Рішення
від 16.01.2018 по справі 321/1410/17
МИХАЙЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Михайлівський районний суд Запорізької області

Справа № 321/1410/17

Провадження № 2/321/32/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.01.2018 смт.Михайлівка

Михайлівський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Березнікова О.В.

за участю: секретаря судового засідання Мосієнко О.О.

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду смт.Михайлівка, Михайлівського району, Запорізької області, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського району Запорізької області, ОСОБА_5, третя особа Приватний нотаріус Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області про тлумачення заповіту,

В С Т А Н О В И В:

До Михайлівського районного суду Запорізької області надійшла позовна заява ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського району Запорізької області, ОСОБА_5, третя особа Приватний нотаріус Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області про тлумачення заповіту.

У позові зазначає, що 01 вересня 2016 року померла ії мати ОСОБА_6 , яка при житті 14 квітня 2003 року склала заповіт, посвідчений секретарем Високівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області, відповідно до якого померла заповіла позивачу сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЗП № 013299 виданий 20 червня 1996 року . Даний заповіт не змінений та не скасований.

Відповідно до розпорядження голови Михайлівської районної державної адміністрації від 14 грудня 2006 року №541, та додатку №1 до нього, було виділено в натурі (на місцевості) земельні ділянки взамін сертифікатів на право на земельну частку (пай) в колишньому КСП Мир для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно вказаного списку померлій ОСОБА_6 по її серії та номеру сертифікату ЗП № 013299 передано у власність в фізичних гектарах - 5,4291 га землі, та згідно з державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серія ЯА №927595, ОСОБА_6, стала власником вказаної земельної ділянки у межах згідно з планом.

Звернувшись до приватного нотаріуса Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області за видачею свідоцтва про право на спадщину, позивачу, як спадкоємцю було видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії з тих причин, що нею не було наданий правовстановлюючий документ на спадкове майно - Сертифікат на право на земельну частку (пай).

Позивач просить суд, здійснити тлумачення заповіту ОСОБА_6, встановивши, що остання заповіла їй - ОСОБА_3 земельну ділянку площею 5,4291 га за цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського району Запорізької області, кадастровий номер земельної ділянки 2323382200:02:004:0001, правовстановлюючим документом на яку є Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 927595 від 21 серпня 2007 року.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського районну Запорізької області в судове засідання не з'явився, але надав суду заяву в якій просить слухати справу за її відсутності, проти задоволення позовних вимог не заперечував.

Представник відповідача адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав та просив суд відмовити в позові, посилаючись на той факт, що спадкодавцем було реалізоване право на отримання земельної ділянки, а тому позивач не може отримати в спадщину право, що було реалізовано спадкодавцем.

Третя особа в судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву в якій просить слухати справу за її відсутності.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку про неможливість задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частинами 1 та 2 ст.81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Так судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_6 померла 01 вересня 2016 року, про що 02 вересня 2016 року складено відповідний актовий запис № 26. та 02 вересня 2016 року виконавчим комітетом ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського району Запорізької області видано відповідне свідоцтва про смерть (а.с.9);

Відповідно до копії заповіту, виданого секретарем Високівської сільської ради Михайлівського району Запорізької області ОСОБА_7, ОСОБА_6 на випадок смерті зробила заповітне розпорядження, а саме: Сертифікат на право на земельну частку (пай) серія ЗП 013299 виданий 20 червня 1996 року заповіла ОСОБА_8 (а.с.10);

Згідно копії Додатку №1 до Розпорядження голови районної державної адміністрації Запорізької області №541 від 14 грудня 2006 року, ОСОБА_6 , було виділено в натурі (на місцевості) земельну ділянку взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) в колишньому КСП Мир для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та ведення особистого селянського господарства. Зазначеним Розпорядженням було дозволено замовити виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку в натурі взамін сертифікату ЗП № 013299, та передано в фізичних гектарах - 5,4291 га землі (а.с.7 - 8);

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 927595, ОСОБА_6 належить земельна ділянка розміром 5,4291 га у межах згідно з планом, яка розташована на території ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського району Запорізької області, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва , зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів за №010727300123 . Тобто, право спадкодавця на земельну частку (пай), що перебувала в колективній власності КСП Мир , за життя було нею реалізоване і вона отримала земельну ділянку у приватну власність. Отже, на момент відкриття спадщини спадкодавцю вже належала земельна ділянка на території ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського району Запорізької області, а не право на земельну частку. (а.с.6);

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій, виданою приватним нотаріусом Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області ОСОБА_9 від 14 липня 2017 року за вих. № 736/143-2016/02-14, ОСОБА_3, було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_6, що померла 1 вересня 2016 року, яка проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, оскільки ОСОБА_3 не було надано правовстановлюючого документу - Сертифікат на право власності на земельну частку (пай) (а.с.5).

Статтею 1218, ч.1 ст.ст.1225, 1233 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Ст. 1254 ЦК України встановлено, що заповідач має право у будь-який час скасувати заповіт. Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. Якщо новий заповіт, складений заповідачем, був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, крім випадків, встановлених статтями 225 і 231 цього Кодексу. Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться у порядку, встановленому цим Кодексом для посвідчення заповіту і підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Жодної вказаної дії з моменту отримання Державного акту на право власності на земельну ділянку спадкодавцем вчинено не було.

Крім того, відповідно до п. 17 перехідних положень ЗК України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правостановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

На дату набуття спадкодавцем у власність земельної ділянки право ОСОБА_6 на частку (пай), підтверджене сертифікатом, було припинене, а остання набула статус власника іншого майна (конкретної земельної ділянки), а відтак змінився предмет спадкування.

Оскільки після виділення в натурі земельної ділянки право на земельну частку (пай) зникає, воно не може буди успадковане, тому в такому випадку спадкування земельної ділянки має бути здійснено за законом.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76 , 78, 81, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В позові ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Михайлівського району Запорізької області, ОСОБА_5, третя особа Приватний нотаріус Михайлівського районного нотаріального округу Запорізької області про тлумачення заповіту, - відмовити.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Запорізької області через Михайлівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Михайлівського районного суду

Запорізької області ОСОБА_10

СудМихайлівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення16.01.2018
Оприлюднено17.01.2018
Номер документу71623641
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —321/1410/17

Постанова від 12.04.2018

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Воробйова І. А.

Ухвала від 16.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Воробйова І. А.

Ухвала від 16.02.2018

Цивільне

Апеляційний суд Запорізької області

Воробйова І. А.

Рішення від 16.01.2018

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Березніков О. В.

Рішення від 16.01.2018

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Березніков О. В.

Ухвала від 29.11.2017

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Березніков О. В.

Ухвала від 20.11.2017

Цивільне

Михайлівський районний суд Запорізької області

Березніков О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні