Справа №: 398/4363/17
провадження №: 2-о/398/268/17
РІШЕННЯ
Іменем України
"28" грудня 2017 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Орловського В.В.,
присяжних Щербань О.І., Недзеленка В.В.,
з участю секретаря Сніжко І.М.,
представника заявника, а також лікаря-психіатра ОСОБА_3
за участю прокурора Проценка А.П.,
представника опікуна ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Олександрії заяву в.о. головного лікаря КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" В.О. Мозгового, заінтересована особа Олександрійський психоневрологічний інтернат (директор ОСОБА_4), про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку ОСОБА_6,
встановив:
В.о. головного лікаря КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" В.О. Мозгова звернулась до суду із заявою про госпіталізацію до психіатричного стаціонару ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою АДРЕСА_1, у зв'язку з тим, що він страждає на психічний розлад, який зумовлює його агресивну поведінку, небезпечну для життя та здоров'я оточуючих, лікування хворого необхідно проводити у стаціонарних умовах, існує висока вірогідність вчинення хворим небезпечних дій у разі ненадання йому належної та своєчасної психіатричної допомоги, а також відсутня усвідомлена згода пацієнта на лікування. ОСОБА_6 у зв'язку з цією хворобою є інвалідом 1 групи дитинства безтерміново Також заявник посилається на те, що рішенням від 26 грудня 2017 року лікарсько-консультативна комісія встановила, що ОСОБА_6 доцільно госпіталізувати до психіатричного стаціонару у примусовому порядку. Також у заяві вказано, що рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 20 серпня 2010 року ОСОБА_6 визнано недієздатним. Опікуном була призначена мати ОСОБА_7, яка відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_4. З 2015 року ОСОБА_6 являється підопічним Димитрівського психоневрологічного інтернату. Неоднаразово знаходився на стаціонарному лікуванні в КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня", останній раз з 9 червня 2017 року по 8 серпня 2017 року у примусовому порядку за рішенням Кіровського суду м. Кіровоград.
У судовому засіданні представник заявника завідувач диспансерного відділення № 4 КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" ОСОБА_3 підтримала заяву з підстав, зазначених у ній. Також додатково пояснила, що ОСОБА_6 має крайню ступінь розумової відсталості, не розмовляє, не може себе обслуговувати, часто збуджений та агресивний, у зв'язку з чим наразі проходить курс спеціальної терапії із застосуванням седативнимх нейролептиків. З огляду на вищезазначене та відповідно до довідки від 28 грудня 2017 року, виданої в.о.головного лікаря КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" Мозговим В.О., ОСОБА_6 не може бути доставлений до приміщення суду для участі у судовому засіданні. Також ОСОБА_3 пояснила, що у КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" відсутні умови та обладнання для проведення відеоконференції з Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області.
Суд, враховуючи пояснення представника заявника, а також лікаря-психіатра ОСОБА_3, беручи до уваги довідку від 28 грудня 2017 року, видану в.о.головного лікаря КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" Мозговим В.О., а також відсутність технічної можливості для забезпечення участі ОСОБА_6 у судовому засідання у режимі відеоконференції з лікарні, ухвалив проводити розгляд справи за відсутності ОСОБА_6
Представник заінтересованої особи (опікуна) ОСОБА_4 у судовому засіданні просив надати дозвіл на примусову госпіталізацію ОСОБА_6 Додатково пояснив, що 22 грудня 2017 року ОСОБА_6 був направлений на лікування до КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" у зв'язку з погіршенням стану здоров'я, що проявляється агресією до підопічних інтернату, нанесенням собі та іншим підопічним інтернату тілесних ушкоджень, агресією до обслуговуючого персоналу, пошкодженням майна. ОСОБА_6 контакту не доступний, дратівливий. Призначене лікарем інтернату медикаментозне лікування бажаного поліпшення психічного стану не дало.
Прокурор у судовому засіданні підтримав заяву в.о. головного лікаря КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" Д.М. Мозгового, пояснив, що вважає її обґрунтованою.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані матеріали, суд приходить до висновку про необхідність задоволення зазначеної заяви, виходячи з таких підстав.
Згідно висновку лікарсько-консультативної комісії від 26 грудня 2017 року ОСОБА_6 має ознаки тяжкого психічного розладу у формі тяжкої розумової відсталості до ступеню тяжкої імбецільності зі значними порушеннями поведінки, які потребують нагляду та лікування; недорозвиток мови 1 ступеню. Також ОСОБА_6 має порушення психічного стану, що потребує лікування в умовах психіатричного стаціонару та високу вірогідність скоєння ним небезпечних дій у разі ненадання йому своєчасної психіатричної допомоги, яка можлива лише в умовах психіатричного стаціонару. Відсутність усвідомленої згоди ОСОБА_6, у зв'язку з його недієздатністю.
Згідно пояснень опікуна ОСОБА_4 22 грудня 2017 року ОСОБА_6 був направлений до КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" на лікування, у зв'язку з погіршенням його психічного стану, що проявляється агресією до підопічних інтернату, нанесенням собі та іншим підопічним інтернату тілесних ушкоджень, агресією до обслуговуючого персоналу, пошкодженням майна. ОСОБА_6 контакту не доступний, дратівливий. Призначене лікарем інтернату медикаментозне лікування бажаного поліпшення психічного стану не дало.
Відповідно до ст. 14 Закону України Про психіатричну допомогу особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Рішенням Конституційного суду України від 1 червня 2016 року № 2-рп/2016 у справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" (справа про судовий контроль за госпіталізацією недієздатних осіб до психіатричного закладу) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення третього речення частини першої статті 13 Закону України "Про психіатричну допомогу" від 22 лютого 2000 року № 1489-III з наступними змінами у взаємозв'язку з положенням частини другої цієї статті стосовно госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра без судового контролю.
Враховуючи, що зазначені вище докази підтверджують, що ОСОБА_6 страждає на тяжкий психічний розлад, його стан погіршився, він поводиться агресивно і становить безпосередню небезпеку для оточуючих, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви про примусову госпіталізацію і наявність передбачених законом підстав для її задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 339-342 ЦПК України, ст.ст. 14, 16 Закону України "Про психіатричну допомогу", суд
вирішив:
Заяву в.о. головного лікаря КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня" В.О. Мозгової про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку ОСОБА_6 задовольнити.
Дати згоду на примусову госпіталізацію ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5 який проживає за адресою АДРЕСА_2, до КЗ "Олександрійська психіатрична лікарня".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Кіровоградської області у порядку, передбаченому ст. 355 і п.15.5 ч.1 Перехідних положень ЦПК України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Орловський В.В.
Присяжні Щербань О.І.
Недзеленко В.В.
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2017 |
Оприлюднено | 09.01.2018 |
Номер документу | 71421609 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Орловський В. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Орловський В. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Орловський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні