УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "04" січня 2018 р. Справа № 906/1003/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кудряшову Ю.В.
при секретарі: Голюк Л.А.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність від 02.01.2018 №1;
від відповідача: не з'явився.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Пиво-безалкогольний комбінат "Радомишль"
до Радомишльської міської ради
про визнання права власності на будівлю артезіанської свердловини №3
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання права власності на будівлю артезіанської свердловини №3, що розташована за адресою: вул. Микгород, буд. 45а, м. Радомишль, Радомишльський район, Житомирська обл., 12201, кадастровий номер земельної ділянки 1825010100:06:006:0366 за набувальною давністю.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 17.11.2017 провадження у справі відкрито та призначено судове засідання.
28.11.2017 позивачем уточнено прохальну частину позову та просить визнати за Приватним акціонерним товариством "Пиво-безалкогольний комбінат "Радомишль" (ід. код 05418365) право власності на будівлю з артезіанською свердловиною №3, що розташована за адресою: вул. Микгород, буд. 45а, м. Радомишль, Радомишльський район, Житомирська обл., 12201, кадастровий номер земельної ділянки 1825010100:06:006:0366 за набувальною давністю.
Станом на дату засідання суду, а саме з 15.12.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-19 "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів".
Відповідно до п.п. 9 пункту 1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суд враховує, що з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі від 17.11.2017 за діючим на той час ГПК України, розгляд справи розпочався за правилами позовного провадження та з 28.11.2017 зі стадії розгляду справи по суті.
У частині 3 статті 3 чинного ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
З врахуванням викладеного, та приписів ст. 247 ГПК України , справа підлягає розгляду у загальному позовному провадженні зі стадії розгляду справи по суті ( гл. 6 Кодексу).
Процесуальний строк розгляду справу обраховується в порядку ч.2 ст. 195, ч.3 ст. 201 чинного ГПК України - 30 днів з моменту оголошення цієї ухвали. Для забезпечення прав учасників справи суд застосовує положення ст. 207 ГПК України, яка передбачає можливість вирішення заяв та клопотань учасників справи, пов'язаних з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
04.01.2018 суду подано лист відповідача - Радомишльської міської ради, згідно якого останній просив розглядати справу у відсутність їх представника та не заперечує проти визнання за позивачем права власності на будівлю артезіанської свердловини №3.
Згідно ч. 2 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позові та просив задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з уточнених позовних вимог, позивач фактично просить визнати право власності на нерухоме майно (споруду) - артезіанську свердловину
Також позивач - Приватне акціонерне товариство Пиво - безалкогольний комбінат Радомишль зазначає, що починаючи з 1979 року у фактичній власності та користуванні ПрАТ ПБК Радомишль перебуває артезіанська свердловина № 3, що розташована, за адресою: Житомирська обл., м. Радомишль, вул. Микгород, буд. 45а, технічний паспорт артезіанської свердловини № 2513(2) від 17.12.1979, технічний паспорт на будівлю артезіанської свердловини №4376 від 17.09.2013.
10.07.2013 Радомишльською міською радою винесено Рішення №463 в якому вказується, що у зв'язку з допущеною помилкою в поштовій адресі, а саме вул. Микгород ,47, м. Радомишль, Радомишльський район, Житомирська обл., 12201 - артезіанська свердловина, яка зазначена в паспорті АРТСКВАЖИНЬІ № 2513(2) 1979 року та належить ПАТ Пиво - безалкогольний комбінат Радомишль , внести зміни та присвоїти таку поштову адресу: вул. Микгород, буд. 45а, м. Радомишль, Радомишльський район, Житомирська обл., 12201.
17.09.2013 позивачем було отримано технічний паспорт на будівлю артезіанської свердловини №3, що розташована за адресою: вул. Микгород, буд. 45а, м. Радомишль, Радомишльський район, Житомирська обл., 12201, який виданий КП Житомирським обласним міжміським бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради .
12.09.2017 року між ПрАТ ПБК Радомишль та Радомишльською міською радою Радомишльського району Житомирської області в особі міського голови ОСОБА_2, укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,2046 га., з кадастровим номером 1825010100:06:006:0366 та розташованої за адресою: вул. Микгород, буд.45а, м. Радомишль, Радомишльський район, Житомирська обл., 12201. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами терміном на 20 років та проведено державну реєстрацію вказаної земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства. Згідно договору на вказаній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна приватної власності - будівля артезіанської свердловини № 3.
Позивачем 28.02.2014 отримано Спеціальний дозвіл на користування надрами, реєстраційний номер 4503, на підставі вказаного Дозволу ПрАТ ПБК Радомишль надано право на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку питних підземних вод.
Отже, позивач наполягає на тому, що починаючи з 1979 року і до цього часу користується цим нерухомим майном, добросовісно за ним слідкує, робить ремонт за власні кошти, сплачує податки.
Позивач звернувся з заявою до Відділу державної реєстрації Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на будівлю артезіанської свердловини №3, що розташована за адресою: вул. Микгород, буд. 45а, м. Радомишль, Радомишльський район, Житомирська обл., 12201, кадастровий номер земельної ділянки 1825010100:06:006:0366.
Разом з тим, Радомишльська міська рада 24.10.2017 відмовила та винесла Рішення № 37720300 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень мотивуючи свою відмову тим, що подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, а саме відсутній правовстановлюючий документ, який відповідно законодавства підтверджує набуття права власності на артезіанську свердловину №3.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши пояснення учасників процесу, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ст. 317 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 2 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність права власності не встановлена судом.
Згідно зі ст. 344 Цивільного кодексу України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Набуття права власності на земельну ділянку за набувальною давністю регулюється законом.
Право власності на нерухоме майно, що підлягає державній реєстрації, виникає за набувальною давністю з моменту державної реєстрації.
Особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є.
Якщо особа заволоділа майном на підставі договору з його власником, який після закінчення строку договору не пред'явив вимоги про його повернення, вона набуває право власності за набувальною давністю на нерухоме майно через п'ятнадцять, а на рухоме майно - через п'ять років з часу спливу позовної давності.
Втрата не з своєї волі майна його володільцем не перериває набувальної давності у разі повернення майна протягом одного року або пред'явлення протягом цього строку позову про його витребування.
Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.
Також можливість пред'явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв'язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
За Гірничим законом України, свердловина - це циліндрична гірнича виробка, створена бурами або іншими буровими інструментами, а гірнича виробка, у свою чергу, це порожнина у гірничому масиві після виймання корисних копалин та інших порід (стаття 1).
Технічний стан свердловини - це конструкція їх вибоїв, герметичність та якість цементування обсадних колон, надійність та герметичність гирлового обладнання.
Отже, така споруда як, артезіанська свердловина є нерухомим майном, оскільки вона не може існувати без землі та має значення і цінність у її місцезнаходженні.
Таким чином, враховуючи, що позивач добросовісно з 1979 року відкрито і безперервно користується таким майном, суд дійшов висновку про наявність підстав з огляду на ст. 344 Цивільного кодексу України для визнання за позивачем права власності на наведене майно.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю має бути попередній власник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник нерухомого майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади.
Рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно є підставою для реєстрації права власності (пункт 9 частини першої статті 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).
Як зазначалося раніше, відповідач в ході розгляду спору позовні вимоги визнав.
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи, що в ході розгляду спору судом встановлено факт відкритого і безперервного користування відповідним нерухомим майном і за цей час до нього не було пред'явлено вимог щодо спірного майна, судом встановлено наявність підстав для визнання за позивачем права власності на нерухоме майно (споруду) - артезіанську свердловину №3, що розташована за адресою: вул. Микгород, 45а, м. Радомишль, Житомирської області, 12201, кадастровий номер земельної ділянки 1825010100:06:006:0366 за набувальною давністю, що також визнано відповідачем і таке визнання відповідає фактичним обставинам та законодавству і не порушує будь-чиїх прав і охоронюваних законом інтересів.
Керуючись ст.ст.123, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати за Приватним акціонерним товариством "Пиво-безалкогольний комбінат "Радомишль" (12201, Житомирська область, м. Радомишль, вул. Микгород, 71, ід. код 05418365) право власності на нерухоме майно (споруду) - артезіанську свердловину №3, що розташована за адресою: вул. Микгород, 45а, м. Радомишль, Житомирської області, 12201, кадастровий номер земельної ділянки 1825010100:06:006:0366 за набувальною давністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено: 12.01.2018.
Суддя Кудряшова Ю.В.
Віддрукувати:
1 - в справу;
2 - позивачу (наручно);
3 - відповідачу (рек. з повід.).
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2018 |
Оприлюднено | 15.01.2018 |
Номер документу | 71537616 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Кудряшова Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні