БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
408/4562/17
2-о/408/1284/17
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 січня 2018 року смт. Біловодськ
Біловодський районний суд
у складі: головуючого-судді: Цимбал Ю.Ю.
при секретареві: Багрій А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Біловодська цивільну справу за заявою ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, в інтересах якої діє Карягін Артур Ніорович, свідоцтво про на зайняття адвокатською діяльністю НОМЕР_3 від 17 версеня 2009 року до Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, місце знаходження: вул. Гагаріна, 5 с. Талове Станично-Луганського району Луганської області, код ЄДРПОУ 04528850 про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, в інтересах якої діє Карягін А.Н. звернулася до суду з позовом до Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області про визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування заяви посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати - ОСОБА_3, єдиною спадкоємицею після смерті якої являється вона.
Зазначала, що згідно заповіту померлої ОСОБА_3, остання заповіла земельну ділянку НОМЕР_4, площею 14, 1083 га, що знаходиться на території Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, належну їй на підставі державного акту серії НОМЕР_2 своїй доньці - ОСОБА_1
Вказувала, що її померла мати мала погане здоров'я та потребувала постійного стороннього догляду, який вона і здійснювала за нею з лютого 2008 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем свого мешкання за адресою: АДРЕСА_1.
Вважає, своєчасно прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3, оскільки остання на день своєї смерті проживала у неї за адресою: АДРЕСА_1.
У зв'язку з наведеним просила суд:
-встановити ОСОБА_1 факт постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_3, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини;
-визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3 на земельну ділянку НОМЕР_4 площею 14, 1083 га, що знаходиться на території Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, належну їй на підставі державного акту серії НОМЕР_2.
ОСОБА_1 у наданій до суду заяві просила розглянути заяву за її відсутності.
Від відповідача до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутність їх представника, не заперечують проти її задоволення.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності до вимог п. 9 Прикінцевих положень ЦПК України в редакції від 15 грудня 2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 від 12 листопада 2014 року, виданим Виконавчим комітетом Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, актовий запис № 11 (а.с. 10). Місцем смерті згідно вказаного свідоцтів визначено с. Благовіщенка Станично-Луганського району Луганської області.
Із Свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 09 липня 1972 року, виданого Красноталівською сільською радою Станично-Луганського району Луганської області, актовий запс № 16 вбачається, що ОСОБА_3 записана матірю ОСОБА_1 (а.с. 3).
Свідоцтвом про шлюб, серії НОМЕР_7 від 25 липня 2017 року, виданим Станично-Луганським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області, підтвердтвержується, що позичав ОСОБА_1 змінила дошлюбне прізвище на ОСОБА_1 (а.с. 7).
Довідка, видана виконкомом Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області № 299 від 27 липня 2017 року свідчить про те, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно мешкала без реєстрації з 2008 року по 2014 рік за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6). За вказаною адресою, згідно довідки виданої виконкомом Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області № 303 від 04 серпня 2017 року знаходиться будинок, що належить родині позивача (а.с. 9).
Як слідує із роз'яснення нотаріуса від 20 липня 2017 року № 534/02-31 позивача визнано такою, що не прийняла спадщину, оскільки вона не подала зяави про прийняття спадщини у визначений законом строк та не підтвердила факт реєстрації за однією адресою із померлою (а.с. 8).
На а.с. 36-40 містяться пояснення ОСОБА_6 та ОСОБА_7, що підтверджують, що мати ОСОБА_1 - ОСОБА_3 проживала із донькою ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1, донька здійснювала за нею догляд до самої смерті.
Крім цього, в матеріалах справи на аркуші 5 міститься заповіт, посвідчений секретарем Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області 23 липня 2013 року, згідно якого ОСОБА_3 все належне їй майно заповідає ОСОБА_1
Із державного акта на право приватної власності на землю від 04 березня 1999 року серії НОМЕР_2 слідує, що ОСОБА_3 належить земельна ділянка, площею 14,1083 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 18).
Із Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкова і справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 27 жовтня 2017 року № 49634321 та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 27 жовтня 2017 року № 49634331 (а.с. 30-31) вбачається, що після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилася.
Згідно вимог ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частинами 1, 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм, прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин - поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч. 1 ст. 1270 ЦК України строк.
Таким чином, мають місце обставини, які свідчать про прийняття заявником спадщини після смерті матері шляхом постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Статтею 293 ЦПК України визначено факти, які можуть встановлюватись у судовому порядку.
Частиною другою даної норми пунктом 5 передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Приймаючи до уваги, що позивач позбавлений можливості у здійсненні права на спадкування в інший шлях, крім встановлення у судовому порядку факту постійного проживання зі спадкодавцем, суд вважає необхідним задовольнити заяву, встановити факт постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Беручи до уваги вищенаведене, оскільки, встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини породжує для ОСОБА_1 правові наслідки оформлення у спадкових правах, вважаю, що наявні правові підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
Крім цього, відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті. Оскільки, право позивача на спадкове майно померлої не визнається, що стверджується відмовою нотаріуса, таке право необхідно визнати за нею в порядку ст. 392 ЦК України.
За таких обставин суд вважає за необхідне винести рішення, яким задовольнити заявлені вимоги.
Враховуючи вищенаведене та керуючись , ст.ст. 1-4, 5, 12, 13, 76-81, 89, 258, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1, в інтересах якої діє Карягін Артур Ніорович до Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_3, померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку НОМЕР_4 площею 14,1083 га, що знаходиться на території Талівської сільської ради Станично-Луганського району Луганської області, після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1, належну їй на підставі державного акту серії НОМЕР_2.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Луганської області через Біловодський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СУДДЯ Ю.Ю. ЦИМБАЛ
Суд | Біловодський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2018 |
Оприлюднено | 18.01.2018 |
Номер документу | 71636347 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Біловодський районний суд Луганської області
Цимбал Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні