ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2153/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовною заявою Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислове підприємство "Велнадрасервіс ЛТД", третя особа: Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі, -
В С Т А Н О В И В:
01 грудня 2017 року Головне управління ДФС у Полтавській області (надалі - позивач, ГУ ДФС у Полтавській області) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислове підприємство "Велнадрасервіс ЛТД" (надалі - відповідач, ТОВ "ПП "Велнадрасервіс ЛТД", третя особа: Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - ДПІ у м. Полтаві) про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача у розмірі 1 389 097,51 грн за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у відповідача виникла податкова заборгованість у розмірі 1 389 097,51 грн, яка до теперішнього часу не погашена. Передбачені законом заходи на погашення податкового боргу вичерпано і це не призвело до його сплати, що й стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Позивач та третя особа у судове засідання не з'явилися, від їх представника надійшло клопотання про розгляд справи без участі, при цьому позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив. До суду повернувся конверт, направлений відповідачу на зареєстровану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань адресу: вул. Котляревського, 1/27, м. Полтава, 36020, з відміткою засобу поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".
Ухвалою від 04.12.2017 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом.
За приписами частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнав за можливе здійснити розгляд справи за відсутності учасників справи в порядку письмового провадження.
Суд, здійснивши розгляд справи в порядку загального позовного провадження, дослідив письмові докази, з'ясував фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги за відсутності заперечень, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи суд встановив, що ТОВ "ПП "Велнадрасервіс ЛТД" (код ЄДРПОУ 37440072) зареєстровано як юридичну особу 14.12.2010 за №1 588 102 0000 009568, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 9). Відповідач перебуває на обліку в ДПІ у м. Полтаві.
Згідно з розрахунками за відповідачем числиться податковий борг на загальну суму 1389097,51 грн (а.с. 8).
Так, сума податкового боргу в розмірі 1 417 138,68 грн підтверджена постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2017 у справі №816/1341/17, яка набрала законної сили 29.09.2017 (а.с. 94-96).
10.03.2015 ДПІ у м. Полтаві прийнято Рішення про опис майна у податкову заставу №3803/10/16-01-25-01-18 (а.с. 11).
Відповідно до Актів опису майна від 02.04.2015 №27/16-01-25-01-12 та від 13.03.2015 №23/16-01-25-01-12 проведений опис майна відповідача (а.с. 12, 14).
ДПІ у м. Полтаві у відповідності до вимог пункту 89.8 статті 89 Податкового кодексу України зареєструвала податкову заставу, що підтверджується витягами з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 03.04.2015 №46722777 та від 16.03.2015 №46578045 (а.с. 13, 15).
На виконання постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2017 у справі №816/1341/17 позивач направ до установ банків, де обслуговується відповідач, інкасові доручення, які повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на розрахунковому рахунку для погашення податкового боргу (а.с. 16-19).
Загальний податковий борг відповідача за рішенням суду складає 1 417 138,68 грн, а саме:
- з податку на додану вартість в розмірі 524 794,51 грн,
- з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 892 345,17 грн.
Однак з огляду на недостатню вартість майна боржника контролюючий орган звернувся до суду з даним позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі, лише на суму 1 389 097,51 грн.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 Податкового кодексу України).
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України, яка регулює питання змісту податкової застави, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Отже, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів так і за рахунок майна платника податків.
Згідно зі статтею 89 вказаного Кодексу право податкової застави виникає у разі:
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;
- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Згідно з підпунктом 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Пунктом 89.5 статті 89 зазначеного Кодексу передбачено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2, 95.3, 95.10 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до пункту 93.4 статті 93 Податкового кодексу України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.
Абзацом 2 пункту 95.3 статті 95 цього ж Кодексу передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Податковим кодексом України визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме спочатку приймаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.
Тобто, звертаючись до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі контролюючий орган має надати суду докази вчинення дій щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують даного платника.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 13.09.2017 у справі №816/1341/17 адміністративний позов Головного управління ДФС у Полтавській області до ТОВ "ПП "Велнадрасервіс ЛТД", третя особа: ДПІ у м. Полтаві про стягнення з рахунків платника податкового боргу задоволено. Стягнуто з розрахункових рахунків ТОВ "ПП "Велнадрасервіс ЛТД" (код ЄДРПОУ 37440072) кошти на погашення податкового боргу:
- з податку на додану вартість в розмірі 524 794,51 грн;
- з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 892 345,17 грн.
В силу статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набрало законної сили 29.09.2017.
ГУ ДФС у Полтавській області з метою стягнення податкового боргу ТОВ "ПП "Велнадрасервіс ЛТД" сформовано та надіслано до установ банків інкасові доручення від 05.10.2017 №89, №90, №91, №92, №93, №94, №95, №96, які повернулися до контролюючого органу без виконання (а.с. 16-19).
Зі змісту статті 95 Податкового кодексу України слідує, що достатньою умовою для звернення контролюючого органу до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - є відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів.
Залученими до матеріалів справи копіями інкасових доручень підтверджено, що кошти на розрахункових рахунках ТОВ "ПП "Велнадрасервіс ЛТД" для погашення податкового боргу відсутні.
Таким чином, згідно з вимогами статті 95 Податкового кодексу України, в разі недостатності коштів на рахунках платника податків, контролюючий орган здійснює погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває в податковій заставі.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про достатність підстав для задоволення позовних вимог ГУ ДФС у Полтавській області щодо надання останньому дозволу на погашення податкового боргу ТОВ "ПП "Велнадрасервіс ЛТД" в розмірі 1 389 097,51 грн за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна від 02.04.2015 №27/16-01-25-01-12 та від 13.03.2015 №23/16-01-25-01-12.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Надати дозвіл Головному управлінню ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 39461639) на погашення суми податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислове підприємство "Велнадрасервіс ЛТД" (вул. Котляревського, 1/27, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 37440072) у розмірі 1 389 097,51 грн (один мільйон триста вісімдесят дев'ять тисяч дев'яносто сім гривень п'ятдесят одна копійка) за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2018 |
Оприлюднено | 17.01.2018 |
Номер документу | 71627787 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Є.Б. Супрун
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні