Рішення
від 15.01.2018 по справі 905/2551/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15.01.2018р. Справа №905/2551/17

за позовом Міністерства охорони здоров'я України, м.Київ

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Логістика "АК", м.Бахмут

про стягнення штрафних санкцій в сумі 292362,10 грн.

Суддя Г.В. Левшина

при секретарі судового засідання Хохуля М.С.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

В засіданні суду брали участь:

СУТЬ СПРАВИ:

Міністерство охорони здоров'я України, м.Київ, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Логістика "АК", м.Бахмут, про стягнення штрафу в сумі 54826,80 грн. та пені в сумі 237535,30 грн.

Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів (Розділи 1-3)» внесено зміни, зокрема, до Господарського процесуального кодексу України, які набрали чинності 15.12.2017р.

Згідно п.9 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з ухвалою суду від 19.12.2017р. призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

В обгрунтування своїх вимог позивач посилається на невиконання відповідачем зобов'язань в частині своєчасного постачання товару за договором про закупівлю товарів за державні кошти №184/21-24 від 28.12.2015р., додаткові угоди до нього, платіжні доручення від 28.12.2015р., видаткові накладні та акти приймання-передавання за період з 14.04.2016р. по 25.05.2016р.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав.

Згідно позовної заяви та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Логістика "АК" зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою і здійснювалось направлення поштової кореспонденції судом.

03.01.2018р. відповідний поштовий конверт було повернуто органом поштового зв'язку на адресу суду за закінченням встановленого строку зберігання.

Відповідно до ст.120 Господарського процесуального кодексу України суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Отже, відповідача було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.

За таких обставин, враховуючи достатність зібраних по справі доказів, згідно ст.165 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши позивача, господарський суд встановив:

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору та інших правочинів.

28.12.2015р. між сторонами був підписаний договір №184/21-24, за умовами якого постачальник (відповідач) зобов'язався поставити медичні вироби, зазначені в специфікаціях, (товар), а замовник (позивач) взяв на себе зобов'язання оплатити такий товар на умовах договору. Закупівля товару здійснюється за рахунок коштів державного бюджету за бюджетною програмою КПКВК 2301400 Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру за напрямом Централізована закупівля лікарських засобів та виробів медичного призначення для закладів охорони здоров'я для забезпечення лікуванням хворих із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями. . Товар постачається отримувачем в регіонах України, згідно з розподілом, затвердженим наказом замовника (п.1.2 договору).

Відповідно до п.1.2 договору найменування товару: 32.50.1 інструменти та прилади медичні, хірургічні та стоматологічні (медичні вироби для стентування коронарних судин -26 лотів), відповідно додатку:

- Лот 7 -коронарний балон -катетер для предилятації стандартних уражень.

- Лот 9 - коронарний балон-катетер для постдилятації високого тиску.

- Лот 10 -коронарний балон-катетер для постадилятації стандартних уражень.

Кількість товару: Лот 7 -2691 шт.; Лот 9-711 шт.; Лот 10-949 шт.

За умовами розділу 3 договору №184/21-24 від 28.12.2015р. валютою договору є гривня. Сума договору становить 10698716,00 грн. Ціна за одиницю товару, що розраховується в порядку та на умовах, визначених за вищенаведеним порядком коригування ціни, погоджується сторонами шляхом укладення додаткової угоди до договору станом на дату укладення такої додаткової угоди до договору.

Згідно з п.4.1 розрахунки за товар здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок постачальника, наведений в реквізитах постачальника, на підставі акту про поставку товару та виконання умов договору.

Оплата здійснюється замовником протягом семи робочих днів після поставки товару на склад отримувачів. У разі відсутності фінансування - після поставки товару, по мірі надходження фінансування з державного бюджету (п.4.2 договору).

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2015 р., але у будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.10.1 договору).

На виконання умов договору, між сторонами підписана специфікація, в якій сторонами погоджено найменування, виробник, кількість та ціна товару.

Додатковою угодою №1 від 28.12.2015р. до договору №184/21-24 від 28.12.2015р. сторонами внесено зміни до договору п.4.3 та викладено його у новій редакції:

п.4.3 Оплата за товар здійснюється замовником на умовах попередньої оплати у розмірі до 100% від суми договору на підставі відповідного рахунку, виставленого постачальником, з дотриманням вимог постанови КМУ від 23.04.2014р. №117 Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти . Зобов'язання з поставки товару, оплаченого в порядку попередньої оплати, має бути виконане постачальником відповідно до умов договору в межах строків, визначених постановою КМУ від 23.04.2014р. №117 .

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з наданим платіжним дорученням №10128 від 28.12.2015р. позивачем здійснено оплату товару 30.12.2015р. на загальну суму 10698716,00 грн.

Факт отримання від позивача грошових коштів у вказаному розмірі з боку відповідача не спростований.

Згідно вимог ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

За приписом ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Частиною 2 ст.712 Цивільного кодексу України передбачено, що до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 662 Цивільного кодексу України передбачений обов'язок продавця передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

При цьому, згідно із ст.663 Цивільного кодексу України продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу.

Відповідно до п.5.1 договору №184/21-24 від 28.12.2015р. постачальник забезпечує поставку товару, на умовах поставки DDP, Інкотермс 2010 згідно з затвердженим замовником наказом про розподіл товару та відповідно до узгодженого графіку поставки.

Датою виконання постачальником зобов'язань щодо поставки товару у повному обсязі вважається дата надходження товару у відповідній кількості та якості, що відповідає вимогам договору, на склад отримувачів, постачальник не несе відповідальності за невиконання зобов'язань щодо поставки товару до закладів охорони здоров'я у разі, якщо це відбулося з вини замовника (п.5.7 договору).

Підтвердженням факту виконання зобов'язань згідно з договором є підписання постачальником і замовником акту про поставку товару та виконання умов договору (п.5.8 договору).

Згідно з додатковою угодою №1 від 28.12.2015р. до договору №184/21-24 від 28.12.2015р., сторонами внесено зміни до графіку поставки, виклавши його у новій редакції в додатку №2 до договору. З останнього вбачається, що поставка здійснюється з протягом 90 днів з дня оплати товару, тобто до 28.03.2016р.

Згідно з наданими видатковими накладними та актами приймання-передавання поставка за договором №184/21-24 від 28.12.2015р. здійснювалась відповідачем в період з 12.04.2016р. по 30.05.2016р. на загальну суму 10698716,00 грн.

Таким чином, за висновками суду, враховуючи визначені договором №184/21-24 від 28.12.2015р. умови графіку поставки товару в редакції додаткової угоди №1 від 28.12.2015р., свої зобов'язання щодо своєчасної та повної поставки позивачу товару всупереч ст.ст.526, 662, 663 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України відповідач виконав з простроченням.

Статтею 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.2 ст.549 Цивільного кодексу України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

За приписом ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з п.7.2 договору №184/21-24 від 28.12.2015р. у випадку затримки поставки товару понад термін, встановлений пунктом 5.1 договору, постачальник сплачує замовнику пеню у розмірі 0,1% від вартості непоставленого товару за кожен день прострочення поставки товару, а за прострочення понад 30 календарних днів з постачальника додатково стягується штраф у розмірі 7 (сім) % від вартості непоставленого товару.

Відповідно до ст.ст.627, 629 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ч.2 ст.67, ч.4 ст.179 Господарського кодексу України сторони вільні у виборі предмету договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству.

Таким чином, за висновками суду, сторонами за власним волевиявленням в договорі №184/21-24 від 28.12.2015р було узгоджено можливість застосування таких видів господарських санкцій як і пеня, і штраф.

На підставі пункту п.7.2 договору №184/21-24 від 28.12.2015р. позивачем нараховано та пред'явлено до стягнення з відповідача пеню в сумі 237535,30 грн. за період з 29.03.2016р. по 30.05.2016р. та штраф в сумі 54826,80 грн. за прострочення понад 30 календарних днів поставки товару за накладними від 20.05.2016р., від 23.05.2016р., 24.05.2016р., 25.05.2016р., 30.05.2016р.

За висновками суду, розрахунок штрафу та пені є аріфметично вірним, таким, що відповідає законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи.

Відповідач заперечень проти позовних вимог не надав.

За таких обставин, виходячи з того, що повністю доведений позивачем та обгрунтований матеріалами справи, виходячи з того, що відповідач заперечень проти позову не надав, вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача штрафу в сумі 54826,80 грн. та пені в сумі 237535,30 грн. підлягають задоволенню в повній сумі.

Судовий збір підлягає віднесенню на відповідача повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 74, 76, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Міністерства охорони здоров'я України, м.Київ до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Логістика "АК", м.Бахмут про стягнення штрафу в сумі 54826,80 грн. та пені в сумі 237535,30 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Логістика "АК" (84511, Донецька обл., м.Бахмут, вул.Ювілейна, 69, ЄДРПОУ 38903198) на користь Міністерства охорони здоров'я України (01601, м.Київ, вул.М.Грушевського,7, ЄДРПОУ 00012925) штраф в сумі 54826,80 грн. та пеню в сумі 237535,30 грн., судовий збір в сумі 4385,43 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В судовому засіданні 15.01.2018р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 15.01.2018р.

Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Суддя Г.В. Левшина

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.01.2018
Оприлюднено15.01.2018
Номер документу71576244
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/2551/17

Ухвала від 07.02.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 15.01.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Рішення від 15.01.2018

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 19.12.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 05.12.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 22.11.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

Ухвала від 08.11.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

Г.В. Левшина

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні