Рішення
від 22.01.2018 по справі 821/1856/17
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/1856/17 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієвої О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Олешківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області до фермерського господарства "Блізнеци" відокремлена садиба про стягнення боргу по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,

встановив:

Олешківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області (Олешківське ОУПФУ, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з фермерського господарства Блізнеци відокремлена садиба (ФГ Блізнеци відокремлена садиба, відповідач) витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за жовтень-листопад 2017 року в сумі 605,78 грн.. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за ФГ Блізнеци відокремлена садиба рахується заборгованість по невідшкодованим фактичним витратам на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пп. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788 (далі - Закон №1788) працівнику відповідача - ОСОБА_1, в сумі 605,78 грн. за жовтень-листопад 2017 року. Вважає розрахунок узгодженим, відповідачем він не оскаржувався, але заборгованість не була сплачена.

Від представника позивача до суду надійшла заява з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження, без участі представника управління.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Позиція відповідача щодо заявлених позовних вимог суду не відома, оскільки, останнім заперечень на позовну заяву суду не надано, повноважного представника у судове засідання не направлено. Ухвала суду про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження з інформацією про дату, час та місце розгляду справи та судова повістка, повернулись до суду із відміткою на конверті "за закінченням терміну зберігання". Зазначена поштова кореспонденція була направлена судом за адресою, вказаною у позовній заяві, та електронному витязі з ЄДРПОУ.

Ухвалою суду від 06 грудня 2017 року провадження у справі відкрито, закінчене підготовче провадження та призначено справу до розгляду у судовому засіданні 22 грудня 2017 року.

22 грудня 2017 року в судове засідання представник позивача прибув, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник відповідача в судові засідання 22 грудня 2017 року та 22.01.2018 року не прибув, про причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

За змістом ч. 1 ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно з приписами ч. 1, 2, 4 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

З огляду на викладене суд вважає за можливе розглянути справу у порядку спрощеного письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Основними нормативно-правовими актами, які здійснюють регулювання відносин, пов'язаних з пенсійним забезпеченням, призначенням, перерахунком та виплатою пенсій, справлянням та використанням збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, відшкодуванням витрат Пенсійному фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, є Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), Закон України від 26.06.1997 № 400/97 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97), Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) та Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР (далі - Закон №400/97) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Судом встановлено, що ФГ Блізнеци відокремлена садиба зареєстроване та перебуває на обліку в Олешківському ОУПФУ.

Відповідач використовував працю найманих працівників, у тому числі за професіями, стаж роботи за якими зараховується до спеціального стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Зокрема, на даному підприємстві працював трактористом-машиністом в сільському господарстві ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), який згідно довідки, виданої ФГ Блізнеци відокремлена садиба, працював у фермерському господарстві Блізнеци відокремлена садиба на посаді тракториста з 10.10.2011 року, працював трактористом-машиністом і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.

Відповідно до розпорядження від 09.03.2016 року №151540 ОСОБА_1 має стаж роботи тракториста-машиніста в сільському господарстві 20 років 3 місяці та 13 днів, 11 років 1 місяць та 24 дні страховий стаж (з 01.07.2000 р.) загальний стаж після 2004 року становить 8 років 10 місяців 23 дні, повний загальний стаж склав 38 років 2 місяці та 11 днів. Вказані періоди роботи зараховуються до трудового стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення у відповідності з пунктом "В" ст. 13 Закону України N 1788-XII.

Так, відповідно до п. В ст.. 13 Закону України N 1788-XII мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи на пільгових умовах трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до п. 2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Постановою КМУ "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003 року №36 (далі - постанова КМУ), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зазначеним вище особам пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цього Закону.

Згідно із розділом XV Прикінцеві положення Закону України N 1058-IV, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 (13.12.1957 р.н.) працював в якості тракториста-машиніста на підприємстві відповідача. Отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. "В" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п.6.1 п.6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону.

Згідно з п. 6.4 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України", розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Відповідно до п.6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Згідно з п. 6.9. Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Таким чином, ФГ Блізнеци відокремлена садиба зобов'язане згідно з п. 6.8 Інструкції в термін до 25 числа щомісячно забезпечувати відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту В ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" згідно наданих розрахунків.

Олешківським ОУПФУ на адресу ФГ Блізнеци відокремлена садиба направлявся розрахунок по фактичним витратам на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах, призначених відповідно до п. "В" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 2017 року.

Згідно розрахунку по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, виплачених пенсіонерам ФГ Блізнеци відокремлена садиба повинно було відшкодувати заборгованість за жовтень-листопад 2017 року в сумі 605,78 грн..

На підтвердження обставин, викладених в позовних заяві щодо стягнення з відповідача витрат на виплату та доставку пенсій по пенсіонеру ОСОБА_1 суду надано копію розпорядження про призначення пенсій за віком на пільгових умовах, розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по відповідному пенсіонеру з 2017 року із доказами його направлення підприємству, розрахунок стажу.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, що відповідачем не спростовано належними доказами доводів позивача щодо наявності у нього заборгованості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення по справі про задоволення адміністративного позову

Окрім того, за змістом частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Частиною 2 статті 104 ЦК України передбачено, що юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи. Згідно із пп. 37.3.1 п. 37.3 ст. 37 Податкового кодексу України підставами для припинення податкового обов'язку, крім його виконання є, зокрема ліквідація юридичної особи. Таким чином, аналізуючи вказані положення законодавства, суд зазначає, що обов'язок боржника щодо сплати його зобов'язань припиняється у разі ліквідації або державної реєстрації припинення. В даному разі боржник - ФГ Блізнеци відокремлена садиба знаходиться у стані припинення та наразі не ліквідовано, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру, тому зобов'язано сплатити витрати на виплату та доставку пенсії, призначених на пільгових умовах.

Оскільки доказів добровільної сплати відповідачем заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за жовтень-листопад 2017 року в сумі 605,78 грн. суду не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Олешківського ОУПФУ та задоволення їх в повному обсязі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов Олешківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (75100, Херсонська область, місто Олешки, вулиця Пролетарська, будинок 52, код ЄДРПОУ 41246218, р/р 25609300650025 ХОУ АТ "Державний ощадний банк України" м. Херсон, МФО 352457) до фермерського господарства "Блізнеци" відокремлена садиба (75640, Херсонська область, Голопристанський район, село Очаківське, відокремлена садиба "Блізнеци", код ЄДРПОУ 33965181) задовольнити.

Стягнути з фермерського господарства "Блізнеци" відокремлена садиба (75640, Херсонська область, Голопристанський район, село Очаківське, відокремлена садиба "Блізнеци", код ЄДРПОУ 33965181) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за жовтень-листопад 2017 року на користь Олешківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (75100, Херсонська область, Олешківський район, місто Олешки, вулиця Пролетарська, будинок 52, код ЄДРПОУ 41246218) на р/р 25609300650025 у ХОУ АТ "Державний ощадний банк України", МФО 352457 в сумі 605, 78 грн. (шістсот п'ять гривень сімдесят вісім копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Дмитрієва О.О.

кат. 10.2.4

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення22.01.2018
Оприлюднено23.01.2018
Номер документу71727852
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/1856/17

Ухвала від 02.03.2018

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Дмитрієва О.О.

Ухвала від 22.02.2018

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Дмитрієва О.О.

Рішення від 22.01.2018

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Дмитрієва О.О.

Ухвала від 06.12.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Дмитрієва О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні