Справа № 742/3660/17 Провадження № 22-ц/795/129/2018 Головуючий у I інстанції - Зарічна Л. А. Доповідач - Страшний М. М.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2018 року м. Чернігів
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:
головуючого - судді Страшного М.М.
суддів - Бечка Є.М., Євстафіїва О.К.,
при секретарі - Герасименко Ю.О.
За участю - позивача ОСОБА_2, його представника ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Прилуцького міськрайонного суду від 30 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_2 до територіальної громади с.Мазки в особі Мазківської сільської ради Прилуцького району про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
В листопаді 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати за ним право власності на три земельні ділянки в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року. В обґрунтування своїх вимог вказував, що нотаріусом йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки в заповіті ОСОБА_4 спадкове майно визначене як „пай в пайгоспі „Колос" с.Мазки, Прилуцького району в сумі 6973 карбованці", в той час як померлій ОСОБА_4 належать на праві власності три земельні ділянки, що підтверджується відповідними державними актами.
Рішенням Прилуцького міськрайонного суду від 30 листопада 2017 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. На думку позивача, суд прийшов до помилкового висновку про те, що майно, яке зазначене в заповіті ОСОБА_4, не включає в себе право на земельний пай, яке виникло у заповідача через три роки після складання заповіту. Позивач вважає, що ОСОБА_4 заповіла йому всі права та обов'язки, яки виникли у неї або могли виникнути у майбутньому як у члена КСП „Колос", тобто всі права власника частки майна КСП „Колос", в тому числі як частки у майновому та і земельному фонді. Також позивач зазначає, що сертифікат на майнову частку (пай) із майнового фонду КСП „Колос" ОСОБА_4 не отримала. Твердження суду про те, що заповіт охоплює право на майновий пай, а не на земельний, на думку позивача, є безпідставним.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, складаючи заповіт ОСОБА_4 зазначила конкретно визначене майно, а саме пай вартістю 6973 крб, підстав для визнання за позивачем права власності в порядку спадкування за заповітом на майно, яке не зазначене в заповіту не встановлено.
Апеляційний суд погоджується із такими висновками суду, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_4
Згідно заповіту від 22.02.1993 року, посвідченого секретарем Мазківської сільської ради, ОСОБА_4 заповіла належний їй пай в пайгоспі „Колос" с. Мазки Прилуцького району в сумі шість тисяч дев'ятсот сімдесят три карбованці ОСОБА_2
Державним нотаріусом Прилуцької районної державної нотаріальної контори Охріменко Н.С. від 11.2009 року ОСОБА_2 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельні ділянки, оскільки в заповіті мова йде лише про „пай в пайгоспі „Колос" с. Мазки Прилуцького району, тобто спадкове майно зазначене в заповіті відсутнє.
Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_2 посилався на те, що ним здійснено тлумачення такого заповіту таким чином, що заповіт охоплює як майновий, так і земельний пай, а зазначена у заповіті вартість паю є частиною прибутку, яка щорічно нараховується члену КСП і яка належала спадкодавцю станом на 1993 рік.
Земельна частка (пай) є умовною частиною сільськогосподарських земель, розмір якої визначений як середній по господарству в умовних кадастрових гектарах. На відміну від земельної ділянки, яка має чітко визначені межі і розмір у фізичних гектарах, місцезнаходження та межі земельної частки (паю) є невизначеними.
Поняття земельної ділянки, як об'єкту права власності визначено в ст. 79 ЗК України, згідно з якою земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Судом встановлено, що КСП „Колос" отримало Державний акт на право колективної власності на землю 17.11.1995 року. ОСОБА_4 значилась у списках членів КСП „Колос".
За своє життя ОСОБА_4 отримала три Державні акти на право власності на земельні ділянки (а.с.12-14).
На відміну від інших правочинів, для заповіту властива можливість із настанням певних обставин втрачати чинність як повністю заповітом, так і окремими його положеннями. Це може статися ще за життя заповідача, тобто до відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 4 ст. 1236 ЦК України чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.
Судом встановлено, що на момент відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 реалізувала своє право на отримання земельної частки (паю) в КСП „Колос", отримавши відповідний сертифікат, який вона згодом обміняла на Державні акти на право власності на земельні ділянки.
При цьому ОСОБА_4 з 19 травня 2004 року (день отримання державних актів на право власності на земельні ділянки) по день смерті не було внесено відповідних змін до заповіту щодо визначення спадкового майна.
Тлумачення заповіту здійснюється з метою встановлення точної волі заповідача і може мати місце, якщо заповіт викликає питання в спадкоємців, має суперечливий характер, у зв'язку із чим необхідно уточнити його зміст.
Однак, при цьому частина 2 ст. 213 ЦК України не допускає, щоб при тлумаченні правочину здійснювався пошук волі учасника правочину, який не знайшов відображення в тексті самого (заповіту) правочину.
Таким чином, при тлумаченні заповіту не допускається внесення змін у сам зміст заповіту, враховуючи, що заповіт - це особисте розпорядження фізичної особи щодо належного їй майна, майнових прав і обов'язків на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК України).
Проте ОСОБА_2, здійснюючи самостійне тлумачення заповіту, а саме що „пай" це є „земельна частка (пай), допустив внесення змін у сам зміст заповіту, що не є допустимим.
Враховуючи викладені обставини, а також матеріали справи, у їх сукупності, а також оцінюючи, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, апеляційний суд вважає законними та обгрунтованими висновки суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог.
Таким чином, справа судом першої інстанції розглянута повно та об'єктивно. Норми матеріального і процесуального права застосовано правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381, 382, 383, 384, 389 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Прилуцького міськрайонного суду від 30 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її складання в повному обсязі.
Повний текст складено 25.01.2018
Головуючий:Судді:
Суд | Апеляційний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2018 |
Оприлюднено | 28.01.2018 |
Номер документу | 71832568 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Чернігівської області
Страшний М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні