Провадження № 2/317/78/2018
Справа № 317/2495/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2018 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Сакояна Д.І.
при секретарі судового засідання Ніколаєнко Г.О.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади в особі Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Запорізька районна державна нотаріальна контора Запорізької області, Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до територіальної громади в особі Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Запорізька районна державна нотаріальна контора Запорізької області, Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування.
В обґрунтування позову зазначив, що після смерті його батька, ОСОБА_3, відкрилась спадщина на житловий будинок, розташований за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Миколай-Поле, вул. Центральна, 155. Він є спадкоємцем першої черги, прийняв спадщину у встановленому законом порядку. Також оформив на своє ім'я частину спадкового майна у вигляді земельної ділянки, яка знаходиться біля житлового будинку. На теперішній час бажає отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок, але не має можливості, оскільки договір купівлі-продажу за життя батька не був зареєстрований в державному реєстрі нерухомого майна. У зв'язку з тим, що не має змоги отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріальній конторі, вимушений звернутись до суду.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи позивач ОСОБА_2 до суду не з'явився.
У судове засідання 30.11.2017 р. з'явилась представник позивача ОСОБА_4, яка позов підтримала, надала пояснення, аналогічні тим, що у ньому містяться. У подальшому участі у розгляді справи не брала.
У судове засідання 19.01.2018 р. з'явилась представник позивача ОСОБА_1, яка позов також підтримала, просила задовольнити.
Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи представник відповідача, територіальної громади в особі Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області, до суду не з'явився. На адресу суду надійшла заява Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 24.09.2017 р., де остання зазначає, що згодна з позовними вимогами та просить розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору у судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.
Вислухавши пояснення представників позивача, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
На підставі договору купівлі-продажу будинку від 05.02.1983 р., ОСОБА_3 набув право власності на житловий у с. Миколай-Поле Запорізького району Запорізької області.
Як видно зі свідоцтва про смерть серії І-ЖС № 287847, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції у Запорізькій області 13.01.2014 р., ОСОБА_3 помер 09.01.2014 р.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії І-ЖС № 454761, виданого 20.02.1976 р., ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_2 - позивача у справі.
З копії спадкової справи вбачається, що заповіту ОСОБА_3 не залишив.
Заявою від 05.06.2014 р. ОСОБА_2 прийняв спадщину за законом як спадкоємець першої черги.
Інші спадкоємці, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, відмовились від прийняття спадщини.
Постановою державного нотаріуса Запорізької районної державної нотаріальної контори № 926/02-31 від 01.09.2017 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок у зв'язку з відсутністю державної реєстрації правовстановлюючого документа.
Стаття 1216 ЦК України передбачає, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Позивач є сином ОСОБА_3 та, відповідно, спадкоємцем першої черги. Позивач прийняв спадщину, звернувшись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, немає.
Згідно зі ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень право власності та інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим Законом, визнаються державою.
Отже, право власності на збудоване до набрання чинності Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його спорудження, а не виникає у зв'язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого прав, а не підставою його виникнення.
Оскільки виникнення права власності на житловий будинок на час його придбання не залежало від державної реєстрації, суд приходить до висновку, що за життя ОСОБА_3 набув право власності на житловий будинок 155 по вул. Центральній у с. Миколай-Поле Запорізького району Запорізької області.
Документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
Матеріали справи містять технічний паспорт, складений станом 1990 рік, за змістом якого власником будинку 155 по вул. Центральній у с. Миколай-Поле Запорізького району Запорізької області є ОСОБА_3, самовільних побудов немає.
Також матеріали справи містять технічний паспорт, складений станом на 18.10.2017 р., за змістом якого самовільних побудов дане домоволодіння також не має.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 104791436 від 23.11.2017 р. вбачається, що відомості щодо означеного житлового будинку в зазначених реєстрах відсутні, натомість міститься запис, що земельна ділянка за цією ж адресою наразі належить позивачу у справі.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Системно проаналізувавши докази у справі, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 успадкував за законом майно, що належало спадкодавцю, у тому числі житловий будинок, що розташований за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Миколай-Поле, вул. Центральна, 155, який ОСОБА_3 за життя набув правомірно.
Враховуючи, що відсутність державної реєстрації права власності є перешкодою в отриманні свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку, приймаючи до уваги, що у позасудовому порядку позивач позбавлений можливості реалізувати своє право на спадщину, суд приходить до остаточного висновку про обґрунтованість позовних вимог.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 3, 12, 141, 223, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 (Запорізька область, Запорізький район, с. Миколай-Поле, вул. Центральна, буд. 155, РНОКПП НОМЕР_1) до територіальної громади в особі Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області (Запорізька область, Запорізький район, с. Миколай-Поле, вул. Центральна, буд. 76, код ЄДРПОУ 26250591), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Запорізька районна державна нотаріальна контора Запорізької області (м. Запоріжжя, вул. Істоміна, 4, код ЄДРПОУ 02884167), Запорізька районна державна адміністрація Запорізької області (м. Запоріжжя, вул. Істоміна 8) про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок загальною площею 82,6 кв.м. з господарськими спорудами, розташований за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Миколай-Поле, вул. Центральна, 155.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Запорізької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Апеляційного суду Запорізької області через Запорізький районний суд Запорізької області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя Д.І. Сакоян
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2018 |
Оприлюднено | 21.01.2018 |
Номер документу | 71674899 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Сакоян Д. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні