Рішення
від 10.01.2018 по справі 198/715/17
ЮР'ЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №198/715/17

Провадження № 2/0198/24/18

10.01.18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10.01.2018 року Юр"ївський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Маренич С.О., за участю секретаря судового засідання Літвіченко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду с.м.т . Юр"ївка, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернявщинської сільської ради Юр"ївського району Дніпропетровської області, третя особа по справі - приватний нотаріус П'ятихатського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Шкуренко В.В.,

про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини, в обгрунтування своїх вимог вказуючи на те, що є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4.

24.11.2017 року, звернувшись до приватного нотаріуса П'ятихатського районного нотаріального округу Дніпропетровської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3, позивач отримав відмову з причин пропуску ним встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Позивач зазначав, що строк для прийняття спадщини пропустив з поважних причин, з огляду на наступне:

-так, з січня 2015 року ОСОБА_3 перебував у КЗ П'ятихатський геріатричний пансіонат Дніпропетровської обласної ради, що розташований за адресою АДРЕСА_2, при цьому, позивач, будучи близьким другом ОСОБА_3, інколи провідував його в даному закладі, однак, постійного зв'язку з ОСОБА_3 не мав, оскільки у останнього не було мобільного телефону, а на стаціонарний телефон лікувального закладу додзвонитися було доволі важко.

На початку листопада 2017 року при відвідуванні КЗ П'ятихатський геріатричний пансіонат позивач дізнався, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4. Відтак, дані обставини унеможливлювали своєчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3.

Посилаючись на ст. 1272 ЦК України позивач просив визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4, терміном на три місяці.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги повністю підтримав, судові витрати просив залишити за ним (ас. 59).

Відповідач по справі Чернявщинська сільська рада Юр"ївського району Дніпропетровської області в судове засідання не з"явилися, надали суду заяву про розгляд справи в їх відсутності, позовні вимоги визнали повністю (ас. 60).

Третя особа по справі на стороні відповідача без самостійних вимог приватний нотаріус П'ятихатського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Шкуренко В.В. в судове засідання не з"явився, надав суду заяву про розгляд справи в його відсутності, заперечень проти позовних вимог не надав (ас. 61).

Згідно ухвали про відкриття провадження у справі провадження в даній справі відкрито судом 28.11.2017 року (ас. 21).

Згідно п.п. 9 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України від 03.10.2017 року справи у судах першої інстанції провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Враховуючи, що до набрання чинності ЦПК України від 03.10.2017 року вказана справа була призначена до розгляду в судовому засіданні в загальному порядку, без проведення попереднього судового засідання, суд вважає можливим продовжити розгляд останньої за правилами, що діють після набрання чинності ЦПК України від 03.10.2017 року, в порядку загального позовного провадження зі стадії судового розгляду справи по суті.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За викладених вище обставин, суд знаходить можливим розглянути дану справу у відсутності нез'явившихся сторін по справі на підставі наявних у ній матеріалів, при цьому суд не здійснює фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши письмові матеріали додані до справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають до задоволення з наступних підстав:

- в судовому засіданні встановлено, що 25.02.2004 року гр. ОСОБА_3, що мешкав в с. Чернявщина Юр'ївського району Дніпропетровської області склав заповіт, посвідчений секретарем Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району за реєстровим № 19, згідно якого належну йому земельну ділянку площею 8, 377 га, що розташована на території Чернявщинської сільської ради Юр'ївського району заповідав позивачу по справі ОСОБА_1 (ас. 12, 42).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 24.11.2017 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Саксагань П'ятихатського району Дніпропетровської області (ас. 16).

Згідно постанови приватного нотаріуса П'ятихатського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Шкуренко В.В. від 24.11. 2017 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії , позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3, у зв'язку з пропуском встановленого ст. 1272 ЦК України шестимісячного строку для прийняття спадщини (ас. 10).

В позовній заяві позивач зазначав, що строк для прийняття спадщини пропустив з поважних причин, з огляду на те, що не мав постійного зв'язку зі своїм товаришем ОСОБА_3, який з січня 2015 року мешкав в КЗ П'ятихатський геріатричний пансіонат Дніпропетровської обласної ради, що розташований по АДРЕСА_2. Так, позивач час від часу відвідував ОСОБА_3, приїжджаючи до останнього в пансіонат, однак щодня зв'язок з ним не підтримував через відсутність у ОСОБА_3 мобільного телефону. При цьому, про смерть останнього дізнався випадково при черговому відвідуванні пансіонату на початку листопада 2017 року.

Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець на протязі строку, встановленого ст. 1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. Однак, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може встановити йому додатковий строк достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини. Строк, встановлений судом не може бути більшим шести місяців і його сплин починається з моменту вступу рішення суду в закону силу.

Відповідно до п. 24 постанови ПВСУ № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , суди відкривають провадження у справі про продовження строку для прийняття спадщини у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які б могли дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину.

При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади, в особі відповідних органів місцевого самоврядування, за місцем відкриття спадщини.

З матеріалів спадкової справи № 158/2017 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 вбачається, що єдиною особою яка подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті останнього є позивач по справі ОСОБА_1 (ас. 37), при цьому, з матеріалів спадкової справи інших спадкоємців за законом чи заповітом судом не встановлено (ас. 35-45).

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому такі причини мають бути пов"язані з об"єктивними , непереборними, істотними труднощами у спадкоємця на вчинення таких дій. Поважними причинами пропуску строку можуть бути визнані тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов язані з тривалим відрядженням, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Разом з тим, суд зазначає, що поняття поважності причини пропуску строку носить оціночний характер і має визначатися судом з урахуванням всіх обставин справи.

Суд, дослідивши всі обставини справи приходить до висновку, що строк звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини пропущений позивачем з поважної причини, з огляду на те , що останній певний час не був обізнаний про смерть ОСОБА_3 через відсутність між ними постійного зв'язку, при цьому дане також було зумовлене тим, що ОСОБА_3 перебував у лікувальному закладі на території іншого району, розташованому на значній відстані від місця проживання позивача. Так, померлий ОСОБА_3 з 21.01.2015 року і до дня смерті проживав та був зареєстрованим в КЗ П'ятихатський геріатричний пансіонат , що розташований в с. Саксагань П'ятихатскього району Дніпропетровської області та про що свідчить довідка № 214 від 10.11.2017 року за підписом директора КЗ П'ятихатський геріатричний пасіонат ДОР (ас. 14), в той час як позивач мешкає в с. Чернявщина Юр'ївського району Дніпропетровської області (ас. 8, 9).

Відтак, відсутність з померлим постійних тісних зв'язків, в тому числі родинних, проживання з останнім в різних населених пунктах, значно віддалених один від одного, зумовило те, що про смерть ОСОБА_3 позивач дізнався несвоєчасно, при черговому відвідуванні пансіонату в листопаді 2017 року, що на думку суду, перешкоджало позивачу своєчасного подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори.

Відтак, суд знаходить можливим визначити позивачеві додатковий строк для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини терміном на три місяці.

Враховуючи волю позивача, суд знаходить можливим судові витрати по справі залишити за позивачем (ас. 59).

Керуючись ст. ст. 211, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Чернявщинської сільської ради Юр"ївського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити у повному обсязі.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцю с. Чернявщина Юр'ївського району Дніпропетровської області, гр. України, РНОКПП НОМЕР_1 додатковий строк для подання ним заяви до відповідної нотаріальної контори (приватного нотаріуса) про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця с. Олексіївка Юр'ївського району Дніпропетровської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Саксагань, П'ятихатського району Дніпропетровської області, терміном на три місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

У відповідності до п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 4 ст. 265 ЦПК України:

- позивач: ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1;

- відповідач: Чернявщинська сільська рада Юр'ївського району Дніпропетровської області, місцезнаходження - 51310, вул. Т. Шевченка, 50 с. Чернявщина Юр'ївського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 04339020;

- третя особа: приватний нотаріус П'ятихатського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Шкуренко В.В. , місцезнаходження - АДРЕСА_1.

Повне судове рішення складено 10 січня 2018 року.

Суддя С. О. Маренич

СудЮр'ївський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення10.01.2018
Оприлюднено16.01.2018
Номер документу71580953
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —198/715/17

Рішення від 10.01.2018

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Маренич С. О.

Ухвала від 28.11.2017

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Маренич С. О.

Ухвала від 28.11.2017

Цивільне

Юр'ївський районний суд Дніпропетровської області

Маренич С. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні