Рішення
від 19.12.2017 по справі 823/1645/17
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2017 року справа № 823/1645/17

09 год. 50 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Експо-Мікс", треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_1, відділ реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності Управління з питань державної реєстрації департаменту організаційного забезпечення Черкаської міської ради про припинення юридичної особи та визнання недійсними установчих документів,

ВСТАНОВИВ:

У Черкаський окружний адміністративний суд звернулось Головне управління ДФС у Черкаській області (далі - позивач) з адміністративним позовом про визнання недійсними з моменту реєстрації установчих документів та припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Експо-Мікс" (далі - відповідач).

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на факт проведення державної реєстрації юридичної особи - ТОВ "Експо-Мікс" на підставну особу без наміру провадження фінансово-господарської діяльності, що свідчить про фіктивність такого підприємства та є підставою для його припинення.

Представники позивача та третьої особи просили проводити розгляд справи за їх відсутності.

Відповідач у судове засідання не з'явився, свого представника не направив, про причину його неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.

На підставі ч.1 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у зв'язку з неявкою у судове засідання усіх учасників справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

ТОВ "Експо-Мікс" зареєстроване, як юридична особа 06.10.2015, код ЄДРПОУ 40053325. Основним видом економічної діяльності ТОВ "Експо-Мікс" є неспеціалізована оптова торгівля. Відповідно до відомостей з ЄДРПОУ товариство перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Черкасах, юридична адреса: вул. Рози Люксембург, 208, кв.11, м. Черкаси, 18018. Засновником та керівником товариства виступає ОСОБА_1.

Судом встановлено, що 12.03.2016 слідчим управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Черкаській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне провадження №32015250000000097 за ч. 2 ст.205 КК України - фіктивне підприємництво з метою прикриття незаконної діяльності, яка полягає у незаконному формуванні податкового кредиту, зокрема ТОВ "Експо-Мікс".

14.03.2016 старшим оперуповноваженим ОЧ ДПІ у м. Черкасах було допитано громадянку ОСОБА_1 в якості свідка на предмет причетності до створення та господарської діяльності ТОВ "Експо-Мікс", про що складено відповідний протокол.

Так, під час допита вказано особа повідомила, що у вересні 2015 року до неї звернувся громадяними ОСОБА_2 та запропонував за винагороду зареєструвати ТОВ "Експо-Мікс". Однак, господарською діяльність вона не займалась, звітні, податкові та бухгалтерські документи ТОВ "Експо-Мікс" не підписувала.

ДФС посилаючись на дані факти, вважає, що ТОВ "Експо-Мікс" було створено на підставну особу, в зв'язку з чим воно є фіктивним, а тому відповідно до положень статей 55 1 , 56 Господарського кодексу України, статей 8, 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755 - IV, реєстрація товариства має бути визнана недійсною з наслідком її припинення.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з такого.

Згідно з підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (у редакції, чинній станом на дату звернення ДФС з позовною заявою до суду) (далі - ПК України) посадові особи податкового органу вправі звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Статтею 42 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до статті 56 ГК суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.

Згідно зі статтею 55 1 ГК, ознаками фіктивності, що дають підстави для звернення до суду про припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою -підприємцем, у тому числі визнання реєстраційних документів недійсними, є: реєстрація (перереєстрація) на недійсні (втрачені, загублені) та підроблені документи; нереєстрація в державних органах, якщо обов'язок реєстрації передбачено законодавством; реєстрація (перереєстрація) у органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління підставним (неіснуючим), померлим, безвісти зниклим особам або таким особам, що не мали наміру провадити фінансово-господарську діяльність або реалізовувати повноваження; реєстрація (перереєстрація) та провадження фінансово-господарської діяльності без відома та згоди його засновників та призначених у законному порядку керівників.

За змістом вказаних правових норм спрямованість наміру особи, яка реєструє юридичну особу, на здійснення господарської діяльності є однією з основоположних засад підприємництва.

Застосовуючи системний аналіз наведених норм, можна дійти висновку, що посадові особи контролюючого органу вправі звернутися до суду з позовом про визнання установчих документів недійсними та припинення юридичної особи в разі виявлення ознак фіктивності суб'єкта господарювання (підприємництва).

Стаття 55 1 ГК містить ознаки (критерії), за якими юридична особа чи діяльність фізичної особи - підприємця можуть бути визнані фіктивними, тобто такими, в яких зовнішня організаційно-правова форма не відповідає її суті та меті створення. При цьому слід зазначити, що норми матеріального закону не пов'язують визнання ознак фіктивності юридичної особи з обов'язковим встановленням вини в діях особи (осіб), яка зареєструвала таку особу, чи попереднього кримінального провадження і постановлення обвинувального вироку щодо осіб, які вчинили фіктивне підприємництво, тобто злочин, передбачений Кримінальним кодексом України.

Аналогічний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, що була висловлена під час вирішення питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 55 1 , 56 ГК, статей 8, 27 Закону № 755-IV, зокрема, в постанові від 30 вересня 2015 року № 21-1575а15-1.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідним визнати установчі (засновницькі) та реєстраційні документи суб'єкта господарювання недійсними, з моменту їх реєстрації, а саме з 06.10.2015, оскільки докази, які містяться в матеріалах справи вказують на наявність ознак фіктивності ТОВ "Експо-Мікс", передбачених статтею 55 1 Господарського кодексу України.

Щодо іншої позовної вимоги про припинення вказаної юридичної особи, суд виходить з такого.

Статтею 51 ГК України визначено, що підприємницька діяльність припиняється: з власної ініціативи підприємця; у разі закінчення строку дії ліцензії; у разі припинення існування підприємця; на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Порядок припинення діяльності підприємця встановлюється законом відповідно до вимог цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Згідно зі ст. 247 ГК України у випадках, встановлених законом, до суб'єкта господарювання може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді його ліквідації за рішенням суду.

У разі ліквідації суб'єкта господарювання до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців вноситься відповідний запис. (ст. 248 ГК України).

Частиною 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" № 755-IV (далі - Закон України № 755-IV) передбачено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1) документів, що подаються заявником для державної реєстрації; 2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.

Суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті: 1) звертається до суду за роз'ясненням судового рішення - у разі якщо судове рішення є незрозумілим для суб'єкта державної реєстрації; 2) повідомляє суд або державну виконавчу службу про неможливість виконання рішення із зазначенням підстав - у разі неможливості виконання судового рішення; 3) проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини); 4) формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці. (ч. 3 ст. 25 Закону № 755-IV).

Враховуючи встановлення судом ознак фіктивності ТОВ "Експо-Мікс", суд вважає за необхідним припинити вказану юридичну особу.

У відповідності до вимог статті 139 КАС України відшкодування витрат, понесених позивачем - суб'єктом владних повноважень, не передбачено.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Черкаській області задовольнити повністю.

Визнати установчі (засновницькі) та реєстраційні документи товариства з обмеженою відповідальністю "Експо-Мікс" (код ЄДРПОУ 40053325) недійсними, з моменту їх реєстрації.

Припинити юридичну особу - товариство з обмеженою відповідальністю "Експо-Мікс" (код ЄДРПОУ 40053325), зареєстроване 06.10.2015, місцезнаходження: 18018, м. Черкаси, вул. Рози Люксембург, буд. 208, кв. 11.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Рідзель

Рішення складене у повному обсязі 29.12.2017.

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.12.2017
Оприлюднено11.01.2018
Номер документу71466046
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —823/1645/17

Рішення від 19.12.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

О.А. Рідзель

Ухвала від 04.12.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

О.А. Рідзель

Ухвала від 20.11.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

О.А. Рідзель

Ухвала від 20.11.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

О.А. Рідзель

Ухвала від 26.10.2017

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

О.А. Рідзель

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні