Справа № 558/640/17
номер провадження 2/558/200/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 грудня 2017 року Демидівський районний суд
Рівненської області
у складі:
одноособово головуючий суддя Олексюк А.О.
секретар судових засідань Савкова Г.М.
справа № 558/640/17, провадження по справі № 2/558/200/17,
сторони по справі: позивач - ОСОБА_2, відповідач - Вовковиївська сільська рада Демидівського району Рівненської області,
з участю:
представника позивачки ОСОБА_2- адвоката Махацького Ю.М.
розглянувши у відритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Вовковиївської сільської ради, Демидівського району, Рівненської області, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_2 звернулася до Демидівського районного суду Рівненської області з позовною заявою до Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, а саме земельну ділянку (пай) розміром 3,32 умовних кадастрових гектари, що знаходиться на території Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області та яка належала на праві власності померлій ОСОБА_4 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) № НОМЕР_3, зареєстрованого за № 971 від 05.07.1996 року.
В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2 - адвокат Махацький Ю.М. позовні вимоги позивачки підтримав повністю, з підстав викладених у позовній заяві, просить їх задовільнити та пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4. За життя ОСОБА_4 склала заповіт, згідно якого належну їй земельну частку (пай), розміром 3,32га заповіла ОСОБА_2 Спадкову справу після смерті ОСОБА_4 за заявою ОСОБА_2 відкрито. Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай) в розмірі 3,32 умовних кадастрових гектари відмовлено, оскільки відсутній сертифікат на право ОСОБА_4 на земельну частку (пай), що позбавляє позивачку оформити своє право на земельну частку (пай) у нотаріуса. Позивачка своєчасно прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 Інших спадкоємців, в тому числі тих, які мали б право на обов'язкову частку спадкового майна, немає.
З вказаних підстав представник позивачки просить позовні вимоги задовільнити.
В судове засідання представник відповідача - Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області не з'явився, подав до суду заяву в якій просив справу розглянути без його участі та зазначив про те, що позовні вимоги позивача визнає, просить їх задовільнити у повному обсязі. Справу просить слухати за відсутності представника (а.с. 25).
Суд, заслухавши пояснення представника позивачки, вивчивши матеріали справи, повно та об'єктивно дослідивши докази по справі та оцінивши їх, як кожен окремо, так і в сукупності за внутрішнім переконанням, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Суд вирішив справу в межах заявлених позивачем позовних вимог та на підставі доказів, наданих учасниками справи.
В ході розгляду справи сторони (їх представники) заяв та/чи клопотань не подавали.
Судом не вирішувалося питання про забезпечення доказів, не вживалися заходи забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження, тощо.
Під час розгляду справи судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Вовковиї, Демидівського району Рівненської області. /а.с.8/.
При вирішенні даного спору суд застосовує до спірних правовідносин положення ст.ст. 524, 525, 534, 549 Цивільного кодексу Української РСР № 1540-VІ від 18 липня 1963 року (з наступними змінами), що діяв на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 та її прийняття позивачкою ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу Української РСР № 1540-VІ від 18 липня 1963 року (з наступними змінами, що діяв на час виникнення правовідносин) часом відкриття спадщини визнавався день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Частини 1 та 2 ст. 524 Цивільного кодексу Української РСР № 1540-VІ від 18 липня 1963 року (з наступними змінами) визначали, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Ч. 1 ст. 534 Цивільного кодексу Української РСР № 1540-VІ від 18 липня 1963 року (з наступними змінами) передбачала, що кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Згідно заповіту посвідченого 22.04.1997 року секретарем Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області, ОСОБА_4 на випадок своєї смерті належну їй земельну частку (пай) із землі, що перебуває в колективній власності агрофірми ім. Грушевського в с. Вовковиї Демидівського району Рівненської області, розміром 3,32 га заповіла ОСОБА_2 (а.с. 9).
З повідомлення відділу у Демидівському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області від 23.11.2017 року, оголошення в газеті Вісник Демидівщини , вбачається, що ОСОБА_4 був виданий сертифіката на право на земельну частку (пай) № НОМЕР_3, що зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів за № 971 від 5 липня 1996 року, на право на земельну частку (пай) із земель Агрофірми ім. Грушевського на території Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області площею 3,32 умовних кадастрових гектарів. Вказаний сертифікат був втрачений. /а.с.10,17/.
Ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР передбачала, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
В судовому засіданні, дослідженими доказами по справі, встановлено, що ОСОБА_2 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4, як спадкоємець за заповітом, оскільки відповідно до довідки, виданої Вовковиївською сільською радою, Демидівського району № 505 від 04.04.2017 року, ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року на день смерті проживала з ОСОБА_2., яка доглянула її до смерті та поховала. ОСОБА_2 прийняла спадщину шляхом володіння та користування майном померлої (а.с.12 ).
Згідно постанови приватного нотаріуса Демидівського районного нотаріального округу Рівненської області Мельник А.Б. № 02-31/678 від 30 листопада 2017 року, за заявою ОСОБА_2 заведено спадкову справу № 118/2017 щодо майна ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2. У видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, а саме на право на земельну частку (пай) ОСОБА_4 відмовлено, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів /а.с.11/.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, дослідженими доказами по справі встановлено, що позивачка ОСОБА_2 у порядку та строки, передбачені ст.ст. 524, 549 Цивільного кодексу Української РСР, що діяв на час виникнення правовідносин, прийняла спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4, ОСОБА_4 за життя отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) в агрофірмі ім. Грушевського, площею 3,32 умовних кадастрових гектарів, що знаходиться на території Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області. Однак, такий сертифікат втрачено, що унеможливлює видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Інших спадкоємців, які прийняли б спадщину після смерті ОСОБА_4, в тому числі тих, які мали б право на обов'язкову частку спадкового майна, не встановлено.
В ході розгляду справи відповідачем були визнанні позовні вимоги позивача (а.с. 25).
Відповідно до ч. 1 ст. 82 Цивільного процесуального кодексу України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Судом встановлено, що за відсутності сертифіката на право на земельну частку (пай) № НОМЕР_3, що зареєстрований у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) під № 971 від 5 липня 1996 року, позивачка ОСОБА_2 позбавлена можливості отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_4 на вказану земельну частку (пай), що і стало причиною її звернення до суду з позовною заявою.
У позовній заяві позивачка ОСОБА_2 посилалася на положення ст.ст. 328,392, 1218, 1220, 1221, 1225 Цивільного кодексу України № 435-ІV від 16 січня 2003 року, що набрав чинності 1 січня 2004 року. Однак, вказані правові норми не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, оскільки Цивільний кодекс України № 435-ІV від 16 січня 2003 року (набрав чинності з 1 січня 2004 року) застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності (п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року).
Враховуючи встановлені судом обставини справи, досліджені докази по справі та вказані правові норми, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачки ОСОБА_2 та необхідність їх задоволення.
Відповідно до ст.ст. 524, 525, 534, 549 Цивільного кодексу Української РСР № 1540-VІ від 18 липня 1963 року (з наступними змінами), та керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 258, 259, 265, 268, 280 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2, місце проживання - АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, до Вовковиївської сільської ради, Демидівського району, Рівненської області, місцезнаходження - АДРЕСА_1 ідентифікаціний номер юридичної особи в ЄДРПОУ - 04386634, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовільнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителькою АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер - НОМЕР_2, право власності на спадкове майно за заповітом, а саме земельну ділянку (пай) розміром 3.32 умовних кадастрових гектари, що знаходиться на території Вовковиївської сільської ради Демидівського району Рівненської області, яка належала на праві власності померлій ОСОБА_4 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) № НОМЕР_3, зареєстрований за № 971 від 05.07.1996 року.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Рівненської області шляхом подання протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СУДДЯ
Суд | Демидівський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2017 |
Оприлюднено | 12.01.2018 |
Номер документу | 71494521 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Демидівський районний суд Рівненської області
Олексюк А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні