Рішення
від 03.01.2018 по справі 809/1750/17
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" січня 2018 р. справа № 809/1750/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Фермерського господарства "Еліта-Галич" про стягнення заборгованості у розмірі 4 312,67 гривень,-

ВСТАНОВИВ :

14.12.2017 Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Фермерського господарства "Еліта-Галич" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в розмірі 4 312,67 гривень.

Позов мотивовано тим, що відповідач в порушення статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " , Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " , Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України допустив заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії, призначених на пільгових умовах працівнику відповідача ОСОБА_1, за період з 01.10.2017 до 01.01.2018 в розмірі 4 312,67 гривень.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.12.2017 відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду.

03.01.2018 позивачем надіслано на адресу суду заяву про розгляд вказаної адміністративної справи за відсутності представника Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи відповідач був належним чином повідомлений, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи суду не подав.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

За таких обставин, суд ухвалив здійснити розгляд даної адміністративної справи за відсутності представників сторін.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підставний та підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 04.11.2004 фермерське господарство "Еліта-Галич" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.6), та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" являється страхувальником, який згідно частини 1 статті 15 вказаного Закону є платником страхових внесків.

Судом з'ясовано, що ОСОБА_1 працювала у сільському господарстві робочою галузі рослинництва у фермерському господарстві "Еліта-Галич", де здобула трудовий стаж, який зараховується до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Дана обставина підтверджується довідкою за №35 від 08.08.2008, виданою фермерським господарством "Еліта-Галич" (а.с.9).

Згідно довідки Тумирської сільської ради Галицького району Івано-Франківської області за №473 від 07.08.2008 ОСОБА_1 народила та виховала п'ятеро дітей (а.с.8).

31.07.2008 позивачем на підставі вищевказаних довідок призначено ОСОБА_1, яка не досягла пенсійного віку, пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " .

Виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_1 за період з 01.10.2017 до 01.01.2018 здійснено Галицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області у загальному розмірі 4 312,67 гривень.

Виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.

Статтею 5 вказаного Закону його дію поширено на регулювання відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів на ці правовідносини може поширюватися лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Статтею 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників (пункт 1 частини 1).

Пунктом 1 частини 1 статті 2 вказаного Закону визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного об'єкта оподаткування.

Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003.

Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В абзаці 5 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Верховний Суд України у постановах від 13.09.2013 року у справі №21-246а13 та від 08.10.2013 року у справі №21-310а13 за результатами аналізу положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " у контексті статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення " дійшов до висновку про те, що порядок, за якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам на підставі статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення " .

З урахуванням наведеного, суд зазначає, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам відповідно до пункту "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " , покриваються за рахунок коштів Пенсійного фонду, а на підприємства покладено обов'язок відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.

За таких обставин, фермерське господарство "Еліта-Галич" зобов'язане відшкодовувати понесені Галицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області фактичні витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах ОСОБА_1.

Пунктом 6.4. згаданої Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до пункту 6.7 згаданої Інструкції у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії (абзац 2).

Судом встановлено, що позивач на виконання вимог пункту 6.4, абзацу 2 пункту 6.7 вказаної Інструкції надіслано відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з жовтня 2017 року, з листопада 2017 року та з грудня 2017 року.

Згідно даного розрахунків до відшкодування відповідачем за період з 01.10.2017 до 01.01.2018 підлягає 4 312,67 гривень (а.с.10-18).

Відповідно до пункту 6.7 згаданої Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (абзац 1).

Відповідачем дані розрахунки отримано, однак визначений Законом та даною Інструкцією обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах громадянам ОСОБА_1 за списком №2 за період з 01.10.2017 до 01.01.2018 не виконано, у зв'язку з чим виникла заборгованість по сплаті вказаних виплат у загальному розмірі 4 312,67 гривень

Доказів сплати вищевказаної заборгованості суду не представлено. Обставин, які б були підставою для звільнення фермерського господарства "Еліта-Галич" від сплати вищевказаних коштів, судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фермерського господарства "Еліта-Галич" (ідентифікаційний код - 33278675, 77146, Івано-Франківська область, Галицький район, селище міського типу Більшівці, вулиця 16 липня, будинок 1В) на користь Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 40385724, вулиця Шевченка, будинок 10, місто Галич, Івано-Франківська область, 77101) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 4 312 (чотири тисячі триста дванадцять) гривень 67 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Главач І.А.

Рішення складене в повному обсязі 09 січня 2018 р..

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.01.2018
Оприлюднено11.01.2018
Номер документу71508376
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —809/1750/17

Ухвала від 26.12.2019

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Главач І.А.

Рішення від 03.01.2018

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Главач І.А.

Рішення від 03.01.2018

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Главач І.А.

Ухвала від 14.12.2017

Адміністративне

Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Главач І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні