Рішення
від 05.01.2018 по справі 364/1259/17
ВОЛОДАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 364/1259/17

Провадження № 2-о/364/1/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.01.2018 р. Володарський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Макаренко Л.А.,

при секретарі Кулинич Г.І.,

за участю учасників справи:

представника Заявника ОСОБА_1 (договір про надання правової допомоги від 20.06.2017 р.),

представники заінтересованих осіб - не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Володарського районного суду Київської області в смт Володарка Київської області цивільну справу

за заявою Територіальної громади в особі Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області,

заінтересовані особи Володарський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян;

Рудосільське стаціонарне відділення для обслуговування пенсіонерів та непрацездатних громадян;

Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області,

про визнання спадщини відумерлою,

ВСТАНОВИВ:

До Володарського районного суду Київської області 16.11.2017 р. надійшла заява територіальної громади в особі Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області, заінтересовані особи: Володарський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян; Рудосільське стаціонарне відділення для обслуговування пенсіонерів та непрацездатних громадян; Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області, про визнання спадщини відумерлою, в якій Заявник просить суд: визнати відумерлою спадщину - житловий будинок загальною площею 80,00 м.кв., з яких житлова площа 29,5 м.кв., з господарськими спорудами та будівлями, розташованими по АДРЕСА_1 після ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 р., та передати цей будинок з господарськими спорудами і будівлями у власність територіальній громаді с. Лобачів в особі Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області.

На обґрунтування таких вимог Заявник зазначив, що ОСОБА_2 20.09.2007 р. склав заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Лобачівської сільської ради, за яким заповів все своє майно територіальному центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, ідентифікаційний номер 23573230 (для Рудосільського стаціонарного відділення, що знаходиться за адресою: вул. Паркова, 11, с. Руде Село, Володарський р-н, Київська обл.). Після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 р. залишилася спадщина у вигляді згаданого вище житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями, що належав спадкодавцеві на підставі рішення виконавчого комітету Володарської районної ради народних депутатів від 24.09.1990 р. № 134 щодо надання дозволу на оформлення права власності на цей житловий будинок, хоча за життя ОСОБА_2 не отримав свідоцтво про право власності на

житловий будинок. Залишену після смерті ОСОБА_2 спадщину у встановлений законом строк ніхто не прийняв, спадкова справа за заявою спадкоємців не заводилася, а тому належний ОСОБА_2 житловий будинок з господарськими спорудами та будівлями має бути визнана відумерлою спадщиною.

Ухвалою Володарського районного суду Київської області від 20.11.2017 р. відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 07.12.2017 р., відкладено через неявку представників заінтересованих осіб на 04.01.2018 р.

У судовому засіданні 04.01.2017 р. представник Заявника надав суду пояснення, ідентичні за змістом обставинам, викладеним у письмовій заяві до суду, просив заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи Володарського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян в судове засідання повторно не з'явився, 08.12.2017 р. до суду надійшло клопотання цієї заінтересованої особи про розгляд справи без участі їх представника, проти задоволення заяви, визнання спадщини відумерлої та передачі її у власність територіальній громаді не заперечують (а.с. 40).

Представник заінтересованої особи Рудосільського стаціонарного відділення для обслуговування пенсіонерів та непрацездатних громадян у судове засідання 04.01.2018 р. повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений (а.с. 31, 45), про причини неявки не повідомляв, клопотань не адресу суду не подавав. Водночас, як пояснив представник Заявника, назване стаціонарне відділення не має статусу юридичної особи, а є підрозділом іншої заінтересованої особи - Володарського територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, яким подано заяву про розгляд справи без їх участі (а.с. 40).

Представник заінтересованої особи Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області у судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений (а.с. 32, 46), про причини неявки не повідомляв, клопотань не адресу суду не подавав.

Суд, заслухавши пояснення представника Заявника, ознайомившись з матеріалами справи і оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні, вирішуючи справу, виходить з такого.

Відповідно до підпункту 9 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України, викладеного в новій редакції Законом України Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів від 03.10.2017 р. № 2147-VIII, що набрав чинності з 15.12.2017 р. (далі - ЦПК України) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

За частинами третьою, четвертою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи; закон, який встановлює нові обов'язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 постійно до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 р. був зареєстрований і проживав за адресою: АДРЕСА_1., що підтверджено довідкою Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області від 14.06.2017 р. № 295/02-15 (а.с. 8).

Згідно з архівним витягом № 187, виданим 01.11.2017 р. архівним відділом Володарської районної державної адміністрації Київської області, рішенням виконавчого комітету Володарської районної ради народних депутатів від 24.09.1990 р. № 134 ОСОБА_2, який проживав по АДРЕСА_1 надано дозвіл на оформлення права власності на житловий будинок за вказаною адресою, що йому належав (а.с. 9), за життя ОСОБА_2 не отримав свідоцтво про право власності на цей житловий будинок, не зареєстрував право власності (а.с. 11).

Разом з тим, 20.09.2007 р. ОСОБА_2 склав заповіт, що посвідчений секретарем виконавчого комітету Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області та зареєстрований в реєстрі за № 59 (а.с. 6). Згідно з цим заповітом ОСОБА_2 заповів все своє майно територіальному центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, ідентифікаційний номер 23573230 (для Рудосільського стаціонарного відділення, яке знаходиться за адресою: вул. Паркова, 11, с. Руде Село, Володарський р-н, Київська обл.) .

ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть від 16.05.2017 р. № 00018056498 (а.с. 10). Після його смерті залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями по АДРЕСА_1

У районній газеті Голос Володарщини 30.05.2017 р. було надруковано оголошення про вирішення питання про визнання спадщини по АДРЕСА_1, яка залишилася після ОСОБА_2 відумерлою за Лобачівською сільською радою. Також в оголошенні названа сільська рада звернула увагу на те, що спадкоємці повинні звернутися до Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області в місячний термін з питань переоформлення спадщини (а.с. 16-17).

Як з дня смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р., так і з дня публікації оголошення повідомлення 30.05.2017 р. ані до сільської ради, ані до нотаріуса ніхто із спадкоємців, у тому числі за зазначеним заповітом не звернувся.

При цьому спадкоємець за заповітом ОСОБА_2 - Володарський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян (код ЄДРПОУ 23573230) обізнаний щодо зазначеного заповіту, оскільки отримав його, зокрема, одночасно із копією заяви територіальної громади в особі Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області про визнання спадщини відумерлою. Проте подав 08.12.2017 р. до суду клопотання про те, що не заперечують проти задоволення цієї заяви, визнання спадщини відумерлої та передачі її у власність територіальній громаді (а.с. 40).

Відповідно до положень статей 1220, 1221, 1222 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою; місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця; спадкоємцями за заповітом можуть бути, зокрема, юридичні особи.

Згідно з частиною першою статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо спадкоємець протягом цього строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (частина перша статті 1270, частина перша статті 1272 ЦК України).

Відповідно до норм частин першої, другої статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою; така заява подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

З огляду на усе наведене та враховуючи, що залишену після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р. спадщину, зокрема житловий будинок з господарськими спорудами і будівлями, розташованими по АДРЕСА_1 у встановлений законом шестимісячний строк, а так само за станом на час розгляду даної справи ніхто із спадкоємців не прийняв, що підтверджено нотаріусами листами та наданою інформаційною довідкою із Спадкового реєстру (а.с. 39, 41, 42), у тому числі спадкоємець за заповітом - Володарський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян (код ЄДРПОУ 23573230), який, будучи обізнаним щодо зазначеного заповіту, подав до суду клопотання про те, що не заперечує проти визнання спадщини відумерлої та передачі її у власність територіальній громаді (а.с. 40), суд приходить до висновку

про обґрунтованість вимог Заявника, який звернувся до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою після спливу одного року з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2, тобто у встановлені законом строки, а тому наявні підстави для визнання цієї спадщини відумерлою та передачі її у власність територіальній громаді за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Відповідно до статті 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Згідно з частиною третьою статті 1277 ЦК України спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходження.

На підставі наведеного та керуючись статями 1218, 1220, 1221, 1222, 1223, 1233, 1251, 1268, 1270, 1272, 1277 Цивільного кодексу України, статями 2, 3, 19, 23, 76, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 293, 294, 334, 337, 338, 351, 352, 354, 355, підпунктами 8, 9, 15.5 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву Територіальної громади в особі Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області, заінтересовані особи: Володарський територіальний центр соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян; Рудосільське стаціонарне відділення для обслуговування пенсіонерів та непрацездатних громадян; Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області, про визнання спадщини відумерлою - задовольнити повністю.

Визнати відумерлою спадщину, а саме: житловий будинок загальною площею 80,00 м.кв., з яких житлова площа 29,5 м.кв., з господарськими спорудами та будівлями, розташованими по АДРЕСА_1., після ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Передати житловий будинок загальною площею 80,00 м.кв., житлова площа 29,5 м.кв., з господарськими спорудами та будівлями, розташованими по АДРЕСА_1., після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_2 у власність територіальній громаді с. Лобачів в особі Лобачівської сільської ради Володарського району Київської області (місцезнаходження: вул. Затонського, 111, с. Лобачів, Володарський р-н, Київська обл., 09355, код ЄДРПОУ 04357934).

Копії повного рішення направити учасникам справи.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Володарський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення (підпункти 8, 15.5 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення ЦПК України).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення зазначеного строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано; в разі подання такої скарги - рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копія скороченого рішення суду (вступної та резолютивної частин) може бути видана присутнім у судовому засіданні учасникам справи за їх заявою негайно після проголошення рішення.

Повне рішення суду буде складено не пізніше 12.01.2018 р.

Повне рішення суду складено 05.01.2018 р.

Суддя Л.А. Макаренко

СудВолодарський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення05.01.2018
Оприлюднено10.01.2018
Номер документу71451572
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —364/1259/17

Рішення від 05.01.2018

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Рішення від 04.01.2018

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Ухвала від 20.11.2017

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні