УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" січня 2018 р. м. Житомир Справа № 906/1002/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
при секретарі: Стретович Н.К.
за участю представників сторін:
від позивача: Ковальчук А.В. - довіреність №6305-К-О від 17.05.2017;
Бурківський В.В. - 6309-К-О від 17.05.2017;
від відповідача: не з'явився;
в засіданні суду брали участь:
представник засновника ТОВ "Портал" Головатенка В.В.: Стародубов С.В. - довіреність
від 17.01.2018 (колишній керівник ТОВ "Портал");
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк"
(м. Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Портал" (м. Житомир)
про стягнення 21305,26 грн.
Відповідно до ст.216 ГПК України в судовому засіданні оголошувалась перерва з 11.01.2018 до 18.01.2018.
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулося до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Портал" 21305,26грн., з яких: 4500,00грн. - заборгованість за кредитом, 7696,50грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 9108,76грн. - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором. Витрати по сплаті судового збору просить покласти на відповідача.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не подав, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Колишній керівник Стародубов С.В., який присутній в судовому засіданні, не є повноважним представником відповідача, оскільки у нього відсутня довіреність на представництво інтересів юридичної особи (ТОВ "Портал") в суді.
Заяв чи клопотань відповідно до ст.207 ГПК України, про можливість подання яких було роз'яснено в попередніх судових засіданнях, на адресу суду від сторін не надходило.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності уповноваженого представника відповідача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин справи і прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 03.10.2011 між Публічним акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Портал" (відповідач) було підписано Заяву про відкриття поточного рахунку (а.с.16), згідно якої відповідач погодився з "Умовами та правилами надання банківських послуг", у тому числі з Умовами та правилами обслуговування за розрахунковими картками, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.pb.ua, тарифами банку, які разом із цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитка печатки складають Договір банківського обслуговування від 03.10.2011.
Цим підписом відповідач приєднався і зобов'язався виконувати умови, викладені в Умовах та правилах надання банківських послуг, тарифах позивача - договорі банківського обслуговування.
Відповідно до умов зазначеного договору відповідачу було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок 26005060269798 з послугою "Гарантований платіж".
Спір у справі виник у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язань під час користування послугою "Гарантований платіж".
Розділом 3.2.2 Умов визначений порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".
Послугу "Гарантований платіж" ПАТ КБ "Приватбанк" надає для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом і ПАТ КБ "Приватбанк" (далі послуга). Послуга надається у вигляді виконання ПАТ КБ "Приватбанк" заявок на договірне списання коштів ( далі - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно з якою клієнт-платник доручає ПАТ КБ "Приватбанк" зарахувати кошти на рахунок отримувача в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається ПАТ КБ "Приватбанк" як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.73 Умов).
Відповідно до п.3.2.2.1 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів і винагороди.
Обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу.
Після отримання ПАТ КБ Приватбанк за допомогою системи дистанційного обслуговування заявки (система Internet Banking Приват-24 - офіційний канал зв'язку між Банком та клієнтом), ПАТ КБ "Приватбанк" розглядає її на предмет надання або відмови у наданні послуги у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника (п. 3.1.1.75 Умов).
Відповідно до п. 3.2.2.2 Умов клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту.
Після укладання договору відповідач користувався послугою "Гарантований платіж", який надавався ПАТ КБ "Приватбанк" для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, укладеними з контрагентами, що підтверджується виписками по рахунках та розрахунком заборгованості.
У разі непогашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів включно, на 31-й день заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки.
Відповідно до Умов Банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування-вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, станом на 14.06.2017 заборгованість відповідача становила: за кредитом - 4500,00 грн., процентам за користування кредитом - 7696,50грн.
Станом на день розгляду справи вказані заборгованості не погашені.
Статтями 11, 509 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору.
Статті 526 Цивільного кодексу України та 193 Господарського кодексу України передбачають, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, що передбачено ст. 525 Цивільного кодексу України. Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповідача 4500,00грн. заборгованості за кредитом за послугою "Гарантований платіж", та 7696,50грн. заборгованості за процентами за користування кредитом є законними, обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, і підлягають задоволенню в цій частині повністю.
Крім того, за прострочення виконання своїх зобов'язань за договором, позивачем заявлено до стягнення 9108,76 грн. пені за період з 01.07.2014 по 14.06.2017 (а.с.33).
Відповідно до ст.ст. 610, 612 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом та якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
Вимогами ст. 611 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, а саме як сплата неустойки так і відшкодування збитків.
Стаття 230 Господарського кодексу України встановлює, що штрафні санкції - це господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Пунктом 3.2.2.10.1 Умов визначено, що у випадку порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.2.6.2, 3.2.2.9.1-3.3.3.9.3 цього договору, строків повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.2.2., 3.2.2.6.3, 3.2.2.6.16, 3.2.2.7.2 цього договору, винагороди, передбаченої п.п. 3.2.2.6.5, 3.2.2.9.4.-3.2.2.9.6 цього договору, клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в заявці, від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до п.3.2.2.10.4 нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.2.10.1 - 3.2.2.10.3 цього договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
Оскільки відповідачем допущено прострочення виконання своїх зобов'язань за договором щодо повернення кредитних коштів за послугою "Гарантований платіж" в сумі 4500,00грн. та сплати процентів в сумі 7969,50грн., наведені порушення є підставою для застосування до відповідача штрафної санкції у вигляді пені, що обумовлено як ст.ст. 549, 611, 610, 612 ЦК України, так і п. 3.2.2.10.1 Умов.
Перевіривши наведений позивачем розрахунок пені, суд погоджується з ним щодо строків, сум та ставок нарахувань, у зв'язку з чим задовольняє вимоги позивача в цій частині в повному обсязі, а саме в розмірі 9108,76 грн.
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст.ст. 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі ст.129 ГПК України судові витрати в сумі 1 600,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.12, 13, 74, 76, 77, 81, 236-241, Перехідними положеннями Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Портал" (10008, м.Житомир, Старий Бульвар, буд.20, кв.1, код ЄДРПОУ 13555314)
- на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, код ЄДРПОУ 14360570)
- 4500,00 грн. - заборгованість за кредитом,
- 7696,50 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом,
- 9108,76 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором,
- 1600,00 грн. - сплаченого судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 22.01.18
Суддя Терлецька-Байдюк Н.Я.
Віддрукувати:
1 - в справу, 2 - позивачу (електр. адреса), 3 - відповідачу (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2018 |
Оприлюднено | 23.01.2018 |
Номер документу | 71716120 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Терлецька-Байдюк Н.Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні