Дата документу 12.01.2018
ЄУ № 420/839/17
Провадження №2/420/15/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2018 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі головуючого судді Стеценко О.С.
за участю секретаря Іванової К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Новопсков цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про надання додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до Новопсковського районного суду Луганської області з позовною заявою до відповідачів, в якій з урахуванням уточнених позовних вимог від 02.10.2017 просить установити їй додатковий строк в три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини, яка відкрилась після смерті її бабусі ОСОБА_5, померлої 18.03.2009.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є онукою померлої ОСОБА_5, 18 березня 2009 року. Після смерті бабусі 10.05.2017 приватним нотаріусом Новопсковського районного нотаріального округу Луганської області ОСОБА_6 було заведено спадкову справу за №12/2017, на підставі заяви позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом за правом представлення. Відповідачі по справі в установлений законом шестимісячний термін для прийняття спадщини з заявою до нотаріуса не зверталися або з заявою про відмову від прийняття спадщини також не звертались. Позивач є спадкоємцем за законом за правом представлення. Позивач зазначає, що причиною пропуску встановленого законом строку було те, що на той час вона мала скрутне матеріальне становище, ніде не працювала, не було коштів на похорони бабусі, якими вона займалася сама, займала гроші і тільки по виплаті боргу звернулась до нотаріальної контори. Інших доходів в неї не було. На теперішній час вона хоче оформити спадщину, але їй було відмовлено у зв'язку з тим, що вона пропустила строк для прийняття спадщини. Тому вона звертається до суду з даним позовом.
Позивач до судового засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів, на позовних вимогах наполягає, у разі неявки відповідачів проти винесення заочного рішення не заперечує.
Представник позивача судового засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 до судового засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі, не заперечує проти надання додаткового строку ОСОБА_1 для прийняття спадщини.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до судового засідання не з'явились, надали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають в повному обсязі, заперечень не мають.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі документів.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав суд ухвалює рішення про задоволення позову.
Вивчивши письмові докази, матеріали справи, з'ясувавши обставини справи та дослідивши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 померла 18 березня 2009 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ЕД №199678, виданим 20 березня 2009 року Білолуцькою селищною радою Новопсковського району Луганської області.
Як вбачається з матеріалів справи, після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4,3845 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, кадастровий номер 4423388200:34:004:0071, що належала ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЛГ №015733, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №112, та земельної ділянки площею 4,3593 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Танюшівської сільської ради Новопсковського району Луганської області, кадастровий номер 4423388200:34:004:0072, що належала ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЛГ №015734, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №113.
Як вбачається з рішення Новопсковського районного суду Луганської області від 11.12.2017, яке набрало законної сили 30.12.2017, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка померла 18.03.2009, є рідною бабусею ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 10.05.2017 звернулися до приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Луганської області ОСОБА_6 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_5
З постанови приватного нотаріуса Новопсковського районного нотаріального округу Луганської області ОСОБА_6 від 10.05.2017 за №39/02-31 вбачається, що позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_7, у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення з заявою про прийняття спадщини.
Як вбачається зі копії матеріалів спадкової справи №12/2017 від 10.05.2017, заведеної після ОСОБА_5 померлої 18 березня 2009 року, відповідач ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом, яка звернулась з заявою про прийняття спадщини. Однак остання надала заяву, в якій зазначила, що не заперечує проти надання додаткового строку ОСОБА_1 для прийняття спадщини.
Крім того, спадкоємцями за законом першої черги після смерті ОСОБА_5 є відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які у встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини з заявою про прийняття спадщини або заявою про відмову від прийняття спадщини до нотаріуса не зверталися.
У встановлений законом строк позивач із заявою про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_5 до нотаріальної контори не звернулася.
Згідно статті 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі земельну ділянку, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки..
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Судом встановлено, що спадкодавець померла 18.03.2009, отже граничний строк для подання заяви про прийняття спадщини відповідно до ст. 1270 ЦК України сплинув 18.09.2009.
Таким чином, судом встановлено, що у визначений законом строк позивач не подала заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини, у зв'язку з чим не може оформити належним чином свої спадкові права.
Щодо поважності причини пропуску строку для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини суд зазначає таке.
Причиною пропуску строку для прийняття спадщини стало те, що позивач мала скрутне матеріальне становище, ніде не працювала, кошти займала на поховання бабусі, інших доходів не мала.
Статтею 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини у справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідачі позовні вимоги визнали в повному обсязі , суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємця ОСОБА_1 поважними, а позов задовольнити і визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а саме три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 206, 259, 263-268, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про надання додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.
Встановити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_5, яка померла 18 березня 2009 року, з дня набрання рішенням законної сили.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до апеляційного суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.С. Стеценко
Суд | Новопсковський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2018 |
Оприлюднено | 15.01.2018 |
Номер документу | 71546319 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новопсковський районний суд Луганської області
Стеценко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні