Справа № 595/1425/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2018
м.Бучач
Бучацький районний суд Тернопільської області
В складі : головуючого судді Содомори Р.О.,
при секретарі: Пастушаку І.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Бучачі справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Бучацької РДА звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, і згідно уточнених позовних вимог просить стягнути з відповідачки 15513,11 грн. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що згідно Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям відповідачці ОСОБА_1 була призначена та виплачена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям за період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року на підставі особисто поданих документів в сумі 19513,11 грн. Проведеною УПСЗН Бучацької РДА перевіркою правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги встановлено, що при заповненні декларації ОСОБА_1 не повідомлено про перебування за межами України з 03.10.2016 року по 12.02.2017, з чого випливає, що вона не могла в цей період здійснювати догляд за особою, яка досягла 80 річного віку. Відповідачка була проінформована про припинення виплати державної соціальної допомоги і про необхідність повернення 19513,11 грн. незаконно отриманої нею допомоги, проте добровільно відповідачка повернула кошти в сумі 4000 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, згідно поданої заяви просить суд розглядати справу у її відсутності. Позов підтримує.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, згідно поданої заяви просить суд розглядати справу у її відсутності. Позов визнає.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до таких висновків.
Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання усіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що 17 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Бучацької РДА із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. На підставі поданих документів, УПСЗН було прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги за період з 01.02.2017 року по 31.07.2017 року.
З інформації наданої Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Тернопільській області вбачається, що ОСОБА_1 з 03.10.2016 року по 12.02.2017 року перебувала за межами України.
Згідно довідки-розрахунку надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню відповідачці було призначено соціальну допомогу у розмірі 19513,11 грн.
На адресу ОСОБА_1 була надіслана претензія на вказану суму, проте остання повернула кошти в сумі 4000 грн, що підтверджується квитанціями № 7 та № 34.
Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям визначається Законом України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям від 01.06.2000 року №1768-III (Закон №1768-III ).
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок № 250).
Згідно ст. 1 Закону №1768-III малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону №1768-III заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3 ст. 4 Закону №1768-III ).
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів (ч. 5ст. 4 Закону №1768-III ).
Статтею 7 Закону №1768-II встановлено, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 27 Порядку №250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Пунктом 28 Порядку №250 встановлено, що якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Законом №1768-II та Порядком №250 передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню у разі якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, то у даному випадку, факт неповідомлення ОСОБА_1 про перебування за межами України знайшло своє підтвердження у судовому засіданні.
Таким чином, аналізуючи вище викладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд дійшов висновку про те, що позов Управління соціального захисту населення Бучацької РДА до далевської С.І. про стягнення незаконно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям підлягає до задоволення.
Суд, керуючись ст.ст. 1, 4, 7 Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям п.п.6,10,12,27,28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 р ., ст.ст. ст.ст. 12 ,81, 263-265 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Бучацької районної державної адміністрації незаконно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям за період з лютого 2017 року по травень 2017 року в сумі 15513 (п'ятнадцять тисяч п'ятсот тринадцять) грн. 11 коп., які необхідно перерахувати на р/р 35417011009896, МФО 838012, ГУДКСУ у Бучацькому районі, код 03195553.
Стягнути з ОСОБА_1 1 600 грн. судового збору в дохід держави.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Тернопільської області безпосередньо, або через Бучацький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: ОСОБА_2
Суд | Бучацький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2018 |
Оприлюднено | 25.01.2018 |
Номер документу | 71770502 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бучацький районний суд Тернопільської області
Содомора Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні