посвідчено секретарем виконкому ОСОБА_3 сільської ради Хорольського району Полтавської області ОСОБА_5, зареєстровано в реєстрі за №73.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з явився, але надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги та прохала їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 сільська рада Хорольського району Полтавської області в судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, зазначивши, що сільська рада при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Третя особа на стороні відповідача - Хорольська державна нотаріальна контора в судове засідання свого представника не направила, подала заяву про розгляд справи за відсутності представника, зазначивши, що при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Суд, з'ясувавши позицію сторін та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, протягом встановленого законодавством шестимісячного строку подав до Хорольської державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, на підставі якої 10 січня 2017 року була відкрита спадкова справа за №1/2017 до майна померлого 02 вересня 2016 року його батька, ОСОБА_4 Вказане доводиться листом завідувача Хорольської державної нотаріальної контори ОСОБА_6 від 20 жовтня 2017 року №1760/02-14.
Як слідує з листа нотаріуса останнім місцем проживання ОСОБА_4 було село Настасівка Хорольського району Полтавської області, на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем проживала його дружина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка 18 січня 2017 року подала у спадкову справу заяву про відмову від прийняття спадщини та від отримання частки у спільному майні подружжя. Інших заяв про прийняття спадщини чи про відмову від прийняття спадщини у спадковій справі немає.
Так, позивач ОСОБА_2, є єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину на майно померлого 02 вересня 2016 року його батька, ОСОБА_4
За життя батькові позивача ОСОБА_4, належав житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований в селі Настасівка Хорольського району Полтавської області по вулиці Першотравнева, 17, на земельній ділянці загальною площею 0,42 га, в тому числі: 0,1543 га з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та 0,2667 га - для ведення особистого селянського господарства.
Позивачем частково оформлено право на зазначене спадкове майно. Зокрема, 24 жовтня 2017 року державним нотаріусом ОСОБА_6 на ім'я позивача видано:
1. Свідоцтво про право на спадщину за заповітом, зареєстровано в реєстрі за №1629, на земельну ділянку площею 0,1543 га, кадастровий номер - 5324885003:03:001:0015, розташованої: Полтавська область, Хорольський район, село Настасівка, вулиця Першотравнева, 17, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю ІІ-ПЛ №053434, виданого ОСОБА_3 сільською радою Хорольського району Полтавської області 13 березня 1998 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №38.
2. Свідоцтво про право на спадщину за заповітом, зареєстровано в реєстрі за №1631, на земельну ділянку площею 0,2667 га, кадастровий номер - 5324885003:03:001:0016, розташованої: Полтавська область, Хорольський район, село Настасівка, вулиця Першотравнева, 17, цільове призначення земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства, що належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю ІІ-ПЛ №053434, виданого ОСОБА_3 сільською радою Хорольського району Полтавської області 13 березня 1998 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №38.
Однак в нотаріальній конторі пояснили, що видати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований в селі Настасівка Хорольського району Полтавської області по вулиці Першотравнева, 17, не має можливості, оскільки на нього відсутні правовстановлюючі документи. Разом з тим, для визнання права власності у порядку спадкування нотаріусом рекомендовано звернутися до суду.
Таким чином, виникла ситуація при якій, через не отримання спадкодавцем, батьком позивача ОСОБА_4, правовстановлюючих документів на житловий будинок з господарськими будівлями у порядку, передбаченому чинним законодавством на час володіння ним цим майном, позивач, як спадкоємець, не може набути право власності на нього в порядку спадкування через нотаріальну контору.
З цих підстав позивач вимушений звернутися до суду для визнання за ним права власності на житловий будинок з господарськими будівлями, загальною площею - 71,0 кв.м, житловою площею - 35,0 кв.м, що розташований за адресою: вулиця Першотравнева, 17, село Настасівка Хорольського району Полтавської області, у порядку спадкування після смерті його батька, ОСОБА_4, який помер 02 вересня 2016 року.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Той факт, що домоволодіння по вулиці Першотравнева, 17, у селі Настасівка Хорольського району Полтавської області входить до складу спадщини, відкритої після смерті батька, ОСОБА_4, підтверджується наступним:
Згідно довідки, виданої виконкомом ОСОБА_3 сільської ради Хорольського району Полтавської області від 07 березня 2017 року №01.02-24/293, ОСОБА_4, який помер 02 вересня 2016 року, дійсно належав житловий будинок із господарськими будівлями по вулиці Першотравнева, 17, у селі Настасівка Хорольського району Полтавської області.
Відповідно до цієї ж довідки ОСОБА_4 належала земельна ділянка, на якій розташований спірний будинок, загальною площею 0,42 га, в тому числі: 0,1543 га з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та 0,2667 га - для ведення особистого селянського господарства. Право власності на зазначені земельні ділянки позивачем оформлено у нотаріальному порядку.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Володіння батьком позивача житловим будинком з господарськими будівлями по вулиці Першотравнева №17 у селі Настасівка Хорольського району Полтавської області здійснювалось у період дії норм Цивільного кодексу Української PCP 1963 року та Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української PCP, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР 31 січня 1966 року.
Відповідно до положень ст.ст. 100 та 101 ЦК УРСР 1963 року, громадяни могли мати у власності житловий будинок. А саме, статтею 100 цього Кодексу визначалось, що в особистій власності громадян може бути, зокрема, і жилий будинок. При цьому, глава десята ЦК УРСР 1963 року не пов'язувала наявність такого права з його обов'язковою державною реєстрацією.
Пунктом 4 зазначеної вище Інструкції Мінкомгоспу УРСР встановлювалось, що реєстрації підлягали всі будинки і домоволодіння, які належали громадянам на праві особистої власності, та розташовані в межах міст і селищ міського типу УРСР. Тобто, Інструкцією не встановлювався обов'язок щодо реєстрації будинків та домоволодінь, розташованих у селі.
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події або факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Зазначені нормативно-правові акти та документи свідчать:
1) про те, що позивача батько, ОСОБА_4, належно володів майном, яке було створене ним на законних підставах, не є самочинним будівництвом та має усі необхідні документи відповідно до законодавства, яке діяло на момент його створення;
2) про те, що позивач ОСОБА_2, належним чином прийняв спадщину та є єдиним спадкоємцем майна після смерті свого батька, ОСОБА_4
Згідно Інформаційної довідки КП Лубенське МБТІ від 15 березня 2017 року №56-Т житловий будинок, який знаходитьбя у селі Настасівка по вулиці Першотравнева, 17, Хорольського району Полтавської області в КП Лубенське МБТІ станом на 29 грудня 2012 року не зареєстрований. Фактів самочинного будівництва не виявлено.
Відповідно до цієї ж довідки вартість домоволодіння, яке складається із житлового будинку загальною площею - 71,0 кв.м, житловою площею - 35,0 кв.м, та господарських будівель, що розташовані по вулиці Першотравнева, 17, у селі Настасівка Хорольського району Полтавської області, складає 119872,00 грн. (сто дев'ятнадцять тисяч вісімсот сімдесят дві грн. 00 коп.).
Згідно Технічного паспорта на житловий будинок, що розташований по вулиці Першотравнева, 17, у селі Настасівка Хорольського району Полтавської області, виготовленого станом на 16 березня 2017 року, вказаний житловий будинок та господарські будівлі, знаходяться у задовільному стані та придатні для експлуатації.
Позивач ОСОБА_2, є інвалідом війни 2 групи (безтерміново), що підтверджується Посвідченням інваліда війни серія Б №504786, виданим 27 вересня 2006 р. Хорольською районною державною адміністрацією.
Також позивач є громадянином, якого віднесено до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що доводиться відповідним Посвідченням серія А №053456, виданим 13 березня 1997 року Полтавською обласною державною адміністрацією, термін дії посвідчення - безстроково.
Так, згідно п.9 та п.10 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 р. позивач ОСОБА_2, як інвалід 2 групи та громадянин, якого віднесено до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх інстанціях.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно із вимогами ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
За змістом ст. 392 ЦК належним відповідачем у справі є особа - учасник цивільних правовідносин, яка не визнає або оспорює право власності спадкоємця на спадкове майно, зокрема, житловий будинок, земельну ділянку. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Таким чином, відповідачем по даній справі є ОСОБА_3 сільська рада Хорольського району Полтавської області, на території якої було зареєстроване останнє місце проживання спадкодавця та розташоване спірне майно.
Отже, з огляду на наведене, беручи до уваги неможливість оформлення спадкових прав у встановленому законом порядку, враховуючи визнання відповідачем позову, що не суперечить закону, не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, суд вважає, що позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Хорольського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача - Хорольської державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування,-,слід задовольнити.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10 , 60 , 88 , 174 , 212 , 213 , 215 , 259 ЦПК , ст.ст. 392 , 1218 , 1269 , 1277 ЦК України , суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Хорольського району Полтавської області, за участю третьої особи на стороні відповідача - Хорольської державної нотаріальної контори про визнання права власності на майно в порядку спадкування ,- задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями загальною площею - 71,0 кв.м, житловою площею - 35,0 кв.м, що розташований за адресою: вулиця Першотравнева, 17, село Настасівка Хорольського району Полтавської області, у порядку спадкування після смерті його батька, ОСОБА_4, який помер 02 вересня 2016 року.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга в судову палату по цивільних справах апеляційного суду Полтавської області через Хорольський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий: Н.С. Миркушіна
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2017 |
Оприлюднено | 05.01.2018 |
Номер документу | 71414249 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хорольський районний суд Полтавської області
Миркушіна Н. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні