Рішення
від 12.01.2018 по справі 243/9557/17
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2018 року м. Слов'янськ Єд. унік. № 243/9557/17

Провадження № 2/243/256/2018

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Старовецького В.І.

за участю секретаря судового засідання Каліух К.М.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення завданих збитків у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, -

В С Т А Н О В И В:

30 жовтня 2017 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшов позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення завданих збитків у зв'язку з нещасним випадком на виробництві. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 26 серпня 1992 року під час виконання трудових обов'язків на підприємстві Слов'янське будівельне управління Промстрой будівельно-монтажного тресту Донмашстрой стався нещасний випадок зі смертельним наслідком з чоловіком позивача ОСОБА_4, про що підприємством був складений акт про нещасний випадок на виробництві форми Н-1 від 29 серпня 1992 року № 1. Позивачу, ОСОБА_1 підприємство здійснювало щомісячне відшкодування шкоди, як особі, яка перебувала на утриманні померлого, за рішенням Слов'янського міського суду Донецької області від 24 лютого 1999 року з 01 січня 1999 року довічно, до зміни тарифних ставок в розмірі 62,52 грн. Зазначає, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника їй не нараховувалася та заборгованість ЗАТ Промстрой за виконавчими листами станом на 01 липня 2000 року складає 2859 грн. 76 коп., в тому числі за виконавчим листом одноразово у сумі 2415 грн. 00 коп. та за виконавчим листом довічно у сумі 444 грн. 76 коп. ОСОБА_1 вказує, що на теперішній час вона має скрутне матеріальне становище, яке полягає у відсутності коштів для існування, має заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, потребує лікування, у зв'язку із чим просить суд ухвалити рішення, яким стягнути зі ОСОБА_3 відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на свою користь: суму заборгованості по щомісячним страховим виплатам з 1990 року по 2007 рік

у розмірі 1529 гривень 00 копійок; суму заборгованості по щомісячним страховим виплатам з 2000 року довічно у розмірі 444 гривні 76 копійок.

Позивач, ОСОБА_1, у судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, ОСОБА_2, у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала письмові заперечення, в яких зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ОСОБА_3 відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області як особа, яка має право на щомісячні страхові виплати у разі смерті потерпілого та має право тільки на одержання щомісячних страхових виплат. Страхові виплати на медичну та соціальну допомогу надаються безпосередньо потерпілим, які пошкодили своє здоров'я внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та є в наявності висновок МСЕК та індивідуальна програма реабілітації інваліда про потребу в медичній та соціальній допомозі. З 01 березня кожного року відділенням Фонду позивачу проведено перерахунок щомісячних страхових виплат у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального орану виконавчої влади з питань статистики та призначений новий розмір щомісячних страхових виплат з 01 березня 2017 року у розмірі 671,68 грн., яку позивач отримує по теперішній час.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

26 серпня 1992 року із чоловіком позивача, ОСОБА_4, під час виконання своїх трудових обов'язків на підприємстві Слов'янське будівельне управління Промстрой будівельно-монтажного тресту Донмашстрой стався нещасний випадок зі смертельним наслідком, що підтверджується актом від 29 серпня 1992 року № 1.(а.с.14)

Рішенням Слов'янського міського суду Донецької області від 24 лютого 1999 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено та присуджено до стягнення з ЗАТ Промстрой на користь позивача, як особі, яка перебувала на утриманні померлого, щомісячне відшкодування шкоди з 01 січня 1999 року довічно, до зміни тарифних ставок в розмірі 62,52 грн. (а.с.15-16)

Виконавчим листом Слов'янського міського суду від 24 лютого 1999 року у справі № 2-50-99 було присуджено до стягнення з ЗАТ Промстрой на користь ОСОБА_1 з 01 січня 1999 року довічно щомісячно до зміни тарифних ставок по 62,52 грн. (а.с.34)

Відповідно до довідки про розмір відшкодування шкоди кожному утриманцю на дату передачі особової справи утриманців від 02 серпня 2001 року № 56 сума відшкодування втраченого заробітку ОСОБА_1 складає 62,52 грн. (а.с.35)

Згідно з постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Слов'янську від 30 березня 2017 року ОСОБА_1 призначено перераховану суму щомісячної страхової виплати станом на 01 березня 2017 року у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати у галузях національної економіки особам, які мають на це право, у разі смерті потерпілого у сумі 671,68 грн. (а.с.36)

Розрахунком перерахованої щомісячної страхової виплати станом на 01 березня 2017 року у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати у галузях національної економіки особам, які мають на це право у разі смерті потерпілого ОСОБА_4, ОСОБА_1 Фондом було нараховано з 01 березня 2017 року суму щомісячної страхової виплати у розмірі 671,68 грн. (а.с.36)

Відповідно до довідки Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України

в м. Слов'янську Донецької області від 20 лютого 2017 року № 28, ОСОБА_1 знаходиться на обліку у відділенні Фонду соціального страхування України від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Слов'янську з 01 квітня 2001 року і отримує страхові виплати по теперішній час. (а.с.5)

Згідно звернення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14 вересня 2017 року № 1054-М-10 надано відповідь про те, що з 06 березня 2007 року згідно з особистою заявою позивача її переведено з пенсії по втраті годувальника на пенсію за віком та пенсія їй нарахована та виплачується відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування . Згідно із Законом України Про Державний бюджет України на 2017 рік з 01 травня 2017 року збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність і встановлено в розмірі 1312,00 грн. Таким чином, розмір пенсії з 01 травня 2017 року складає 1529,55 грн.(а.с.6)

ОСОБА_1 неодноразово зверталася до Слов'янського міського суду Донецької області про стягнення збитків у зв'язку з нещасним випадком на виробництві та рішенням Слов'янського міського суду від 17 лютого 2003 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань про стягнення збитків у зв'язку з нещасним випадком на виробництві, та рішенням Слов'янського міського суду Донецької

області від 05 березня 2004 року у справі за позовом ОСОБА_1 до будівельного управління Промстрой , за участю третьої особи: відділення виконавчої дирекції у м. Слов'янську Донецької області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань про відшкодування збитків, позивачу в задоволенні позовів було відмовлено.(а.с.37-38)

Згідно зі ст.173 КЗпП України шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням трудових обов'язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на момент виникнення спірних правовідносин визначав Закон України від 23.09.1999 року №1105-XIV Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності , який з 01 січня 2015 року діє в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року №77-VIII та має назву Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування .

Відповідно до підпункту в пункту 1 частини 1 ст. 21 Закону (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, тобто в редакції до 01 січня 2015 року) у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, виплачуючи йому, зокрема, щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого.

Відповідно до ст. 28 зазначеного Закону грошові суми, які згідно із статтею 21 Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку, є страховими виплатами. Зазначені грошові суми складаються, зокрема, із страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності.

Статтею 40 Закону (в редакції до 01 січня 2015 року) було передбачено, що страхові виплати потерпілому провадяться щомісячно в установлені Фондом соціального

страхування від нещасних випадків дні на підставіпостанови цього Фонду або рішення суду з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання. Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв'язку із страховим випадком. Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування , у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.

Відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування , право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.

Згідно ч. 6 ст. 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування , у разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві виплачується одноразова допомога його сім'ї у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, та одноразова допомога кожній особі, яка перебувала на його утриманні, а також на його дитину, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату.

Відповідно до п. 1 ч. 8 ст. 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування , у разі смерті потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячного заробітку потерпілого за вирахуванням частки, яка припадала на потерпілого та працездатних осіб, що перебували на його утриманні, але не мали права на ці виплати.

Відповідно до п. 2 ч. 8 ст. 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування , у разі якщо смерть потерпілого, який одержував щомісячні страхові виплати, настала внаслідок ушкодження здоров'я від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, розмір щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право, встановлюється виходячи з розміру щомісячної страхової виплати на день смерті потерпілого.

З 01 квітня 2001р. набув чинності Закон України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності від 23.09.1999р. №1105-ХІУ і був створений Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, який зобов'язаний з 01 квітня 2001р. відшкодовувати шкоду потерпілим на виробництві.

З цієї дати підприємства, установи та організації припинили здійснення відшкодовування шкоди потерпілим на виробництві та згідно ч.2 ст.7 Закону України Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності від 22 лютого 2001 року N 2272-ІІІ (в редакції на 01.04.2001р.) зобов'язані були передати відповідні справи потерпілих до Фонду для продовження виплат.

05 серпня 2001 р. ЗАТ Промстрой була передана до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Слов'янську Донецької області особова справа померлого ОСОБА_4 для продовження раніше призначеної страхової виплати в разі смерті його дружині - ОСОБА_1. Згідно довідки ЗАТ Промстрой від 02 серпня 2001р. №56 розмір відшкодування шкоди кожному утриманцю

на дату передачі особової справи відносно позивача складає 62,52грн. щомісячно.

Постановою начальника ОСОБА_3 відділення Фонду від 13 серпня 2001р. №235 ОСОБА_1 з 01 квітня 2001р. були продовжені Фондом страхові виплати в разі смерті її чоловіка на виробництві в розмірі 62,52грн.

З 1 березня кожного року відділенням Фонду згідно ч.2 ст.29 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (в редакції до 01.01.2015р.) та згідно ч.2 ст.37 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (в редакції з 01.01.2015р.) позивачу проведено перерахунок щомісячних страхових виплат у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади з питань статистики та призначений новий розмір щомісячних страхових виплат: з 01.03.2002р. - 74,59грн. (1,193); з 01.03.2003р. - 88,16грн.(1,182); з 01.03.04р.-101,56грн. (1,152),-з 01.03.2005р. - 125,73грн.(1,238), з 01.03.2006р. - 151,25грн. (1,203), з 01.03.2007р.- 178,93грн.(1,183), з 01.03.2008р. - 201,30грн. (1,125), з 01.03.2009р. - 213,98грн.(1,063) з 01.03.2010р.-213,98 грн. (1,0), з 01.03.2011р. - 235,81грн.(1,102), з 01.03.2012р. - 277,31 грн. (1,176), згідно постанови №15 від 30.03.2012р. з 01.03.2012р. - 353,20грн., згідно постанови №31 від 27.09.2012р. з 01.09.2012р.- 438,33грн., з 01.03.2013р.-503,64грн.(1,149), з 01.03.2014р.-543,43грн.(1,079), з 01.03.2017р. - 671,68грн.(1.236). яку вона отримує по теперішній час. (а.с. 29-30)

У 2002 році державною інспекцією праці була проведена перевірка підприємства ЗАТ "Промбуд" щодо правильності нарахування щомісячних страхових виплат, порушень не було виявлено. Ухвалою господарського суду Донецької області від 31 серпня 2004 року ЗАТ Промстрой (ідентифікаційний код 01236970) ліквідоване без правонаступника (дата запису в Єдиному державному реєстрі від 22.02.2006 р.).

Щодо виплати пенсії, то порядок нарахування та проведення пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду згідно законодавства про пенсійне забезпечення. Відповідно до п.13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування до приведення законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у відповідність із цим Законом, пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсія у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплачуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Таким чином, враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення завданих збитків у зв'язку з нещасним випадком на виробництві не підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі відмови в позові, покладаються на позивача.

Згідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір , від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди I та II груп.

Згідно довідки МСЕК серії ДОН-04 № 039229 від 08 серпня 2005 року, що міститься у матеріалах справи, ОСОБА_1 є інвалідом другої групи, тому судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 12 , 13, 81, 89, 141, 259 , 263- 265 , 268 ЦПК України , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення завданих збитків у зв'язку з нещасним випадком на виробництві - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому повне

рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя

Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_5

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення12.01.2018
Оприлюднено18.01.2018
Номер документу71647354
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/9557/17

Рішення від 12.01.2018

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Старовецький В. І.

Рішення від 12.01.2018

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Старовецький В. І.

Ухвала від 11.12.2017

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Старовецький В. І.

Ухвала від 16.11.2017

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Старовецький В. І.

Ухвала від 01.11.2017

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Старовецький В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні